Turkuvaz cennet SİMİ

Ege Denizi'ndeki Oniki Adalar'ın en güzellerinden biri olan Simi Adası; dik yamaçlara oturmuş neo klasik evleri ve turkuvaz sularıyla, doğayla iç içe huzurlu bir tatil vâdediyor

Giriş Tarihi: 15.6.2014
16'ncı yüzyılda Rodos'un fethiyle birlikte Osmanlı hakimiyetine giren Simi Adası, tam dört asır boyunca Osmanlılar tarafından yönetilmiş. Food&Travel dergisi; günümüzde butik işletmelerin yoğunlukta olduğu, dünyanın dört bir yanından turistler için bir cazibe merkezi olan Simi'yi yazdı:
Simi Adası'na doğru yaklaşırken karşınıza çıkan boz kara parçası, ilk bakışta buranın kurak bir ada olduğunu düşündürebilir. Oysa çok geçmeden karşınızda adanın ağaçlarla kaplı diğer yamacı ve pastel tonlardaki neo-klasik binaları beliriveriyor.

HER YIL 400 BİN TURİST
Yerleşik nüfusu 3 bin civarında olan adada yaz aylarında bu rakam üç katına ulaşıyor. Adayı yılda ortalama 400 bin kişi ziyaret ediyor. Simi'nin bu kadar ziyaretçi almasının sebeplerinden biri de; adanın güneybatı ucundaki Panormitis Koyu'nda yer alan manastır. Yunan denizcilerin hac yeri olan Panormitis Manastırı, Ortodokslar için en kutsal kiliselerden biri olan Moni Taksiharki Mikhail Kilisesi'ni de bünyesinde barındırıyor. Manastıra ulaşmak için araba kiralayabilir ya da merkezden kalkan otobüslere binebilirsiniz.
Geleneksel Yunan mutfağının en leziz örneklerini sunan tavernalara adanın hemen her köşesinde rastlayabilirsiniz. Adanın en ünlü tavernalarından biri; limana yakın bir konumda yer alan Manos... Dünya çapında ünlenen Manos'un konukları arasında Hollywood yıldızlarından müzisyenlere kadar pek çok ünlü isim var. Mekanın spesiyallerinden ızgara ahtapotu mutlaka deneyin.
Simi'nin gözde adreslerinden bir diğeri de Pantelis. Kıyıdaki şık tavernasında canlı müzik eşliğinde sunduğu yemeklerin lezzeti Manos'tan geri kalmıyor. Fiyatları ise daha makul.
Girintili çıkıntılı coğrafi yapısı ve Ege ile Akdeniz'in buluşma noktasındaki ayrıcalıklı konumu; Simi'yi yüzme tutkunları için bir cennet haline getiriyor. Dört bir yanı irili ufaklı koylarla dolu adada istediğiniz her koya deniz taksiyle ulaşabilirsiniz. Bu araçlar sayesinde kişi başı 12 Euro'ya adanın en uzak koylarına ulaşabiliyorsunuz.
Simi'de bazı koylar var ki, ziyaret etmeden adadan ayrılmamak gerekiyor. Gialos Limanı'na 3 kilometre mesafedeki Pedi Koyu bunlardan biri. Simi'nin içinden kalkan otobüsler, 10 dakikada koya ulaşıyor. Pedi ile Simi arasındaki Agia Marina koyunda ise; masmavi sular, sakin bir konaklama tesisi ve leziz yemekler sunan bir taverna var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turkuvaz cennet SİMİ
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN