Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanatçının imajı değil karakteri olmalı

'En Baştan' isimli yeni albümünü çıkaran Gökhan Türkmen, imaj konusunda çarpıcı açıklamalar yaptı: Bence bir sanatçının imajı değil; karakteri ve bir tarzı olmalı. Sanatçı kendini komik duruma düşürmemeli

Giriş Tarihi: 24.5.2014
Şarkıcı Gökhan Türkmen, iki yıl aradan sonra 'En Baştan' isimli yeni albümüyle hayranlarının karşısına çıktı. Yapımcılığını kendisinin üstlendiği albümde tamamen özgür hareket ettiğini söyleyen Türkmen, Sezen Aksu'nun 'Kurşuni Renkler' isimli şarkısını da seslendirdi. Gökhan Türkmen'le buluşup yeni albümünü ve gelecekle ilgili planlarını konuştuk...
Albümde kimlerle çalıştınız, anlatır mısınız?
Albümün yapımcılığını ben üstlendim. Ayrıca bu albümde kendi orkestramla birlikte çalıştım. 'En Baştan'; tamamen özgür olduğum, kendi müziğimi yaptığım bir albüm oldu. Bu albümle mesleğe ilk kez başlamış gibi hissettiğim için de ismini 'En Baştan' koydum. 13 şarkının yer aldığı albümde Sezen Aksu'nun 'Kurşuni Renkler' isimli şarkısını da seslendirdim. Dört aranjör, şarkıların düzünlenmesinde bana yardım etti.

ROMANTİK BİRİYİM

Romantik şarkıları seslendirip daha çok duygusal eserler besteliyorsunuz; neden?
Romantik biriyim, bu yüzden benden slow şarkılar çıkıyor. Şarkı yaparken çok aşıksam veya canım sıkkınsa, hep böyle şarkılar yapıyorum.
Eğlenceli bir insan mı, yoksa depresif biri misiniz?
Biraz ağır bir adamım; zıpır biri değilim. Tabii ortama göre de değişiyor. Çok yakın olduğum arkadaşlarım arasında daha hareketli ve hiperaktif olabiliyorum ama genellikle sessiz sakin bir adamım. Sabah adamı değilim; 15.00-16.00'dan sonra afyonum patlıyor.
Çekingen bir yapınız olduğunu duydum, bu haliniz sahnede sorun oluyor mu?
Evet, çekingenim ama sahnede öyle değilim. O kadar insanın beni dinlemeye geldiğini görünce başka bir insan oluyorum. Birinin gözlerimin içine baktığını görünce çekingenlik kalmıyor.
Şarkılarınız radyolarda çok çalıyor, konserler veriyorsunuz ama popüler kültürden uzaksınız; neden?
Kendimi popüler müzik sanatçısı olarak hissetmiyorum. Son yaptığım albüm de pop albümü değil. Kendi istediğim türde müzik yapıyorum. Popüler kültür adamı olmadığım ve o kültürü çok sevmediğim için de ön planda olmayı sevmiyorum. Ancak yaptığım işle yeteri kadar ön planda olduğumu düşünüyorum.

DOKUZ TANE DÖVMEM VAR

Hayran olduğunuz, ilham aldığınız isimler var mı?
Elvis Presley, Michael Jackson, Charlie Chaplin... Hayatı ilginç insanlar dikkatimi çekiyor. Charlie Chaplin'in hayat hikayesi çok enteresan; hırsı ve azmi dikkatimi çekti.
Kaç tane dövmeniz var?
Dokuz tane. İstanbul yazısı, annemin- babamın ve kız kardeşimin isminin baş harfleri, mikrofon gibi dövmelerim var.
Sanatçının imajı olmalı mı? Bence bir sanatçının imajı değil; karakteri ve bir tarzı olmalı. Beş kişinin arasında onun sanatçı olduğunu anlamalısınız. Ancak bir sanatçı; 'Değişik olacağım' diye saçma-sapan giyinip saçma sapan şeyler yapmamalı ve kendini komik duruma düşürmemeli.
Oyuncu olmayı veya senaryo yazmayı düşünür müsünüz?
Kafamda bir-iki senaryo var; inşallah bir gün yazacağım. Sinema izlemeyi çok seviyorum, oynamayı da çok isterim.
"Aşık olunca şarkı yazarım" dediniz. Aşk size başka neler yaptırabilir?
Aşkı çok yoğun yaşarım. Eskiden daha yoğun yaşardım, şimdi daha kontrollüyüm. Ancak yine de aşık olduğumda içim içime sığmaz. Birazcık aptallaşırım. Aşk benim için aslında altı dolu bir şey değil; sevgi ve saygı çok daha önemli.

SAYGI BİTMİŞSE ZORLAMAM
Görücü usulü evlenmeyi düşünür müsünüz?
Hayır, istemem. Bence eski evliliklerde bağların güçlü olmasının nedeni; ailelerin birbirini tanıması. O dönemlerde fazla boşanan yokmuş ama insanlar daha mutsuzmuş. Şimdi boşanmak daha kolay; zaten saygı bitmişse zorlamanın bir anlamı yok.
Siz nasıl biriyle evlenmek istersiniz?
Beni taşıyabilecek, benim de onu taşıyabileceğim bir insan olmalı. Evleneceğim kişi yaptığım işi bilip beni özgür bırakabilmeli. Ayrıca kedine güvenen, zeki biri olmalı. Kendine güvenen kadın kıskançlık krizlerine kapılmaz, böylece evlilikler de sarsılmaz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanatçının imajı değil karakteri olmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN