Michael Jackson eşliğinde göbek havası

Dokuz kadın ve bir erkekten kurulu olan İstanbul Girls Orchestra grubu, bilindik şarkılara yepyeni bir yorum getiriyor. Grup, Michael Jackson'ın 'They Don't Care About Us' adlı ünlü şarkısını ise Roman havası şeklinde yorumlayıp herkesi oynatıyor

Giriş Tarihi: 8.6.2014
Michael Jackson, Sting, Shakira gibi dünyaca ünlü isimlerin şarkılarına getirdikleri yeni yorumla dikkat çeken İstanbul Girls Orchestra'nın albümü FA Müzik etiketiyle müzik marketlerdeki yerini aldı. Vokalde Özge Şen ve Bahar Dedeoğlu, kanunda Kadriye Bozkurt, klarnette İrem Aydın, kemanda Revşan Çeliker, bateride Nihal Saruhanlı, basta Miray Gedikli, ritmde ise Yasemin Kavcu ve Mine Şahin'den oluşan dokuz kişilik kızlar grubuna keyboard'da Doğan Akpençe eşlik ediyor. Eğlenceli müzikleri ve dinamik tarzlarıyla dikkat çeken grup üyeleriyle konuştuk...

Bu grup nasıl bir araya geldi?
Yapımcılarımızın fikriydi. Bu proje onlardan çıktı ve bizi bir araya getirdiler.

Peki, siz birbirinizi daha önceden tanıyor muydunuz?
Çoğumuz ilk defa bu proje için bir araya geldik ve tanıştık. Bizi buluşturan müzik oldu yani. Tabii bazılarımız birbirini okuldan ya da piyasadan tanıyordu.

BAZEN FİKİRLERİMİZ ÇATIŞIYOR
Bu kadar çok kadının birlikte çalışması sorunlara neden oluyor mu?
Aslında sorun demeyelim; daha çok fikir alışverişinde bulunuyoruz. Bazen fikirler çatışabiliyor ama. Çünkü herkesin kendine özel bir kişiliği ve müzik tarzı var. Ama herkes müzik yapmak istediği için ortak noktada buluşabiliyoruz.

Tarzınız, geçmişte epeyce adından söz ettiren Dolapdere Big Gang'in tarzına benziyor. Sizin için o grubun kadın versiyonu denebilir mi? Tam olarak denemez. Yaptığımız müzik konsept olarak benziyor ama aynı diyemeyiz. Onların müzikteki formları bize göre daha farklıydı, bizim yorumumuz çok daha farklı.

Sting, Michael Jackson gibi dünyaca ünlü isimlerin şarkılarını oryantal tarzda yorumluyorsunuz; bu şarkıları Türk enstrümanlarla yorumlamak kolay mı?
Aslında zor. Çünkü Batı ve Türk müziği sesleri çok farklı. Ama biz bunu yakalamaya çalıştık ve başardığımızı da düşünüyoruz.

ARADA HİÇ BENZERLİK YOK
Tüm yabancı parçaları yeniden mi aranje ettiniz?
Evet, hepsini yeniden aranje edip cover'ladık. Parçaların orijinalleriyle bizim yorumumuzu art arda dinlediğinizde, arada hiçbir benzerlik bulamazsınız. Ritimleri, alttaki armonileri falan her şeyi değiştirdik.

En çok zorlandığınız parça hangisi oldu?
Michael Jackson'ın 'They Don't Care About Us' şarkısı. Parçayı 9/8 yapmak için epey bir uğraştık ama başardık ve ortaya çok güzel bir aranje çıktı. Yalnız solistlerimiz sözlerini okumakta zorlandı. Şarkının sözlerini 9/8'e uyarlamak çok zor oldu çünkü.

Yani Michael Jackson eşliğinde göbek mi atacak insanlar?
Evet! Çok da güzel olacak. 'Sweet Dreams' şarkısı da öyle keza... Aslında tüm şarkılarda perküsyon ve darbuka vuruşu olduğu için hepsinde o oryantal hava var. Çoğu parçanın arasında da solo enstrümantal bölüm var.

Yani sizin müziğinizin özelliği, eğlendirmesi mi?
Evet, eğlenceli müzik yapıyoruz, genelde dans ettiriyoruz insanları.

ALGILARI KIRIYORUZ
Sahnede görsel bir şov sergiliyor musunuz peki?
Konserlerimizde görsel şovlar sergilemeyi düşünüyoruz. Bunun için çalışmalarımız devam ediyor.

Sahnede her biri bir enstrüman çalan bir kadın grubu görmek, dinleyiciyi şaşırtıyor mu sizce?
Grubun farkı da burada ortaya çıkıyor zaten. Daha önce kadınların genelde hep vokal olarak sahneye çıkmasına alışılmış. Bizim grupta ise kadınları, çok da birlikte görmeye alışık olmadığınız enstrümanların başında görüyorsunuz. Bu zaten başlı başına algı kırıcı bir şey aslında. Bu açıdan da dinleyicinin dikkatini çektiğimizi düşünüyoruz.

Birbirinizi ne kadar süredir tanıyorsunuz?
Albüm projesi 1.5 yıl önce başladı, biz de 1.5 yıl önce tanıştık. Repertuvar belirleme, kayıt, prova aşaması derken hep birlikteyiz.

Kalabalık bir orkestra olarak enstrümanlarınızla birlikte sahneye sığmakta zorlanıyor musunuz?
Hayır, o konuda bir sıkıntı yaşamıyoruz.

KADINLARLA ÇALIŞMAK ZOR AMA EĞLENCELİ
İstanbul Girls Orchestra grubunun tek erkek üyesi Doğan Akpençe, aynı zamanda albümdeki tüm şarkıları yeniden aranje eden kişi. Akpençe, kadınlarla çalışmanın aslında çok keyifli bir şey olduğunu söylüyor...

Dokuz kişilik bir kız grubunun içinde tek erkek olmak nasıl bir şey?
Ben artık erkeklerle çalışmaktan sıkılmıştım zaten. Kadınlarla çalışmayı tercih ettim yani.

Kadınlarla çalışmak daha zor değil mi?
Zor ama çok eğlenceli. Özellikle sahne öncesinde hazırlanmalarını beklemek epey uzun sürüyor. (Gülüyor)

BİZİM KULİSTE FUTBOL KONUŞULMAZ
Dokuz kadının kulisi nasıl oluyor?
Kulis çok renkli ya! Hazırlık aşamamız hem çok eğlenceli oluyor, hem de bir hayli uzun sürüyor. Çok hareketli bir kulisimiz var yani. Bir de mevzularımız çok başka oluyor. Daha önce birçoğumuz erkeklerle de birlikte çalıştığımız için aradaki farkı görebiliyoruz. Erkeklerin bulunduğu bir grupta genelde erkeklerin egemenliği oluyor, kadınlar daha çok bir kenarda kalıyor. Ama burada daha kadın egemen bir durum var, öyle olunca muhabbetlerimiz de daha farklı oluyor. Futbol ya da bilgisayar oyunları konuşmuyoruz mesela.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Michael Jackson eşliğinde göbek havası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN