'Caz aslında bir tür arabesk'

Müzisyen Dolunay Obruk, cazın yanlış algılandığını söylüyor: Caz, sadece lüks restoranlarda dinlenen bir tür değil, bir nevi arabesktir

Giriş Tarihi: 22.6.2014
Caz müzisyeni Dolunay Obruk, her anı müzikle geçen yaşamına resim, illustrasyon ve fotoğrafı da katan özel bir sanatçı... Üçüncü albümü 'Yalnızca'yı çıkaran sanatçıyı, Harper's Bazaar dergisi sayfalarına konuk etti.

ALBÜM ALANLAR AZALDI

Yeni albümünde yer alan parçalarla birlikte albüm kapağı için de çok heyecanlı olduğunu belirten sanatçı şöyle konuştu: "Albüm alan kişi sayısı azaldı, o nedenle albümü alan dinleyicilerim için özel bir sunum yapmak istedim. Kapak, şarkı sözlerinin yer aldığı küçük bir şiir kitapçığı biçiminde. Grafik tasarımcısı kimliğimi bu alanda kullanmak istedim; hoş oldu." Cazın özel bir yeri var Obruk'un kariyerinde... Bu müzik türünün her tür duyguyu içinde barındırabilen ve bu özelliğiyle insana dair her yerde dinlenebilen bir tür olduğunu belirten sanatçı sözlerine şöyle devam ediyor: "Caz müziğini çok farklı algılıyoruz günümüzde. Yanlış bir başlangıçla da soğumuş olabiliyor dinleyici. Bu sadece lüks restoranlarda dinlenebilecek bir müzik olarak algılanır oysa siyahların blues müziğinden gelmiş, onların acılarıyla gelişmiş bir müzik türü. Aslında bir tür arabesk de aynı zamanda."

KORE'DE AŞIK VEYSEL DİNLETEBİLMEK BÜYÜK KEYİF
Sahnede olmayı çok sevdiğini belirten Dolunay Obruk, Güney Kore'de ve Hindistan'da verdiği konserlerin yerinin ayrı olduğunu söyleyerek "Güney Kore'de Aşık Veysel'i dinletebilmek benim için çok büyük bir keyif" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Caz aslında bir tür arabesk'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN