Babam ölünce çocukluğumu erteledim

Barış Manço'nun 'Şiştt Sakin Ol' isimli ilk single'ı ile hayranlarıyla buluşturann oğlu Doğukan Manço: Batıkan da, ben de babamın vefatı ile çocukluğumuzu erteledik; hareketlerimize, davranışlarımıza, konuşmalarımıza daha çok dikkat ettik

Giriş Tarihi: 8.6.2014
Efsanevi sanatçı Barış Manço'nun oğlu Doğukan Manço, 'Şiştt Sakin Ol' adlı single'ı ile hayranlarının karşısına çıktı. DJ'lik yapan Manço, hedefinin meslekte ilerlemek olduğunu söyledi. Doğukan Manço ile yeni single'ını ve DJ'lik macerasını konuştuk...

Bu single'ı çıkarmaya nasıl karar verdiniz?
'Survior' isimli yarışmadan döndüğümde gündem çok karışıktı. O dönemde katıldığım etkinliklerde 'Sakin Ol' parçasını çalıyordum. Şarkı çok güzel tepkiler alınca single çıkarmaya karar verdim ve şarkıya cover yaptım. Bu parçayı okuyacak bir solist aramaya başladım ama çaldığım pek çok kapı yüzüme kapandı. Daha sonra Tuğba Yurt'la tanıştık ve şarkıyı seslendirdi. 'Sakin Ol' şarkısına çekilen video klibinin de eğlenceli olmasına dikkat etti. Bu proje içime sinen bir çalışma oldu.

KAPILAR YÜZÜME KAPANDI

Bu şarkıya solist ararken, pek çok kapının kapandığını söylediniz. Projeyi kabul etmeyenler kimlerdi?
Ben bu projeye çok inandım. Çevremdeki insanlarla paylaştığımda çok doğru bir proje olduğunu söylüyorlardı. Ünlü isimlerle konuşup teklif ettiğimde kabul edeceklerini düşündüm ama kabul etmediler. Örneğin ismini vermek istemeyeceğim bir şarkıcı arkadaşım, "Doğukan biz zaten yürüyoruz, ben başkasıyla proje yapmıyorum" gibi bahaneler buldu.

Red cevabı alınca neler hissettiniz?
Bunlar şevkimi kırmadı; aksine bu projeyi daha çok gerçekleştirmek istedim.

Çok değerli bir sanatçının oğlusunuz. Onun soyadını taşımak, size nasıl bir sorumluluk yüklüyor?
Kendin için yaşamak istesen de taşıdığın soyadından dolayı hareketlerine her zaman dikkat etmek zorunda kalıyorsun. Bu sorumluluk her yaşta boyut değiştirdi. Batıkan da, ben de babamın vefatı ile çocukluğumuzu erteledik; hareketlerimize, davranışlarımıza, konuşmalarımıza daha çok dikkat ettik. Bizler de çocuktuk ama bu sorumluluk, çocukluğumuzun önüne geçti. Babamızın bize bıraktığı en büyük miras soyadımız. Sokakta insanlar, bizi çok sıcak karşılıyor ve selam veriyorlar. Bence insan bundan daha büyük bir mirasa sahip olamaz.

Çocukluğunuzu ertelediğiniz için üzgün müsünüz?
Çocukluğunu erteleyen insanlar, daha sonra çocuklaşıyor; yaşamadıklarını yaşamak istiyor. Mesela, babamla yaşayamadığım ama Allah nasip ederse çocuğumla yaşamak isteyeceğim duygular var.

BABA OLMAM HAYIRLI DEĞİL

Yakında baba olmayı düşünüyor musunuz?
Çocuk sahibi olma fikrine şu anda çok uzağım. Çünkü çocukluğumu o kadar ertelemişim ki; daha babalığa hazır değilim. Şu anda baba olmak benim için pek hayırlı değil.

Bundan sonraki planlarınız neler?
Çocukluğumdan beri en büyük hayalim DJ'lik yapmaktı. Bu hayalimi gerçekleştirdim. Bunu daha iyi noktalara taşımak istiyorum. Bunun için daha çok yol almalıyım.

Şarkı söylemeyi düşünüyor musunuz?
Hayır, melodik bir şan yeteneğine sahip değilim. Sesimi kullanmasını bilmiyorum. Şarkı söylersem, beni hep babamla kıyaslayacaklar. Bu nedenle hep geri planda kalmayı tercih ettim.

AÇLIĞIN NE OLDUĞUNU BİLİYORUM
'Survivor'a tekrar katılmak ister misiniz?
Kesinlikle isterim; heyecanı orada yaşadım. Aynı heyecanı tekrar yaşar mıyım; bilmiyorum. Şu anda açlık duygusu nedir onu biliyorum.

Orada açlığın dışında neler öğrendiniz?
Açlığın ne demek olduğu bilmekle, hissetmek çok farklı. Hepimiz aç kalıyoruz ama uzun süre aç yaşamak farklı. Açlığın önüne geçebilmek için nelere göz yumabildiğinizi, nasıl hırslandığınızı, ne çabalar sarf edeceğinizi görüyorsunuz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Babam ölünce çocukluğumu erteledim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN