Bahar detoksu

Sağlıklı ve yeterli beslenme yoluyla vücudunuzdan toksit maddeleri atarak, hareketli yaşayarak, açık havada bol bol yürüyerek ve bol su içerek doğal detoks yapmış olursunuz

Giriş Tarihi: 24.5.2014
Bahar yenilenme zamanı olduğuna göre vücudumuzu yenilemenin de tam zamanı. Ancak hemen belirtelim; detoksu bir-iki gün veya bir-iki haftaya indirgemek, bağırsak boşaltmak olarak algılamak doğru değil. Her gün küçük adımlarla, vücudu sarsmadan yenileyerek ve canlandırarak sağlıklı detoks yapılabilir. BSG dergisi, baharda vücudumuzu arındırmanın yollarını yazdı:
Gün içinde hayatınızın ve yaşam ritminizin izin verdiği ölçüde küçük dinlenme molaları verin.
Düzenli ve yeterli uyumaya özen gösterin.
Her gün öğlen saatlerinde 10 ile 30 dakika arasında açık havada orta tempo yürüyüş yapın.
Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmelisiniz. Günde altı öğün beslenmeli ve metabolizmayı yavaşlatmamak için dört saatten uzun süre aç kalmamalısınız.
Bol miktarda ve sürekli su için. Günde en az 2-3 litre su tüketerek, toksit maddeleri vücudunuzda hiç barındırmadan hemen atmış olursunuz.

SEBZE VE MEYVE SUYU TÜKETİN

Su dışında sağlıklı içecekler de doğal detoksun parçasıdır. Ayran ve taze sıkılmış meyve suları, su yerine kabul edilebilecek ve vücudunuzun su oranına destek sağlayacak içeceklerdir. Ayrıca sebze ve meyveler de vücudunuzun su ihtiyacını karşılamaya katkı sağlar. Çay, kahve, asitli içecekler ve alkollü içecekler ise aksine vücuttan su atımını artırır.
Yeterli ve kaliteli protein alın. Vücuda gerekli olan azotun ve aminoasitlerin karşılanması için beslenme programında proteinin yeterli miktarda yer alması gerekir. Kaliteli protein kaynakları olan hayvansal ürünlere de beslenmenizde yeteri kadar yer verin.
Diyetinizde yeterli ölçüde ve kalitede karbonhidrat olmalı. Karbonhidratlar, kasları koruyucu özelliktedirler ve vücutta elzem bazı öğelerin sentezinde kullanılırlar.
Akıllı yağlar kullanın. Yağ tüketiminde miktarına ve kaliteli bir yağ olup olmadığına dikkat edin. Besinlerin içerisinde yer alan doğal yağları es geçmeyin.

POZİTİF OLUN SİGARA VE ALKOL İÇMEYİN
Baharın başlamasıyla taze enginarlar da çıktı. Karaciğerin dostu olan enginarı hatfada en az bir gün yiyin.
Pozitif olun, stresten uzak durun.
Alkol kullanmamaya özen gösterin.
Sigara kullanmayın ve içilen yerlerde bulunmayın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bahar detoksu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN