Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Telefonla oynamaktan yemek yiyemiyoruz

Giriş Tarihi: 30.7.2014

New York'taki ünlü bir mekanın yaptırdığı araştırmaya göre, restoranlarda geçirdiğimiz süre 10 yıl öncesine göre 50 dakika uzadı. Çünkü müşteriler cep telefonlarıyla oynayıp fotoğraf çekmekten, yemeklerini yiyemiyor

New York'ta uzun yıllardır yerli halkın ve turistlerin uğrak noktası olan ünlü bir restoran, son dönemde haklarındaki eleştirilerin artması üzerine harekete geçti. Müşterilerden 'Servis çok yavaş', 'Masa bulmak için çok beklemek gerekiyor' gibi yorumlar alan restoranın yönetimi, bu sorunların kaynağını bulmak için bir araştırma şirketiyle anlaştı.

GÖRÜNTÜLER İNCELENDİ
Araştırma şirketi, müşterilerin 10 yıl önceki ve bugünkü davranış biçimini analiz etmek için restoranın güvenlik kamerası kayıtlarına baktı. 1 Temmuz 2004 ile 3 Temmuz 2014 tarihlerinin kayıtları incelendi. Görüntülere bakıldığında, 2004 ve 2014 yıllarında müşterilerin davranışlarıyla ilgili ilginç sonuçlara ulaşıldı. İşte sonuçlar:

2004

Müşteriler mekana geliyor, mönüleri veriliyor. 45 müşteriden üçü başka bir masaya oturtulmak istiyor.
Müşteriler ortalama sekiz dakikada ne yiyeceklerine karar verip mönüyü kapatıyor. Garsonlar anında siparişi almak için geliyor.
Altı dakikada başlangıçlar geliyor. 45 müşteriden sadece ikisi gelen tabağı geri gönderiyor.
Hesap masaya geldikten sonra beş dakika içinde müşteriler restorandan ayrılıyor. Bir müşteri toplamda bir saat beş dakika restoranda kalıyor.
2014

Mekana gelen 45 müşteriden 18'i başka bir masaya oturtulmak istiyor.
Mönüyü açmadan önce cep telefonlarını çıkarıyorlar. Bazıları fotoğraf çekiyor, bazıları telefonlarıyla oynuyor.
45 müşteriden yedisi masalarına sipariş almak üzere gelen garsona cep telefonunu göstererek, mekanın wifi şifresini soruyor. Bu diyalog beş dakika sürüyor.

ÖNCE FOTOĞRAF
Müşterilerin birçoğu mönüye bakmadan önce cep telefonuyla oynamaya devam ediyor ve garsona biraz daha beklemesini söylüyor.
Müşteriler mönüyü açtıktan sonra bir yandan telefonlarına bakmayı da sürdürüyor.
Bir müşterinin sipariş vermesi ortalama 21 dakika sürüyor.
45 müşteriden 26'sı, yemeğin fotoğrafını çekmek için üç dakika harcıyor. 14'ü ise yemek önlerindeyken birbirlerinin fotoğrafını çekiyor. Bu da dört dakika sürüyor.
45 müşteriden dokuzu ısıtılması için yemeklerini geri gönderiyor.
45 müşterinden 27'si, garsondan grup fotoğrafı çekmesini istiyor. Bu, beş dakika sürüyor. Bu sırada garson, ilgilenmesi gereken diğer masalara bakamıyor.
Müşterilerin çoğu, yemeklerini bitirdikten sonra 20 dakika daha telefonlarıyla oynamayı sürdürüyor. Hesabı ödeyip restorandan ayrılmaları ise 10 yıl öncesine göre 15 dakika daha uzun sürüyor.
45 müşteriden sekizi masadan kalkınca telefonuyla oynamaya devam ettiği için bir başka müşteriye çarpıyor. Bir müşteri, restoranda toplam 1 saat 55 dakika kalıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Telefonla oynamaktan yemek yiyemiyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN