Çocuk şehrinde en çok Sabah Gazetesi ilgi görüyor

Farklı meslekleri tanıtmak için kurulan Minopolis Çocuk Şehri'nin kurucusu Özgür Gözükara, çok ilgi gören bu keşif şehrindeki gazetenin sponsorluğunu Sabah Gazetesi'nin üstlendiğini söylüyor: Minopolis'te en çok ilgi gören istasyon; Sabah Gazetesi'ninki

Giriş Tarihi: 28.7.2014
Yaşları 4 ile 14 arasında değişen çocuklar, Marmara Forum Alışveriş Merkezi içinde üç ay önce açılan Minopolis Çocuk Şehri'nde; 100 kadar iş yerinde tecrübe kazanıyor. Şehirdeki gazetenin sponsorluğunu ise Sabah Gazetesi üstleniyor. Arel Eğitim Kurulu Yönetim Kurulu Üyesi ve Minopolis'in kurucusu Özgür Gözükara'yla Sabah Gazetesi'nin sponsorluğunu üstlendiği gazete istasyonunu ve çalışmalarını konuştuk...

MUHABİRLİK YAPIYORLAR
Çocuk şehrinin kurucusu olarak merkezi anlatır mısınız? Avusturya menşeili bir proje... Biz bu projeyi, Arel Üniversitesi'nden akademisyenlerimizle Türkiye'ye uyarladık. Çocukların, değişik meslek gruplarını oyunlarla deneyimleme fırsatı bulduğu merkezimizde; Sabah Gazetesi'nin sponsor olduğu gazete istasyonumuza çok önem veriyoruz.
Çocuklar, gazeteyi nasıl oluşturuyorlar? Çocuklara; '5N 1K' kuralını ve haberi nasıl kurgulamaları gerektiğini öğretiyoruz. Şehirde olaylar çıkıyor; polis, hırsızlıkla ilgili bir vakayı değerlendiriyor. Gazeteci çocuklar gidip olayla ilgili inceleme ve muhabirlik yapıyorlar. Her şey planlı ve programlı oluyor ama çocuklar bu işi doğal yaşıyor. Buradaki hedefimiz; gazetenin neden ve niçin var olduğunu anlatabilmek. Çocuklar, kendi haberlerini kendileri yazdıkları zaman çok mutlu oluyorlar.
Gazete istasyonunun sponsoru Sabah Gazetesi... Bu işbirliği nasıl oluştu? Pek çok gazeteyle görüşüldü ama Sabah Gazetesi daha ilgili ve yakın davrandı. Sabah Gazetesi'nin çocuğa verdiği değerden dolayı gazetenizle çalışıyoruz.
Gazeteciliğe ilgi nasıl? Minopolis'te her gün anket yapılıyor. Hafta sonu da bu anketlerin son haline bakıyoruz. Geçen haftaki performanslara göre; en çok ilgi gören istasyon Sabah Gazetesi'ninki.
Çocukların hazırladığı gazeteler basılıyor mu? Haberi yapan her çocuk, muhabir olarak haberin altında kendi ismini ve çektiği fotoğrafı görüyor ve biz bu gazeteyi basıyoruz. Çocuk eve gittiği zaman annesine "Bak, ben bu haberi yaptım, bu fotoğrafı çektim" diyebiliyor. Burada çocukları Sabah Gazetesi'nin bir çalışanı gibi hissettirmeye çalışıyoruz.
Gazeteyi ne kadar zamanda çıkarıyorsunuz? Her seans 25-30 dakika sürüyor. Gazete basım süreçleri de belli. Biz, çocukların o heyecanı yaşamalarını istiyoruz. Minikleri, 'Beş dakikanız kaldı arkadaşlar, çabuk' diye acele ettiriyoruz. Ertesi günkü gazeteye haberin yetişebilmesi için bir koşuşturma oluyor. Bunu; hem gerçekçi olması, hem de işe adrenalin katmak için yapıyoruz

GÜNDE 10 BASKI
Amacınız ne? Buradaki en güzel ve en önemli şey; çocukların yeteneklerini keşfetmesi. Veliler de çocuklarını sosyalleşirken görüp yeteneklerini keşfediyorlar.
Peki maliyetli bir iş mi gazete basmak? Çok maliyetliymiş. Özellikle sayfa ve boya çok maliyetli ama değer.
Kaç sayfa basıyorsunuz? Günde yaklaşık 10 baskı yapıyoruz. Ayda ise 3 bin civarı gazete basılıyor ama değer. Maliyeti düşünmüyor, bunu sosyal bir proje olarak görüyoruz. İçinde gazetecilik ateşi yanan çocuklar varsa, onun tohumunu şimdiden ekmek niyetindeyiz.
Bu merkezde kaç tane iş kolu var? Onlara genel ilgi nasıl? Yüzlerce iş kolu var. Gazetede aynı anda yedisekiz, sanat atölyesinde 14-20 kişi çalışabiliyor. Çocuklar çalıştıktan sonra anket yapılıyor. Gün boyu açık olduğumuz için çocuklar, istedikleri kadar bu şehirde kalıp çalışabiliyorlar.

TÜRKİYE'DE ÇOCUKLAR PARA BİRİKTİRMEYİ TERCİH EDİYOR
AREL Üniversitesi akademisyenlerinin uzun inceleme ve çalışmalarıyla Türkiye'ye adapte edilen merkeze yaşımız tutmasa da, biz de girdik. Bilet fiyatları; hafta içi 35, hafta sonu 45 lira. Şehirde önce size bileklik ve çek veriliyor. Siz bu çeki ya paraya çeviriyor ya da bankada faizde bırakıyorsunuz. Trenle Minopolis Şehri'ne gidip istediğiniz istasyonda (fırın, tren istasyonu, banka, hastane, dişçi, eczane, radyo, itfaiye, sanat akademisi, süpermarket, polis merkezi, güzellik atölyesi, TV stüdyosu, gazete, postane, çikolata fabrikası , süt çiftliği ve üretim merkezi) çalışıyorsunuz. Her bir istasyon 30-35 dakika sürüyor. İstediğiniz kadar istasyona girip farklı iş kollarını deneyimleyebiliyorsunuz. Bu çalışmalar sayesinde para kazanıp gün sonu paranızla hediyelik eşya satın alabiliyorsunuz. Minopolis'in kurucusu Özgür Gözükara, Türkiye'de çocukların para harcamak yerine biriktirdiklerini, bunun da Türkiye'ye özgü olduğunu söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuk şehrinde en çok Sabah Gazetesi ilgi görüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN