15 bin kişi bu oyuna koştu

Tiyatroda yılın en çok izlenen oyunları belli oldu. Sezonun en çok konuşulan oyunlarından 'Arturo Ui'nin Önlenebilir Tırmanışı', 62 kez sahnelenip 15 bin kişi tarafından izlendi

Giriş Tarihi: 12.7.2014
2013-2014 tiyatro sezonuyla ilgili rakamsal verilere bu hafta da devam ediyoruz. Geride bıraktığımız tiyatro sezonunda en çok dikat çeken oyunlardan biri; Bertolt Brecht'in Tiyatro Adam tarafından sahnelenen oyunu 'Arturo Ui'nin Önlenebilir Tırmanışı' oldu. Oyun, başarısını bu yıl kazandığı pek çok ödülle perçinledi. Ümit Aydoğdu'nun yönettiği, Barış Dinçel'in sahne tasarımını yaptığı oyun; Afife Tiyatro Ödülleri'nden 'En İyi Prodüksiyon' ve 'En Başarılı Yönetmen' dalları dahil dört ödül kazandı. Oyun; Hitler'in iktidara yürüyüş öyküsü ile Al Capone'un hikayesini birleştiriyor. 62 kere sahnelenen oyun, yaklaşık 15 bin izleyiciye ulaştı.

İKİNCİKAT ETKİSİ
Bu sezon 'Fü', 'Üst Kattaki Terörist', 'Yalnızlar Kulübü', 'Şapkalı O** Çocuğu', 'Altı Buçuk', 'Küçük, Sürpriz', 'Barselo', 'Disosya' olmak üzere sekiz farklı oyun sahneleyen İkincikat Tiyatro, alternatif tiyatrolar arasında adından söz ettirmeye devam ediyor. Sami Berat Marçalı'nın genel sanat yönetmenliğinde kurulan topluluk, bu yıl İKSV Tiyatro Festivali'nin ana mekanlarından birine ev sahipliği yapmıştı. Konuk ekiplerle birlikte üç farklı mekanda toplam 80 farklı oyunla 500 gösterimin yapıldığı İkincikat Tiyatro, 25 bin seyirciyi ağırladı.

96 KEZ SAHNELENDİ

Nilgün Belgün'ün 1.5 senedir devam eden 'Nilgün Belgün'le Aşk ve Komedi' adlı tek kişilik müzikli gösterisi, iki sezonda toplam 96 kez sahnelendi. Belgün'ün, altı yıl önce yazdığı 'İçimdeki Kadın: Aşk ve Komedi' adlı kitabından yola çıkarak hayatını ve anılarını anlattığı oyun; yurt içinde ve yurt dışında 40 bin izleyiciye ulaştı.

VE DİĞERLERİ ...
İstanbul Halk Tiyatrosu, bu sezon 'Alevli Günler', 'Bezirgan', 'İhtiyar Balıkçı ve Deniz' olmak üzere üç oyun sahneye koydu. Oyunları; 21 bin 550 kişi izledi. Paso Tiyatro'nun sahnelediği 'Ne İstediniz?' ise 32 kez oynandı ve 3 bin 500 izleyiciye ulaştı. Yanetki Tiyatrosu'nun sahneye koyduğu oyunlardan biri olan 'Şekersiz' adlı oyun ise, 32 gösteride bin kişi tarafından izledi. Zeynep ve Güzin Özyağcılar'ın kurduğu Tiyatro Martı'nın ilk oyunu 'Uçlar', kısa zamanda ses getirdi. 12 kez sahnelenen oyunu yaklaşık 2 bin kişi izledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
15 bin kişi bu oyuna koştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN