Oğlumu pistte izlemeyi bünyem kaldırmıyor!

Giriş Tarihi: 19.7.2014
Türk ralli dünyasının efsanelerinden olan ve 18 yıldır Ford Castrol Rally Team'in kaptanlığını yapan Serdar Bostancı ve yine kendisi gibi başarılı bir rallici olan oğlu Murat Bostancı ile bir araya geldik. Murat Bostancı, geçtiğimiz ay her yıl geleneksel olarak yapılan Yeşil Bursa Rallisi'nde birinci oldu. Baba Bostancı, bu yarışın kendisi için de çok önemli olduğunu, bu ralliyle 15 yıl önce profesyonel ralli hayatını bitirdiğini söyledi.

Serdar Bostancı'nın ralli hayatını dinleyebilir miyiz?
SERDAR BOSTANCI:
1975 yılında Cumhuriyet Rallisi ile başladığım serüveni 1999'da Bursa Rallisi ile sonlandırdım. 27 senelik aktif bir sporculuk geçmişim, 100'ün üzerinde kupam var. Bir dönem hem Ford'un takım yöneticiliğini, hem de birinci pilotluğunu yaptım ama işler o kadar ilerledi ki bir tercih yapmam gerekiyordu; pilotluğu bırakıp takım yöneticiliği görevime devam ettim.

Motor sporları sizin için ne ifade ediyor?
S.B.:
Motor sporları benim için ne iş, ne de hobi; yaşam biçimi. Çünkü eşim de bu işin içinden geliyor, o da eski co-pilotlardan. Oğlum da zaten ralli pilotu.

Sizin döneminizden bu zamana kadar motor sporlarında neler değişti?
S.B.:
Çok çok çok şey... Şimdiki jenerasyon şanslı değil, çok çok şanslı. Benim ralli yaptığım senelerde, yani 70'lerde bırak ralliyi; Şahin, Anadol sahibi olmak bile çok büyük bir ayrıcalıktı. Biz o dönemlerde aynı otomobille hem ralli yapıp, hem okula gidip, hem de hafta sonu kız arkadaşımızla geziyorduk.

BABAM DAN GİZLİ KATILDIM
Size ailenizden nasıl bir destek geldi?
S.B.:
Bana destek veren tek isim annemdi. İlk rallime de babamdan gizli katıldım. Sonuçta hangi annebaba çocuğunun ralli şoförü olmasını ister ki! Sonuçta yüzde bir de olsa riskli bir spor. Ama eve kupalar gelmeye ve televizyonlara çıkmaya başladıktan sonra bu iş babamın da hoşuna gitmeye başladı.

Murat "Rallici olacağım" dediğinde ne hissettiniz?
S.B.:
Onu hiç etkilememeye ve ona karışmamaya çalıştım ama iki-üç yönden çekincelerim vardı. Birincisi tabii ki minimum da olsa tehlikesiydi. İkincisi; eğer kendinizi bu işe kaptırırsanız, ekmek kazandığınız işinizin de bu olması lazım, çünkü bir rallicinin hem ralli yapıp hem de normal bir işte çalışması mümkün değil. Sonuncusu ise; bir rallicinin bu işle Türkiye'de hayatını kazanmasının zor olması.

Murat Bey sizin ralli hayatını nasıl başladı?
MURAT BOSTANCI:
Ben bu işin içinde doğdum. Okul dönüşü ödevime başlamadan önce saatlerce babamın VHS kasetlerindeki ralli görüntülerini izliyordum.

Bu zamana kadar kaç kaza geçirdiniz?
M.B.:
Aslında biz bu işi yaparken kaza tarafını çok düşünmemeye çalışıyoruz çünkü kazaları düşünürsek başarı elde edemeyiz. Tabii ki çok kaza yaptım, sayısını bile hatırlamıyorum.

Bu kazalar esnasında babanız ne hissediyor?
S.B.:
Oraları hiç sorma! Benim Murat'ın yarışmasına alışmam kolay olmadı. Özellikle ilk yarışları benim anlatamayacağım kadar zordu ama insan yavaş yavaş alışıyor. Bu zamana kadar Murat'ın hiçbir yarışını seyretmedim. Ben servis alanında yarışı takip etmeyi tercih ediyorum. Seyretmeyi bünyem kaldırmıyor.

BABADAN OĞULA BAYRAK TESLİMİ
Ralli pilotu Murat Bostancı; okuldan gelir gelmez kendisi gibi rallici olan babası Serdar Bostancı'nın VHS kasetlerindeki yarış görüntülerini izlediğini söylüyor. Yıllar öncesine ait olan yukarıdaki fotoğrafta ise Serdar Bostancı, şampiyonluğunu oğlu ile kutluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oğlumu pistte izlemeyi bünyem kaldırmıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN