400 yıllık türküye 150 bin lira telif cezası

Aşık Ali İzzet Özkan'ın torunları, 'Mecnunum Leylamı Gördüm' adlı şarkıyı telif ödemeden seslendirdiği gerekçesiyle Erkan Oğur ve Kalan Müzik'e dava açtı. Dava 150 bin lira telif cezasıyla sonuçlandı

Giriş Tarihi: 7.7.2014
Sanatçı Erkan Oğur ile İsmail Hakkı Demircioğlu'nun 1998 yılında Kalan Müzik'ten çıkardıkları 'Gülün Kokusu Vardı' albümünde söyledikleri 'Mecnunum Leylamı Gördüm' türküsüne rekor tazminat cezası verildi. Mahkeme, faiziyle birlikte Oğur ve Kalan Müzik'in 150 bin lira ödemesine hükmetti. Türkünün sözlerinin dedeleri Aşık Ali İzzet Özkan'a ait olduğunu iddia eden torunları Elmas Doğan, Gülüstan Bektaş ve Şemsi Kamer Akil, kendilerine telif ödenmediği gerekçesiyle dava açmıştı.

TEHLİKE ÇOK BÜYÜK

Kalan Müzik ise türkünün anonim olduğunu belirterek Yargıtay'a başvurdu. Türkiye'de ilanla eser sahibi arayıp, telif ödeyen öncü bir kurum olduklarını belirten Kalan Müzik'in sahibi Hasan Saltık, "Kültür Bakanlığı'nın sitesinde bile eserin sahibi Aşık İzzeti olarak görülüyor. Torunları bu işi ticarete dökmüşler. Daha önce İstanbul'da açtıkları dava kabul edilmedi. Aynı davayı tekrar İzmir'de açtılar. Bin 500'ün üzerinde anonim türkü var. Belgesi, kayıdı olmayan birileri çıkıp 'Bu türkü dedemin' diyebilir. Yapımcılar ve sanatçılar büyük bir tehlikeyle karşı karşıya..." diye konuştu.

ERTAŞ'A DA YAPTILAR
İki yıl önce vefat eden Neşet Ertaş'ın da yine aynı kişilerin açtığı davayla uğraştığını belirten Saltık, şöyle konuştu: "Neşet Ağabey ile Ali İzzet Özkan birbirlerini tanıyorlardı. Ali İzzet, Ertaş'la özdeşleşen 'Mühür Gözlüm' türküsünü yıllar önce, 'Bu türküyü en iyi sen söylersin' diyerek Ertaş'a vermiş. Ertaş da derlemesini ve müziğini yaparak türküyü yıllarca sahnelerde okumuştu. Yine aynı torunlar, Ertaş'a da dava açtı. Ertaş bana telefon açıp "Bana Ali İzzet Özkan şarkıyı kendisi verdi. Bunlar benden telif istiyorlar' diye sitemde bulundu. Neşet Ertaş kırgın gitti."

TELİF HAKLARI KONUSUNDAKİ BOŞLUĞA ÇARE BULUNMALI!
Söz yazarları ve bestecilerin hakkını arayan Musıki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) Başkanı Arif Sağ ise şöyle konuştu: "Özellikle telif hakları konusunda bakanlık ile koordineli bir çalışma yürütülmeli. Hem MESAM, hem de diğer meslek örgütlerinin sık karşılaştıkları en önemli sorun; telif konusu. Anonim türkülerle ilgili yasal boşluklar giderilmezse önüne gelen herkes, 'Bu türküyü dedem yazmış' diyerek dava açabilir. Nitekim Kalan Müzik'in karşılaştığı durum da bu. Bizim kayıtlarımızda da söz konusu eser; Aşık İzzeti'ye ait olarak geçiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
400 yıllık türküye 150 bin lira telif cezası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN