222 bin kişi festival coşkusu yaşadı

Giriş Tarihi: 23.7.2014
İstanbul'un en büyük sanat festivallerini düzenleyen İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın (İKSV) yılın ilk döneminde düzenlediği etkinlikler sona erdi. 33. İstanbul Film Festivali, 19. İstanbul Tiyatro Festivali, 42. İstanbul Müzik Festivali ve 21. İstanbul Caz Festivali kapsamında yapılan etkinlikleri; bu yıl 222 bin kişi izledi. Sanatseverlerin en çok takip ettiği etkinlik, İstanbul Film Festivali oldu. 357 filmin gösterildiği festivali 135 bin sinemasever takip etti. Akbank sponsorluğunda gerçekleşen festivale, 50 ülkeden 245 yönetmen katıldı. Festivalde yüzde 84 doluluk oranına ulaşıldı.

FESTİVAL E ÖZEL 2 BESTE

100'e yakın performansın sergilendiği 19. İstanbul Tiyatro Festivali ise 9 Mayıs- 5 Haziran tarihleri arasında düzenlendi. 30 yerli yapımın Türkiye prömiyeri yaptığı festival, bu yıl 17 binin üzerinde tiyatroseveri ağırladı. 42. İstanbul Müzik Festivali, 800'e yakın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul'da ağırladı. Festival bu yıl yine dünyaca ünlü iki besteci; Alexander Raskatov ve Fazıl Say'a eser siparişi verdi. Alexander Raskatov'un 'Crying in the Wilderness' ve Fazıl Say'ın 'Sait Faik'i Hatırlamak' adlı yeni yapıtlarının dünya prömiyerleri festival kapsamında gerçekleştirildi. 42. İstanbul Müzik Festivali bu yıl 22 bin sanatsever tarafından izlendi.

200 İSİM KATILDI
İstanbul Caz Festivali'nin 21'incisi ise 1-16 Temmuz tarihlerinde yapıldı. Neil Young, Hugh Laurie, Katie Melua, Chick Corea, Stanley Clarke, Richard Bona ve Brad Mehldau gibi ustaların yanı sıra Jon Batiste, Cecile Mclorin Salvant, Darcy James Argue's Secret Society ve Kellylee Evans gibi isimlerin sahneye çıktığı festival; 200'ü aşkın sanatçıyı İstanbul'da ağırladı. 21. İstanbul Caz Festivali, 25 bin müziksever tarafından takip edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
222 bin kişi festival coşkusu yaşadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN