Sahnede ruhum kanatlanıyor

Uzun bir aradan sonra yeni single'ı 'Karavan'ı çıkaran Metin Arolat: İki hayalim vardı; yönetmenlik ve şarkıcılık. İkisini de gerçekleştirdim. Sahnede olmak ruhumu kanatlandırıyor

Giriş Tarihi: 13.6.2014
'Karavan' isimli yeni maksi single'ıyla hayranlarıyla buluşan Metin Arolat; hem yönetmenlikte, hem de müzikte kalitenin peşinde koşan biri olduğunu söylüyor. Arolat, GÜNAYDIN'ın sorularını yanıtladı...

'Karavan'ın hikayesini anlatır mısınız?
Her yaz tek başıma tatile çıkarım. Ölüdeniz'e, Antalya'ya gidip küçücük koylar bulurum. Eskiden sırtımda çadırla, otostop yaparak giderdim. O zamandan beri hayalimde bir karavan vardı. 'Keşke bir karavanım olsa, hayatımı özgürce yaşasam' diye düşünürdüm. Sonra bu hayaller hep içimde kaldı. Bu albümü hazırlamaya başladığımda Alper Narman ile Onur Özdemir bana bir şarkı yolladı. Benim karavan hayalimden hiç haberleri yoktu. Bir kere dinledim ve "Şarkıda beni anlatmışsınız" dedim. Bir aşk şarkısı ama alt metninde özgürlük var.

İlk kez bir klibinizi kendiniz çekmediniz, neden?
Bu kez kendimi başka birinin gözünden görmek istediğimi düşündüm. Geceyarısı Nihat'ı (Odabaşı) aradım ve "Klibimi çeker misin?" dedim. Nihat'la bir süredir dargındık. "Şu anda çok mutluyum ve çok korktum" dedi ve kabul etti. Ona hiçbir şeye karışmayacağıma dair söz verdim. Yönetmenlik yaparken, şarkıcılığımı doya doya yaşayamadım. Nihat'la çok doğru bir tercih yapmışım.

Müziğe uzun aralar veriyorsunuz. Şarkıcılığı hobi için mi yapıyorsunuz?
Bu benim eşekliğim! (Gülüyor) Müzik, benim en sevdiğim şey. Yönetmenlik ve şarkıcılık iki hayalimdi; ikisini de gerçekleştirdim. Bazen yönetmenlik, bazen şarkıcılık ağır basıyor. Yönetmenlikte ticari duygular ağır basıyor, sahnede olduğum anlar ise hayatımın en güzel anları. Sahnede olmak ruhumu kanatlandırıyor.

Şarkıcılığa ağırlık verseydiniz, sizce şimdi nerede olurdunuz?
Daha iyi noktalara gelebilirdim ama o zaman yönetmenlik kariyerimden fire vermiş olurdum. Diğer şarkıcı arkadaşlarım bu konuda şanslı çünkü sadece şarkıcılığa ağırlık verseydim onların tozunu atardım! Şükretsinler ki yönetmen olmuşum!

Herkesin klibini çekmezmişsiniz, neden?
Bugüne kadar sadece arkadaşlarıma klip çektim. Ebru Gündeş, Tarkan, Demet Sağıroğlu... Onlar bana ihtiyaç duyduğunda her şeyi bırakır giderim.

ARTIK YÜKSEK BÜTÇELİ KLİP ÇEKİLMİYOR
Film çekmek ister misiniz?
Çok isterim ve düşünüyorum da. İmaj Stüdyoları'nın sahibi Cemal Noyan, benden 'Bodyguard' filminin Türk versiyonunu çekmemi istedi. Ben de "İki yıl sonra çekelim" dedim. Çünkü reklam filmleri, müzik ve sinemaya aynı anda yetişemem.

ALTIN ASLAN'LI BİR YÖNETMENİM
Peki yönetmenlikte Avrupa'ya veya Amerika'ya açılsaydınız şu anda nerede olurdunuz?
Avrupa'nın iyi filmlerinden geride kalacağımı düşünmüyorum. Ben daha asistanlıktan yönetmenliğe geçerken bir kısa film çekmiştim. Henüz deneme filmimle, reklamcıların Oscar'ı sayılan Cannes Altın Aslan ödülünü almıştım. O yaşta bunu yaptıysam, şimdiki birikimimle çok daha iyi şeyler yapabilirim.

Klip sektörü, 90'larda daha çok önem verilen bir alandı. Şimdi ne değişti sizce?
Birincisi; öyle klipler çekilmiyor artık çünkü bunlar çok yüksek bütçeli yapımlardı. Artık klipler, stüdyoda bir günde çekiliyor. Oysa 'Dert Değil' klibinin çekimleri bir hafta sürmüştü. Öyle bir klip bir daha gelmez. İkincisi; o yıllarda ilk defa klip kanalları kurulmuştu. Bir de müzik artık insanların odak noktası değil. Geçim derdi ve hayat mücadelesi müziğe ayrılan vakti azaltıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahnede ruhum kanatlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN