Sağlığımız elverdiğince dağılmayız!

Grup Seksendört'ün üç şarkıdan oluşan yeni albümü 'Faili Meçhul' piyasaya çıktı. Zirve hedeflerinin olmadığını, amaçlarının sadece iyi müzik yapmak olduğunu söyleyen grup üyeleri, "Sağlığımız elverdiğince dağılmayız" diyor

Giriş Tarihi: 4.5.2014
Grup Seksendört'ün yeni albümü 'Faili Meçhul' raflardaki yerini aldı. 15 yıldır müzik yapan grubun hedefi daha iyi müzikleri keşfetmek ve daha iyi müzik yapabilmek. Grup, albüm çalışmalarını ve dinleyiciyi bekleyen yenilikleri anlattı...

Albüm çalışmaları nasıl gitti?
TUNA VELİBAŞOĞLU:
Çok fazla projede yer aldığımız için bu albümü hazırlamak 1.5 yılımızı aldı. Arada da hiç boş durmadık. Daha iyi işler yapmak istiyorduk. Bu yüzden üç şarkılık bir albüm çıkarmaya karar verdik. İskender Paydaş ile ilk kez çalıştık. Bu süreçte çok fazla yorulmadık çünkü konserlerin çoğu iptal oldu Türkiye gündeminden dolayı; albüme odaklanabildik.
ARİF OCAK: İskender Paydaş, Tuna'nın şarkılarının üzerine mükemmel dokunuşlar yaptı. Çok mutluyuz.

MÜZİĞİMİZ YUMUŞADI

Seksendört'ün müziğindeki sert ritimler biraz daha yumuşamış gibi...
SERTER KARADENİZ
: Evet ama bu halinin daha iyi olduğunu düşünüyoruz. Dinlediğimiz şarkılar da biraz yumuşadı, belki de yaştan dolayıdır, emin değilim. Biz de biraz daha kolay dinlenilebilir şarkılar yapmak istedik. Çevremizden aldığımız yorumlar da iyi.

Alternatif müziklerin revaçta olması hakkında ne düşünüyorsunuz?
T. V.:
Müzikler arasındaki sınırlar kalkmaya başladı. Duman dinleyen Gökhan Türkmen de dinleyebiliyor. Derdini en doğru şekilde anlatan gruplar ve sanatçılar ön plana çıkmaya başladı. Teknik imkanlar da ilerledi. Her telefonu olanın fotoğraf çekebildiği gibi evlerde cihazı olan herkes de kayıt yapmaya başladı. 'Çok para harcayalım da albüm yapalım' algısı gitti. Zeki işler yapabiliyorsanız iyisinizdir. A.O.: Evinde gitar çalarken kaydeden ve şu an çok başarılı olanlar var. Mesela Yüzyüzeyken Konuşuruz grubu çok başarılı. İşini iyi yaptıktan sonra sorun yok.

Sizin efsaneleriniz neler?
T.V.:
Hepimiz grunge furyasına yakalandık. Nirvana ve Pearl Jam'i çok dinledik. Ama müziği daha iyi anlamaya başlayınca farklı yönlere gittik. Şimdi biraz daha blues ve cazla ilgileniyoruz. Türkiye'de 60'larda yapılan rock müziği de unutamayız; bizim için efsanedir.

Bazı gruplar müzik hayatlarını zirvede bırakmak, bazısı da gittiği yere kadar gitmek ister... Siz ne düşünüyorsunuz?
S.K.:
Sağlığımız elverdiğince devam ederiz. Bizim amacımız her albümde üzerine bir şeyler katarak ilerlemek. Grup ilk kurulduğunda iyi bir mekanda sahneye çıkmak istiyorduk, oldu. Hedef koymak güzel ama zirve hedefimiz yok.
OKAN ÖZEN: Şimdiki hedefimiz dinleyicilerimize daha iyi müzik sunmak. Bizim yolculuğumuz müzik, gerisi önemli değil.

HAYRANLARIMIZI TANIY ORUZ

Cover yapmaya devam edecek misiniz?
A.O.:
Cover bizim yapmayı çok sevdiğimiz bir tür ama artık elimizden geldiğince listemizden çıkarıyoruz, kendi parçalarımıza ağırlık veriyoruz. Bir grubun kendi şarkılarıyla anılması daha güzel.
T.V.: Biz önceleri aslında cover grubuyduk, böyle yükseldik. Ama şimdi kendi parçalarımızı ön planda tutuyoruz, dinleyicilerimiz de bunu istiyor.

Hayranlarınızla aranız nasıl?
A.O.:
Bize ulaşanları tanıdığımız zaman çok şaşırıyorlar. Kimseyi terslemiyoruz. Biz ünlüyüz diye ortalığa atılmıyoruz, onlar bizim dostlarımız.
S.K.: Kimi zaman sosyal medyada onlara gerektiği kadar ilgi gösteremiyoruz ama bunun nedeni müziğe odaklanmamız, kesinlikle umursamazlıktan değil.

ALBÜM KARTVİZİT GİBİ OLDU

Dijital platformlardan parça satın alınabiliyorken albüm çıkarmak sizce doğru mu? Albüm artık kartvizit gibi görülmeye başladı.
A.O.:
Evet, doğru; kartvizit gibi oldu. CD devrinin bittiğini biliyoruz ama hayranların sevdiği sanatçının albümünü alması, incelemesi güzel bir şey.
T.V.: Dijital ortamdan şarkı satın alabilmek çok güzel. Biz de bu nedenle albüme yan şarkı eklemedik ve üç şarkılık bir albüm yaptık. Üç şarkıya da klip çekeceğiz. İleride sınırlı sayıda arşivlik CD satılmaya başlanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlığımız elverdiğince dağılmayız!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN