Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sezonluk bitkilerle yemyeşil balkonlar

Sıcak yaz günlerinde sevdiklerinizle birlikte yemyeşil bir balkonda keyifli vakit geçirmek elinizde. Balkonunuzdaki eşyaları elden geçirip bu sevimli mekanı sezonluk bitkilerle süsleyebilirsiniz

Giriş Tarihi: 21.6.2014
Havaların ısınmasıyla birlikte balkonlarda daha çok vakit geçirmeye başladık. a+ Plus Garden dergisi, balkonları güzelleştirmenin yollarını araştırdı. İşte yemyeşil bir balkon yaratmak için gerekenler:
Balkonunuz için gerekenlerin olduğu küçük bir alışveriş listesi hazırlayın.
Duvarlardan yerlere, oturma takımınızdan saksılara kadar balkonunuzu elden geçirirken, yeni objelerle mekanı neşelendirmeyi ihmal etmeyin.
Dekorasyon dergilerini karıştırarak; sezonun trendleri, hangi mağazalarda nasıl ürünleri bulabileceğiniz ve ne tür konseptler yaratabileceğiniz konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

RENKLİ MİNDERLER KULLANIN
Balkonunuzu yenilerken metrekaresine dikkat etmelisiniz. Ayrıca yaşam hızınız, dış mekanda ne kadar zaman geçirdiğiniz ve hobileriniz de size yenileme konusunda rehberlik edebilir. Unutmayın; yaşam şekliniz, yaşam alanlarınızı şekillendirir.
Balkon mobilyalarınız varsa, her yıl elden geçirmeniz gerekir. Teak (bir tür ahşap) malzemeler özel bakım teknikleri ile yenilenebilir. Minderlerin yıkanması ya da kumaşların değişmesi, takımların temizlenip havalandırılması, oturuma hazır hale getirilmesi gerekir.
Balkonunuza yerleştireceğiniz renkli minderler ve yastıklar, atmosferi daha sıcak hale getirecektir.
Bitkilere gerekli bakımı yapmayı, saksı değişimlerini gerçekleştirirken taze toprak kullanmayı ihmal etmeyin.
Şık, desenli, balkonunuza uygun saksıları piyasada bulabilirsiniz. Elinizdeki bitkilerin yanı sıra sezonluk fideler de gönlünüze göre bir ortam yaratır.
Bir tür çamur olan terracota'dan yapılmış saksılarınızı yenilemek için renkli boyalar kullanabilirsiniz. Saksıların yüzüne değişik desenler uygularken, çocuklarınızla eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz.

TEKNİK DESTEK ALABİLİRSİNİZ
Balkonda kullanacağınız belli başlı gereçleri küçük bir sepet içinde muhafaza ederseniz; hem her an elinizin altında olurlar, hem de derli toplu dururlar.
Mutfakta kullanmak için aromatik otları balkonunuzda yetiştirebilirsiniz. Balkonda küçük bir organik tarım alanı oluşturarak, salatalarınız için her an hazır taze malzemeye sahip olabilirsiniz.
Balkonunuz çok küçükse, o zaman duvarları bitkilendirip alandan maksimum şekilde faydalanabilirsiniz. Yemyeşil duvarlar, ormanda yaşıyormuşsunuz hissi verecektir. Balkonun bir tarafında tasarımını yapacağınız dikey bitkilendirme için alt konstrüksiyon ve sulama sistemi gibi teknik detaylar için bir uzmandan yardım alabiliriniz.

KÜÇÜK OBJELER KULLANIN
Aydınlatmalarınızı elden geçirin; yeni fenerler, şamdanlar ve renkli mumlar balkonda romantik bir hava yaratacaktır. Karanlık çöktüğünde sıcak bir ışık, balkonda özel bir ortam oluşturur.
Balkonunuza küçük bir su havuzu koymayı deneyin. Suyun sesi mekana ayrı bir huzur katar.
Rüzgar gülü, küçük heykeller, farklı objeler, mekanın büyüklüğüne göre türlü aksesuvarlar kullanarak hayalinizdeki gibi bir balkon hazırlayabilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sezonluk bitkilerle yemyeşil balkonlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN