Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Biriktirme takıntısı evliliğe bile engel!

Hiçbir zaman işinize yaramayacak eşyaları atamıyorsanız bunun bir psikolojik rahatsızlık olduğunu bilmenizde fayda var. Eşyaları biriktirme takıntısı, yani Messi Sendromu'ndan muzdarip olan pek çok kişi bekar yaşıyor ya da iş bulamıyor

Giriş Tarihi: 17.5.2014
İngilizce'de pis, dağınık, karmaşık anlamına gelen gelen 'messy' kelimesinden türetilen Messi Sendromu, yani her şeyi biriktirme rahatsızlığı Dispozofobi olarak da adlandırılıyor. Cosmopolitan dergisi, Messi Sendromu ile ilgili merak edilenleri araştırdı... Çok basit gibi görünen Messi Sendromu'nun altında obsesif kompülsif bozukluk yatıyor ve bazen aşırıya kaçarak uç noktalara ulaşabiliyor. Psikolog Uğur Dalan, bu rahatsızlıkla ilgili şunları söyledi: "Bu sorunun kaynağını tek bir nedene bağlamak doğru olmaz; bazen yoksul bir ortamda büyüyen kişiler eşyalarını atamazken, kimileri de ileride lazım olduğunda bulamazsam korkusu yaşar. Depresyon, kaygı bozukluğu, dikkat eksikliği gibi sorunlar; biriktirme hastalığının ortaya çıkmasına neden olabiliyor." Biriktirilecek eşyaları toplamak için sık sık bit pazarlarına, çöplüklere ya da atıkların toplandığı diğer yerlere giden kişiler rahatsızlığın ne boyutlara ulaştığının en büyük göstergesi. Takıntılı olarak biriktirme yapan kişiler genellikle bu konu hakkında konuşmuyorlar ve utanıyorlar. Bu rahatsızlığı olanlar; gizlilik ve utanç yüzünden iş yaşamları ve kişisel ilişkilerinde de problemler yaşıyorlar. Bu hastalığa sahip birçok yetişkin, hayatlarını bekar geçiriyor, hatta iş bulmakta da zorlanıyor.

NE YAPMAK GEREKİYOR?

Bu hastalığın çözüm noktasında psikiyatrlar bazı ilaç tedavilerine başvuruyor. Ayrıca 'bilişsel-davranışçı terapi' tekniği de oldukça etkili bir psikoterapi tekniği olarak karşımıza çıkıyor. Eğer siz de kendinizde böyle bir rahatsızlık olduğundan şüpheleniyorsanız, hemen bir uzmana başvurun ve evinizdeki 'çöp'lerden sistematik şekilde yavaş yavaş kurtulmaya bakın. İlk önce çevrenizin de bu problemden haberdar olmasını sağlayın. Etrafınızdakilere bu noktada sakin şekilde sizi uyarmalarını ve size destek olmalarını söyleyin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Biriktirme takıntısı evliliğe bile engel!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN