Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soyadımın torpilini kullanmadım

Ali-Aysun Kocatepe'nin oyuncu kızları İlkyaz Kocatepe, soyadı torpilini kullanmadığını söylüyor: Ali-Aysun Kocatepe'nin kızı olarak tanınmak istemiyorum. Amacım o soyadını layığıyla, kendi başarılarımla taşımak

Giriş Tarihi: 7.6.2014
BKM'de sahnelenen 'Noname' isimli oyunda rol alan İlkyaz Kocatepe; müzisyen Ali Kocatepe ve Aysun Kocatepe çiftinin kızı. Kocatepe, anne ve babası gibi müziği değil, oyunculuğu seçti. 'Noname'de Eren Bakıcı ve Begüm Ertuğrul'la birlikte rol alan Kocatepe, gösterdiği performansla dikkat çekiyor. İlkyaz Kocatepe, ailesinin aksine neden oyunculuğu seçtiğini ve mesleki hedeflerini anlattı.

ÜNLÜ OLMAYA ÖZENMİYORUM
'Noname'i sahnelemeye nasıl karar verdiniz?
Bu ekiple 2011'de BKM'de birlikteydik. Aklımızda hep bir şey yapmak vardı. Oyunu; içinde olduğumuz dünyayı aktarabileceğimiz bir bekleme odası fikri üzerine kurduk.

'Noname' önümüzdeki sezon devam edecek mi?
Edecek. Birkaç revize yapılacak. Bunun yanı sıra yeni bir oyun daha düşünüyoruz.

Reklamda oynamak için birbiriyle yarışan üç kızın hikayesini anlatıyorsunuz. Sizin kendi deneyimlerinizle örtüşüyor mu bu durum?
Evet. Oyunu sahnelerken kendi deneyimlerimizden yola çıktık zaten. Biz de geçiyoruz o bekleme odası sürecinden.

Oyuncu seçmelerinde neler yaşanıyor?
Mücadele oluyor; gergin olan var, neşeli olan var, daha önceki işleriyle yanındakine hava atan var. Herkesin tek amacı o proje için seçilmek. O da kolay olmuyor.

Sizin oynadığınız karakter ünlü olup ünlülerle bir arada olmak için can atıyor. Ünlü olma hevesiniz var mı?
Hayır yok. Ünlü olanlar da insan. Hiç özendiğim bir şey değil ünlü olmak. Oyunculuk yapmak istiyorum ve işin getirisi şöhretse eğer onu da taşırım.

BENİ İLKYAZ OLARAK TANIRLAR

Ali ve Aysun Kocatepe'nin kızı olmanın oyunculuk kariyerinize etkisi oldu mu?
Olmadı. Ben nereye gidersem gideyim İlkyaz olarak tanınıyorum. Onların kızı olduğumu sonradan öğreniyorlar. Bu da benim hoşuma gidiyor. Çünkü kendi yeteneğimle ve başarımla bir yere gelmeye çalışıyorum. Diğer türlüsü kolaya kaçmak olurdu.

Oyunda torpille bir yere gelmeye çalışan kız var. Size de torpil işlemedi mi?
Hayır. Bir yere geleceksem kendi adımla gelmeyi amaçlıyorum. Ali-Aysun Kocatepe'nin kızı olarak tanınmak istemiyorum. Onların kızı olduğum için herhangi bir projede yer almak istemiyorum. Amacım; o soyadını layığıyla, kendi başarılarımla taşımak.

ÇOK YÖNLÜ OLMAK İSTİYORUM
'Bir Kurabiye Masalı' adlı kısa filminizle de ödüller almaya devam ediyorsunuz. Kaç ödülünüz oldu?
Kültür Bakanlığı destek ödülüyle beraber beş ödül aldım. Pek çok festivalde de gösterildi. Bitirme projemdi. Kurabiye üzerinden masalsı bir dünya yaratmak istedim. Şevket Süha Tezel, Ayça Erturan, Şener Savaş, Gülsüm Alkan, Furkan Andıç rol aldı. Bu arada bu kısa film klip oluyor.

Nasıl?
Eski Bando diye müzik grubu var. Albüm çıkardılar. Onların ilk kliplerinde bu kısa filmi kullanacaklar. Tekrar yönettim, onların performanslarını çektim. Çok güzel oldu.

Yönetmenlik hedefiniz var mı?
Kamera arkası da güzel ama oyunculuk beni daha çok heyecanlandırıyor. Çok yönlü bir oyuncu olmak istiyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soyadımın torpilini kullanmadım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN