Bu okulla 26 yıllık hayalim gerçek oldu

Giriş Tarihi: 15.6.2014

Cihangir'de sanat okulu açan Yavuz Bingöl: Profesyonel olarak müzik hayatıma başladığım 1988 yılından beri 'Birikiminizi neden gençlere aktarmıyorsunuz?' diye soruyorlardı. Sonunda 26 yıllık hayalim gerçekleşti

Türk halk müziğinin ünlü ismi Yavuz Bingöl, 26 yıllık hayalini gerçekleştirdi. Cihangir'de Yavuz Bingöl Sanat Merkezi adında okul açan sanatçıya; en büyük desteği sevgilisi Öykü Gürman ve Amerika'da çocuk psikolojisi dalında eğitim alan kızı Sinem Bingöl veriyor. Önümüzdeki günlerde ise 'Kumpanya' ve 'Makas' adlı iki film birden çekmeyi planlayan Bingöl'le yeni projelerini ve özel hayatını konuştuk...

BABAM ÖĞRETMENDİ

Müzik okulu açma fikri nereden çıktı, biraz anlatır mısınız?
1988 yılından beri, yani profesyonel müzik hayatıma başladığım andan beri bu konuda bir talep vardı. 'Birikiminizi neden gençlere aktarmıyorsunuz?' diye soruyordu insanlar. 26 yıllık hayalim gerçek oldu. Aslında biraz da geç kaldım ama iyi olsun istedim. Benim babam da öğretmendi ve üç tane dershanesi vardı. O yüzden dershaneciliği biliyorum. İyi hocalarınız olursa, öğrenci geliyor. İleride Milli Eğitim Bakanlığı ile bağlantıya geçip müfredat neyse ona uygun bir şekilde derslerimizi vereceğiz. Derslerimize Eylül'de başlayacağız. Mezun olanlara sertifika da vereceğiz.
Yavuz Bingöl Sanat Merkezi'nde hangi dersler olacak?
Müzik bölümünde solfej, gitar, bağlama, piyano, klarnet, keman, viyola, şan ve konservatuvar sınavlarına hazırlık derslerimiz olacak. Bu arada okulumuzda sadece müzik bölümü yok, resim bölümümüz de var. Gençleri, güzel sanatlar fakültelerine hazırlayacağız. Ahşap boyama, vitray, mozaik, takı tasarım, seramik, heykel gibi dallarda eğitimlerimiz olacak.

'BANA PARADAN BAHSETME'
Kadronuzdan bahseder misiniz biraz?
12 hocamız var. Okul müdürümüz ve çalışanlarımızla birlikte 30 kişiyiz. Beş sınıfımız var. Hedefimiz 100 öğrenci ile başlayıp ilerlemek. Eğer bu işi doğru yapabilirsek burası bize yetmeyebilir.
Ticari zekanıza güvenir misiniz genelde?
Okul müdürü bana çek-senet gibi mevzulardan bahsetti. Ben de "Bu durumları hiç karıştırmayalım" dedim. Müzik okulunun, müziğin ticareti zordur. Tabii ki belirli bir giderimiz var, onları karşılamamız gerekiyor ama yine de üç-dört ders ücretini ödeyememiş çocuğa herhangi bir baskı uygulayamayız. Hayır kurumu olmadan ayakta durmaya çalışacağız. Çok yetenekli öğrencilerimize burs da vereceğiz.

YETENEKLİYİ DESTEKLERİM

Yetenekli öğrencilerinizle albüm çıkarmayı düşünür müsünüz?
Evet, tabii ki. Altı ayda bir ailelere çocuklarının durumunu görmeleri için küçük küçük konserler düzenleyeceğiz. Öğrencilerimizin gerçekleştireceği yıl sonu etkinliklerimiz olacak. Bir halk müziği korosu oluşturuyoruz. Çok yetenekli öğrencilerimize müzik yolcuğunda her türlü desteği vermeyi düşünüyorum.
Sevgiliniz Öykü Gürman da size destek oluyor, öyle değil mi?
Evet, kendisi bana çok destek oluyor. Zaman zaman ikimiz workshoplar yapacağız. Öğrencilerle bire bir ilgilenmeyi düşünüyoruz. Hatta Öykü benden daha çok zaman ayıracak gibi.
Öykü Hanım'la hem işte, hem özel hayatta birlikteliğiniz devam ediyor. Evlenmeyecek misiniz?
Bu kadar işten fırsat bulursak evleneceğiz. Valla 14-15 yıldır bekarım, yalnızım. Artık yaşımız da belli olgunluğa geldi. Öykü ile de çok iyi anlaşıyoruz. Bir ilişkide iyi vakit geçirmek, üretmek çok önemlidir. Birlikte eğleniyoruz, hayata bakışımız da aynı. Bu birlikteliği ciddi bir müesseseye dönüştüreceğiz.

ARKADAŞINA GÖNDER
Bu okulla 26 yıllık hayalim gerçek oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN