Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Modern Hamburg

Son yıllarda sanat, kentsel tasarım ve restorancılık alanında ön plana çıkan Almanya'nın ikinci en büyük metropolü Hamburg, tatil rotasını yurt dışına çevirenlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor

Giriş Tarihi: 22.5.2014
Yaz aylarının gelmesiyle insanlar, tatil rotasını çizmeye başladı. Tatil için Almanya'nın son yıllarda ön plana çıkan kenti Hamburg'u tercih edecekler için Food&Travel dergisi, gidip görülmesi gereken yerleri derledi. Sanat, kentsel tasarım ve restorancılık alanında dikkat çeken Hamburg, açık denize 100 kilometre mesafede olmasına rağmen bir deniz kenti. Almanya'nın ikinci en büyük metropolü olan Hamburg, aynı zamanda Avrupa'nın ikinci en büyük limanı. Hamburg'un tarihi 9'uncu yüzyıla kadar uzanıyor. Almanya'yı oluşturan üç kent devletinden biri olan Hamburg, Elbe ve Alster nehirlerinin birleştiği stratejik bir noktada kurulmuş. Hamburg'un refaha ulaşmasının asıl nedeni, kenti kârlı Kuzey Denizi ticaretine bağlayan kanallar. Ayrıca 13'üncü yüzyıldan 17'nci yüzyıla kadar üyesi olduğu Hansa Birliği de İskandinavya ile yakın ilişkiler kurulmasına ve kentin mimari ile kültürel mirasının şekillenmesine aracı oldu.

KÖPRÜLER KENTE ROMANTİZM KATIYOR
Hamburg'un mimari açıdan genç bir kent olduğu söylenebilir. Bunun ilk nedeni, 19'uncu yüzyılın ortalarında çıkan ve kentin Ortaçağ'dan kalma mirasının büyük bir kısmının tahrip olmasına neden olan 'büyük yangın'. Onu, İkinci Dünya Savaşı'nda müttefiklerin yoğun bombardımanı takip etti. Bunun sonucunda da Hamburglular yenilenme sürecine erkenden girdi. Kiliselerin sert hatlı kuleleri ve Hansa tarzı çatılar, modern yapılarla eşsiz bir uyum içinde yer alıyor. Batıda Elbe Nehri, doğuda Alster Gölü de suyun huzurunu kozmopolit havaya ekliyor. Kanalların üzerine kurulmuş 2 bin 500 köprüsü Hamburg'a kendine has bir romantizm katıyor.

YENİLİKÇİ TAVRI DİKKAT ÇEKİYOR
Hamburg, özellikle sanat, mimari ve şehircilik anlayışındaki yenilikçi tavrıyla dikkat çekiyor. Birinci sınıf bale ve tiyatro salonlarının yanı sıra, 1908 yılında inşa edilen Almanya'nın en büyük ve modern konser salonu Laeiszhalle'nin haricinde inşaatının 2016'da tamamlanması planlanan 'Elphi' lakaplı modern konser salonu Elbphilharmonie Hamburg var. Elbe kıyısındaki eski bir depo üzerine, ünlü mimarlık firması Herzog & de Meuron tarafından oturtulan bu ultra modern ve çarpıcı bina, buzdan bir kütleye benziyor. Bittiğinde kentin en önemli konser ve gösterilerini ağırlamanın haricinde, Westin Hamburg oteline de ev sahipliği yapacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Modern Hamburg
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN