Osmanlı kıyafetleri günümüze uyarlanıyor

Giriş Tarihi: 9.7.2014 13:42

Toplumların hafızalarını tazelemek, tarihi hasretlerimizi gidermek amacıyla "Sarayın Terzisi-Osmanlı" projesini Ekim 2014'te gerçekleştireceklerini belirten Medyadoktoru Yapım firması sorumlusu Savaş Uğurlu, "Ülke tanıtımına büyük katkı sağlayan işlere imza atıyoruz. "Sarayın Terzisi-Osmanlı" projesinin tasarımlarını Nişantaşı Üniversitesi'nden Akademisyen Sümeyra Merve İlbak Tahmaz gerçekleştirecektir.

Projemizde, Osmanlı medeniyetini günümüz diliyle görücüye çıkarmayı amaçlıyoruz. Dünyanın en önemli gazetecilerini de davet ederek projemizi görmelerini ve kültürümüzü tüm dünyaya anlatmayı hedefliyoruz. Defile gecesi görücüye çıkacak olan 30 parça kıyafeti satışa çıkartacağız, satıştan elde edilecek gelir belirlenecek olan bir yardım sever kuruma bağışlanacaktır." dedi.

Projenin tasarımlarını gerçekleştirecek olan Sümeyra Merve İlbak Tahmaz ise tasarımla ilgili şunları söyledi: "Şehirlerin hafızaları vardır. Yüzyıllar içerisinde toplumların gösterdiği değişim ile birlikte, anılar zamana yenilebilir. 21. Yüzyılın hızı ve küresel dünya, kültürel öğelerimizle aramıza mesafe koysa da, nostaljik hasretleri gidermenin yöntemlerini arıyoruz. Projemiz, üzerinde yaşadığımız Osmanlı topraklarının anısına bir saygı duruşu niteliğinde olacak.

"Sarayın Terzisi-Osmanlı" projemizin çözüm ortağı Ajans Sis olup, kumaşlarını Kaptan Texile firması temin edecek. 30 parça tasarlanacak olan kıyafetlerin dikimlerini Şeyma Bozbola, organizasyon sorumluluğunu Markast-Brides Project adına Sevda Taşçı gerçekleştirecektir. Osmanlı döneminin 600 yıllık hikayesinden yararlanılarak hazırlanacak olan koleksiyonumuzda, 21. Yüzyılın güncelliğini de içinde barındıracak. Günümüzde Avrupa tarafından şekillendirilen "moda" kavramına alternatif bir bakış açısı olması yönüyle "Sarayın Terzisi–Osmanlı" projesi güncel bir tasarım hareketi olacaktır." dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osmanlı kıyafetleri günümüze uyarlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN