Müzik sektöründe dev birlesme

MESAM, MSG, MÜ-YAP ve MÜYOBİR; Ortak Lisanslama Birimi kurma konusunda anlaştı. Protokole göre; kullanıcılar, tek bir merkeze başvurarak müzik kullanımları için izin alabilecekler

Giriş Tarihi: 31.5.2014
Müzik piyasasında yer alan dört meslek birligi; Müzik Eseri Sahipleri Meslek Birligi (MESAM), Müzik Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birligi (MSG), Müzik Yapımcıları Meslek Birligi (MÜ-YAP) ve Müzik Yorumcuları Meslek Birligi (MÜYORBIR), 27-28 Mayıs'ta bir toplantı düzenledi. Dört müzik birligi grubu, Ortak Lisanslama Birimi kurmak konusunda anlastı. Bes yıl geçerli olacak protokole göre; kullanıcılar tek bir merkeze basvurarak müzik kullanımları için gerekli izinleri alabilecekler. Dört meslek birligi; radyo, TV ve umumi mahallerin müzik kullanım lisanslama çalısmalarını tek bir merkezden yürütecek. Böylece müzik kullanıcıları karsılarında tek bir muhatap bulacak.

ORTAK HAREKET EDECEKLER

Dört meslek birligi, müzik kullanan ancak gerekli izinleri almaktan kaçınan kullanıcılara yönelik hukuki takipleri de birlikte yapacak. Ayrıca meslek birliklerinin yasa ve diger mevzuatın iyilestirilip gelistirilmesi çalısmalarında ortak hareket etmesi de öngörülüyor. Anlasmaya göre; meslek birliklerinin yönetim kurulları en geç üç ayda bir ortak toplantılarını yaparak protokolün amaçlarına ulasması için gerekli çalısmaları birlikte sürdürecekler. Müzik alanında mevcut hak kayıplarının önüne geçmeyi hedefleyen bu girisim sayesinde hak sahiplerinin gelirlerindeki artısa paralel olarak kültürün ve yaratıcılıgın gelisimine de katkıda bulunulacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müzik sektöründe dev birlesme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN