Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Festivalde öne çıkanlar

Giriş Tarihi: 17.5.2014

İKSV'nin düzenlediği 19. İstanbul Tiyatro Festivali'nde bir hafta geride kaldı. Tatsız başlayan festivalde sırada 100 oyun var

9 Mayıs'ta Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde gösterilen 'Ne Yaptıysak Nafile' oyunuyla başlayan festivalde bir haftada 11 oyun 26 temsil yaptı. Oyunların 13 farklı mekanda sahnelendiği festival 5 Haziran'a kadar sürecek ve yaklaşık 90 oyun daha izleyiciyle buluşacak.

İLK HAFTA TATSIZ GEÇTİ
Tiyatro severler ilk haftada; Polonya tiyatrosunun genç yönetmenlerinden Grzegorz Jarzyna'nın 'Ne Yaptıysak Nafile' ve 'Nosferatu'yu izleme, Polonyo tiyatrosu üzerine yapılan söyleşiye katılma imkanı buldu. İlk haftasında İstanbul Devlet Tiyatrosu oyunu 'Hamlet Makinası', Aleksandr Poposvki'nin yönettiği 'İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz', Eskişehir Büyükşehir Belediye Tiyatrosu oyunu 'Özgürlüğün Bedeli' ve beş temsil yapan 'Aldatma' gibi oyunların sahnelendiği festival; Soma'dan gelen üzücü haberden olumsuz etkilendi. Bu sebeple 14-15 Mayıs tarihlerinde sahnelenecek olan ve biletleri günler öncesinden biten 'Kral Lear' oyunu, ulusal yas ilan edildiği için sahnelemedi. Altıdan Sonra Tiyatro-Pangar ortaklığıyla hayata geçirilen ve Güven Kıraç, Demet Evgar, Okan Yalabık, Umut Kurt gibi oyuncu kadrosuyla dikkat çeken oyun, festivalin ilerleyen günlerinde sahnelenecek. Merak edilen ve beklenen oyunlar arasında bir derleme yaptığımızda; Darülbedayi'nin sahnelediği, yerli yapımlardan ilk oyun olarak tarihe geçen 'Çürük Temel' öne çıkıyor. 100'üncü yılını kutlayan Şehir Tiyatroları'na selam gönderen, Engin Alkan'ın yönettiği oyun; bugün ve yarın 20.30'da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde. Usta oyuncu Aliye Uzunatağan; Orhan Alkaya'nın yönettiği 'Lillian' isimli oyunla, Serra Yılmaz ise Sami Berat Marçalı'nın yönettiği 'Fü' adlı oyunda izleyici karşısına çıkacak. Festivalde ayrıca Meltem Cumbul da Mehmet Ergen'in yönettiği 'Göl Kıyısı' adlı oyunla seyirciyle buluşacak. Cumbul'a Evren Kardeş, Levent Öktem, Pelin Ermiş ve Ushan Çakır'ın eşlik edecek. Talimhane Tiyatrosu'nun sahneye koyduğu oyun, 24 Mayıs'ta 20.30'da ve 25 Mayıs'ta 18.30'da Şişli Blackout Sahnesi'nde oynanacak.

ÇAĞDAŞ YORUMLA ...
Şahika Tekand tarafından ilk kez 1994'te kaleme alınan ve 1995/96 tiyatro sezonunda sahneye konan 'Gergedanlaşma' adlı oyun, Studio Oyuncuları topluluğunun kuruluşunun 25'inci yılı dolayısıyla, 'Gergedanlaşma 2.014' adıyla çağdaş bir yorumla yine Şahika Tekand tarafından sahneye konuluyor. Oyun 4-5 Haziran tarihlerinde 20.30'da Üsküdar Tekel Sahnesi'nde seyredilebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Festivalde öne çıkanlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN