Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beni tanımayan hiç kimseye rastlamadım

Futbol dünyasının efsanevi ismi Pele'den samimi itiraflar: Bugüne kadar beni tanımayan biriyle hiç karşılaşmadım. Herkesin sizi sevmesi harika ama bazen sakinlik de lazım

Giriş Tarihi: 18.6.2014
Brezilya 2014 Dünya Kupası'na ev sahipliği yaparken, ülkenin yetiştirdiği en büyük futbolculardan Pele de 73'üncü yaşını kutluyor. Yeşil sahaların efsanevi ismi, Esquire dergisine hayatına yön veren olayları anlattı:
Minas Gerais eyaletinde, 'üç kalp' anlamına gelen Tres Coraçoes şehrinde doğdum. Elektriğin evimize gelişi benim doğmamla birlikte olmuş. Babam da; "Elektriğe kavuşmamız senin doğumunla oldu. Bu yüzden adını Thomas Edison koyacağım" demiş. Ama ufak bir değişiklik yaparak 'i' harfini atmış. Böylelikle adım Edson olmuş.
Hayatım boyunca etkilendiğim birçok sporcu oldu. Ama hiçbiri beni babam kadar etkilemedi. Bu yüzden 9 yaşından beri onun gözünün içine bakarım.

EKONOMİK SIKINTILAR
Babam diz bağlarını incitip top oynayamaz hale geldiğinde, bütün aile ekonomik sıkıntıya düştük. O zamanlar 10 yaşındaydım. Annem eve katkıda bulunmak için çamaşır yıkamaya giderdi. Bir gün bana şöyle dedi: "Futbol oynama oğlum. Baban oynadı ve sakatlandığı ilk andan itibaren ailesine bakamaz hale geldi. Oku, bir mesleğin olsun." Aslında haklıydı ama zamanla o da kabul etti. En sonunda, "Sen futbol oynamak için doğmuşsun. Çok yeteneklisin. ama okula gitmediğin sürece büyük bir adam olamayacaksın" dedi. Bu, bana verdiği en büyük dersti.
Babam her zaman şöyle derdi: "Asla iyi bir oyuncu olduğunu düşünme. Hep daha çok çalış. Rakibine saygı duymalı ve her zaman ona karşı hazırlıklı olmalısın. Ancak o zaman çok iyi bir oyuncu olursun."
Babamdan daha ileri gidebildiğim zamanlar var mıydı, aslında vardı... 16 yaşında Brezilya Milli Takımı'nda oynama şansına sahiptim. Ondan bir sene sonra Dünya Kupası için İsveç'e gittim. Kazandık ve dünya şampiyonu oldum. Babam bunu hiç yaşamamıştı.

SAVAŞI DURDURDU
Spor kariyerimdeki en önemli olay, 1967 yılında Afrika'da başıma geldi. O dönemki kulübüm Santos'la Nijerya'da bir maça çağrıldık. Kulüp başkanı; "Siz delirdiniz mi? Orada iç savaş var, tabii ki oynayamayız!" dedi. Ama organizatör, "İnsanlar Pele'yi görmek istiyor. Eğer gelirseniz, Pele için savaşı bir süre durduracağız" dedi. Gerçekten savaşı 48 saat boyunca durdurdular.
Cosmos'daki son oyunumdu, herkes ayaktaydı ve beni alkışlıyordu. O an Tanrı'ya, "Bana bu kadar insanın sevgisini verdiğin için teşekkürler Tanrım" dedim ve taraftardan üç kere 'sevgi' diye bağırmalarını istedim. Sonuçta ben de 'üç kalp' şehrinden geliyordum.
Herkes tarafından sevilmek harika bir duygu. Bugüne kadar beni tanımayan hiç kimseyle karşılaşmadım. Ama bazen sakinlik istiyorsunuz.
Futbol sayesinde dünyayı dolaştım. Brezilyalılar, dünyanın neresine giderse gitsinler hoş karşılanırlar. Mutluluk ve müzik; sahip olduğumuz en önemli şeyler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beni tanımayan hiç kimseye rastlamadım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN