Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ön yargıları parçalayın!

Abisi askerde şehit olmuş bir çocuğun, üst kata taşınan bir öğrenciyi terörist sanmasıyla yaşananları anlatan 'Üst Kattaki Terörist' isimli oyun, izleyiciye ön yargılar üzerine ders veriyor

Giriş Tarihi: 31.5.2014
Ankara polisiyeleri ve özellikle yaratıcısı olduğu 'Behzat Ç.' ile tanınan Emrah Serbes'in 'Yoldan çıkmış bir neslin manifestosu' olarak tanımladığı 'Erken Kaybedenler' kitabında yer alan 'Üst Kattaki Terörist' adlı öykü, İkincikat Tiyatro tarafından sahneye uyarlandı.

ROLÜ İÇİN SAZ ÇALIYOR

Bedir Bedir, Gözde Kocaoğlu, Banu Çiçek Barutçugil ve çocuk oyuncu Denizhan Akbaba'nın rol aldığı oyunda; abisi askerde şehit olmuş bir çocuğun, üst kata taşınan bir öğrenciyi terörist sanmasıyla başlayan olaylar anlatılıyor.
Okuyucunun, 12 yaşındaki bir erkek çocuğun milliyetçi nefretle nasıl dolduğunu kendi ağzından okuduğu hikâye, Sami Berat Marçalı'nın elinin değmesiyle sahnede oldukça etkileyici ve bir o kadar da gerçekçi bir ruha bürünmüş. Genç yönetmenin, hikayeyi sahnelemeye karar verdikten sonra Emrah Serbes'i ikna etmesi kolay olmuş. Hatta Serbes telif bile istememiş ama hikayenin esas kahramanı, yani 12 yaşındaki çocuk oyuncuyu bulmak biraz zor olmuş. Uzun uğraşlar ve oyuncu seçimleri sonrası Denizhan Akbaba'da karar kılınmış. Daha önce de dizi ve reklam tecrübesi olan Akbaba, oldukça etkileyici ve zor bir metne sahip ilk oyununda da başarılı bir performans çiziyor. Canlandırdığı 'Nurettin'i gerçek kılmayı başarmış. Hatta oyun için saz çalmayı bile öğrenmiş. Daha yavaş konuşabildiği takdirde çok daha başarılı olacaktır.

DRAMATİK SAHNELER VAR
Bu arada 'Nurettin'in terörist sandığı öğrenci 'Semih' ile diyalogları seyirciyi güldürürken, annesiyle olan konuşmaları da bir o kadar dramatik.
Seyircinin boğazını düğümleyen sahnelerin bu kadar etkili olmasında, Barutçugil'in sahici performansının etkisi büyük.
1.5 saat süren oyun; terörün nasıl bir bela olduğunu, anaların nasıl gözyaşı döktüğünü hatırlatıyor ve uzunca bir süredir yaşanan barış sürecinin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor. Einstein'ın "Ön yargıları parçalamak, atomu parçalamaktan zordur" sözünü akıllara getiren oyun, ötekileştirme ile ön yargılara müthiş bir tokat atıyor.

SEZONUN İLGİ GÖREN YAPIMLARINDAN

Mart ayından beri sahnelenen oyun, sessiz sedasız sezonun en çok ilgi gören oyunlarından biri haline gelmeyi başardı. Bunda Emrah Serbes gibi güçlü bir kalemin, İkincikat gibi önemli işlere imza atan bir tiyatro topluluğunun ve tabii ki oldukça hassas olduğumuz terör konusunun etkisi çok büyük. Bunlara bir de iyi oyunculuk ve Sami Berat Marçalı'nın başarılı yönetimi eklenince, ortaya kaçırılmaması gereken bir oyun çıkıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ön yargıları parçalayın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN