Suat Aydoğan'dan çok özel açıklamalar

Giriş Tarihi: 6.5.2014 16:29 Güncelleme Tarihi: 6.5.2014 16:42

Türk müziğinin sahne arkasındaki güçlü ismi Suat Aydoğan... Birçok tanıdığımız şarkıcının albümüne aranjmanlık yapan, şarkının hakikaten bir şarkı olmasına vesile olan Suat Aydoğan ile sabah.com.tr'ye özel, Aydoğan'ın müziğe başlama hikâyesinden Serdar Ortaç'a, sonbaharda bizlere müjdelediği yeni albümünden daha pek çok yeni projelerine kadar keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Fulya UGAN / Sabah.com.tr

Birçok ünlünün albümünde emeği olan, o albümleri deyim yerindeyse parlatan isim Suat Aydoğan… Müziğe olan tutkunuzun ne zaman farkına vardınız?
Müziğe 7 yaşımda gönül verdim. Ağabeyim Mesut Aydoğan ritim perküsyon çalardı. Bu beni çok etkilemişti. Enstrümanları yatağının altından saklardı. Ben de gizli gizli çıkarıp rastgele çalmaya çalışırdım. İşte o zamanlar benim içime sanki bir sihir inmişti gökten. Müzik dolu bir hayata o zaman başladım.

Sadece hobi olarak değil de meslek olarak da müziği seçmenize ne vesile oldu?
Ben para kazanmak amacı ile müziğe başlamadım aslında. Ben müziğe gönül verdim. Zaman geçtikçe işlerin daha ileri gitmesi ve profesyonel sektöre daha yakınlaştıkça, durumlar değişmeye başladı. Başardığınızda her şeyin geri dönüsü oluyor yani başarmak; parayı da şöhreti de beraberinde getiriyor. Ben hâlâ müziği para ya da şöhret için yapmıyorum, ruhumla yapmaya çalışıyorum.

'Hayatımı yeniden yönlendirme imkânı verilse yine de müziği seçerdim' diyebilir misiniz?
Tabi ki kesinlikle müzik yapmayı seçerdim. Allah'ıma şükürler olsun bana böyle bir yetenek verdiği için. Bana plaza verseler böylesine mutlu olamazdım. Müzik yapmak ruh ve duygu işidir. Ben ve benim gibi meslektaşlarım duygu satıyoruz, mal mülk değil.

Sizinle çalışmak isteyen birçok ünlü vardır. Nasıl seçim yapıyorsunuz?
Evet, tabi ki var ve çalışıyoruz da. Benim belirli ünlü sanatçılarım var ve onlar koca bir yılımı kapatıyorlar zaten. Bilirsiniz ki bir albüm çalışması uzun sürüyor, yaklaşık 8 ay gibi bir zaman gerekiyor. Aynı anda 5 sanatçımla çalışabiliyorum o yıl içerisinde. Yeni çıkacak olan sanatçı adaylarımızla ise son yıllar fazla ilgilenemedim. Açıkçası vakit bulamıyorum ama yeteneğine inandığım olursa öne çıkarabiliyorum.

ARKADAŞINA GÖNDER
Suat Aydoğan'dan çok özel açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN