Varis aranıyor

Ajda Pekkan-Muazzez Abacı ikilisinin çıkaracağı albümün hit'lerinden biri de Zeki Müren'in bestesi olan 'Beklenen Şarkı'ydı. Ancak söz yazarının varisi bulunamadığı için şarkı albümden çıkarıldı!

Giriş Tarihi: 1.7.2014
İKİ DEVDEN ALATURKA ALBÜM
Müzik dünyasının iki devi Ajda Pekkan ve Muazzez Abacı; 2.5 yıldır alaturka bir albüm üzerinde çalışıyor. Bozcaada tatilim sırasında 'Solo Düet Fasıl' isimli o muhteşem albümü dinledim; bir daha, bir daha dinledim. Bu arada albüme alınmayan bir şarkı vardı ki, dinlerken mest oldum.

GÖZEN, 2002'DE VEFAT ETTİ

O şarkı; 1954 yılında Zeki Müren'in besteleyip seslendirdiği 'Beklenen Şarkı'ydı. Abacı, o şarkıda resmen ortalığı inletmiş. Ancak şarkı, albümde yer alamayacak. Çünkü eserin sözlerini yazan Sabih Gözen, 2002'de vefat etmiş ve onun varisine bir türlü ulaşılamamış.
***

BEKLENEN VARİS!!!
Gözlerinin içine başka hayal girmesin, bana ait çizgiler dikkat et silinmesin...
'Beklenen Şarkı'dan bu satırlar... Artık o yaşımda neyi bekliyordum bilmiyorum; küçüktüm, oldukça küçük... Ne zaman bu şarkıyı duysam dalıp dalıp giderdim. Zeki Müren'in büyülü sesi beni mahvederdi.
Ben daha dünyada yokken, 1954 yılında, Zeki Müren ve Cahide Sonku; 'Beklenen Şarkı' filmini çekmiş, Yeşilçam'a unutulmaz bir eser bırakmışlardı.

AJDA PEKKAN VAY VAY
Zeki Müren, bestesini yaptığı bu muhteşem şarkıyı 'Vals usulünde nihavend bir eser' olarak tanımlıyor.
Şimdi gelelim günümüze...
Bozcaada'da tatildeyken başıma harika bir şey geldi. Ajda Pekkan ve Muaazzez Abacı'nın önümüzdeki günlerde GNL-DMC iş birliğiyle çıkacak alaturka albümleri 'Solo Düet Fasıl'ı dinledim. Sonra bir daha, bir daha...
2.5 yılda hazırlanan albümde aralarında 'Dediler Zamanla Hep', 'Bir Kere Sevdim Diye', 'Kederden mi Nedendir Bilmem', 'Gülünce Gözlerinin İçi Gülüyor'un da olduğu 21 şarkı var. Eserlerin aranjelerini Taşkın Sabah yapmış.
Albüm adı gibi düetler, sololar ve fasıl bölümünden oluşuyor. Acayip bi'şey, yılın albümü. İki dev ses, iki dev sanatçı. Dinlemelere doyamıyorsunuz, anılardan anı beğeniyorsunuz.
Pop müziğimizin 'Süperstar'ı Ajda Pekkan alaturka nasıl söyler acaba?' diye düşünüyorsanız; mest olacaksınız. İşte ben bu yüzden Ajda Pekkan hayranıyım. Bir insan kendini hep ileriye, daima ileriye götürür mü? İşte götürür, böyle götürür.
Vay vay vay...
O zaman gelelim bu yazının esaslı konusuna... Albüme giremeyen, Muazzez Abacı'nın seslendirdiği 'Beklenen Şarkı' var. Abacı bir söylemiş ki, tarif edecek kelimeleri yan yana getirmek mümkün değil. Olağanüstü bir güzellik.
Ve fakat şarkının sözlerini yazan Prof. Dr. Sabih Gözen'in varisi bulunamıyor ve kendisinden izin alınamıyor. Bu yüzden 'Beklenen Şarkı', bu beklenen albüme giremiyor.
Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü'nün de kurucusu olan Prof. Dr. Sabih Gözen, 2002 yılında vefat etmiş. Albümün yapımcıları, aylardır izin almak için Sabih Gözen'in varisini arıyor. Bir söylentiye göre; kızı var ve Avusturya'da yaşıyor. Gelin görün ki yetkililerle konuşuldu, konsolosluklara kadar gidildi ama hiçbir bilgiye ulaşılamadı.

NEREDESİN EY VARİS?
Eskiden eser sahiplerine ulaşılamayınca taahhütnamede bulunup eseri kullanabiliyordunuz. İki yıl önce Kültür Bakanlığı bunu kaldırdı; artık ille de eser sahiplerinden, varislerinden izin almanız gerekiyor.
İşte bu yüzden Muazzez Abacı'dan 'Beklenen Şarkı'yı dinleyemiyorsunuz.
Bir zamanlar bu köşe sayesinde yıllardır babasını bulamayan arkadaşımı, Almanya'daki babasına kavuşturmuştum. Belki şimdi de Muazzez Abacı'nın 'Beklenen Şarkı'ya kavuşmasına katkım olur.
Umarım bu yazı Sabih Gözen'in tanıdıklarına, ailesine bir şekilde ulaşır ve izin çıkar.
Neredesin ey varis?
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Varis aranıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN