Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kapalı paketi Ayşin Hanım'a teslim ettim'

Paris'ten getirdiği kaçak kumaşları bir Türk terziye diktirdiği ortaya çıkan Chanel'in eski müdürü Ayşin Çambol'la ilgili yeni belgelere ulaşıldı. Şirket çalışanlarından Esra Yılmaz, ifadesinde Çambol'u işaret ederek "Barselona'dan kapalı şekilde aldığım paketi Ayşin Hanım'a teslim ettim" diye konuştu

Giriş Tarihi: 27.6.2014
Dün GÜNAYDIN'da 'Sosyete o müdürü konuşuyor' başlığıyla gündeme gelen, Paris'ten bavullar dolusu kaçak kumaş getirtip bir Türk terziye diktirdiği için işinden olan Chanel'in eski müdürü Ayşin Çambol'la ilgili yeni belge ve bilgilere ulaştık. Chanel Moda Lüks Tüketim şirketinde çalışan Esra Nurgül Öztemel Yılmaz da olayla ilgili dönemin Nişantaşı Mağaza Müdürü Ayşin Çambol'u işaret ediyor. İhbar üzerine İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihrabat Müdürlüğü'nün yürüttüğü soruşturma kapsamında ifade veren Yılmaz şöyle konuştu: "Ayşin Hanım'ın telefonu ve o dönemki ülke müdürü Cangül Hanım'ın talimatı doğrultusunda İspanya'ya gittim. Barselona'daki Chanel'den kapalı bir paket teslim aldım. İçinde ne olduğunu bilmiyorum. AHL yolcu salonundan getirip mağaza müdürü Ayşin Hanım'a teslim ettim. Sonuçta elemanız; amirlerin talimatları doğrultusunda hareket ederiz."

'NİŞANTAŞI'NDA DİKtİK'
Gümrük Muhafaza Müdürlüğü, olayla ilgili ismi geçen tüm tarafların bilgisine başvurdu ve aynı elbisenin iki kişiye satıldığını tespit etti. Elbiselerden birisinin Nilgün Çolak'a, bir diğerinin de Lübnan'lı ünlü işadamının eşi Sana Zeenni'ye satıldığı bilgisine ulaşıldı. Zeenni'yle ve Çolak'la irtibata geçilerek bilgilerine başvuruldu. Muhafaza Müdürlüğü, 12 Şubat 2014'te hazırladığı 10 sayfalık fezlekeyi Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Gümrük Muhafaza Müdürlüğü'nün el koyduğu Chanel vurgunuyla ilgili soruşturma derinleştirildi. Ünlü markanın Paris'te bulunan merkezi ile Türkiye'deki görevlileri arasında ilginç e-postalar ortaya çıktı. Yazışmalar, Fenerbahçe'nin eski yöneticilerinden ünlü müteahhit Nihat Özdemir'in kızı Ebru Özdemir'e de kaçak etek satıldığını ortaya koydu. Özdemir'in Paris'ten hazır geldiğini düşündüğü eteğin aslında Nişantaşı'nda terzi S.D. tarafından dikildiği ortaya çıktı. 2012 Mayıs ayında gerçekleşen bu olaydan sonra Paris'te bulunan bazı yetkililerin de bilgisi dahilinde Türkiye'deki kaçak, gümrüksüz ürünlerin satışını gerçekleştirenlerin Nişantaşı Mağaza Müdürü Ayşin Çambol ile Stok Müdürü Zeki Özgülümser olduğu anlaşıldı. Chanel, Haziran 2012'de 150'şer bin dolar 'sus payı' ödeyerek bu iki yöneticinin kurumla ilişkilerini kesti.

İŞTEN ATILINCA İTİRAF ETTİ

Chanel'le ilişkisinin kesilmesini hazmedemeyen Özgülümser, soluğu ünlü mütaahhitin Bodrum'daki yazlığında aldı. Ebru Özdemir'e, "Size satılan eteği yurtdışından gelen kumaşlardan Ayşin Çambol'un kadrosunda bulunan terzi S.D. dikti. Etiket personelin kullandığı başka bir ürünün" dedi. Özdemir, bunun üzerine bavulla kumaş getirmeyi reddettiği için kendisine Özgülümser ile Çambol tarafından mobbing uygulanan yakın dostu Chanel Türkiye Mağazaları Moda Müdürü Cangül Soydemir Avdan'ı arayarak, "Mağduriyetim giderilsin. Seni aşan bir durumsa avukatlarımı devreye sokup dava açacağım" dedi. Ebru Özdemir'in bu talebini Paris'te bulunduğu sırada yanındaki Chanel yetkililerine aktaran Avdan, "Ebru Hanım benim yakın dostum. Böyle bir olay gerçekten yapılmışsa çok kötü" diyerek uyardı.

7 YIL HAPİSLE YARGILANIYORLAR
Gümrük Müdürlüğü'nün yürüttüğü soruşturma sonucunda hazırladığı 10 sayfalık fezlekeyle birlikte; şüpheliler Esra Nurgül Öztemel Yılmaz, Mahide Dilinşin Üçgüler ve Afshin Eskandari hakkındaki dosya savcılığa gönderildi. Müdürlük, "Şüphelilerin uzun süreden bu yana bilinçli bir şekilde çıkar sağlamak amacıyla sistematik olarak devlete ödenmesi gereken gümrük vergilerinden kaçmak amacıyla eylemleri icra ettikleri, devleti zarara uğratarak kendi menfaatlerine hareket ettikleri anlaşılmıştır" tespitinde bulunuldu. Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı, hazırlanan fezleke çerçevesinde Yılmaz ve Üçgüler hakkında iddianeme hazırladı. Hazırlanan iddianemeye göre; sanıklar 4 ile 7 yıl arasında hapis istemiyle yargılanacak.

DÜZELTME

Önceki gün gazetemizde Nişantaşı mağaza eski müdürü Ayşin Çambol'a yönelik, '4 ile 7 yıl hapis cezasıyla yargılanıyor' şeklinde geçen bilgi sehven yayımlanmıştır. Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'nda yürüyen davayla ilgili hazırlanan iddianemede Çambol'la ilgili herhangi bir yargılama bulunmuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kapalı paketi Ayşin Hanım'a teslim ettim'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN