Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayvanlarla ilgili yukarıdan emir aldığımı düşünüyorum

13 yıl aradan sonra '15' isimli bir albüm çıkaran Yonca Evcimik, hayvan hakları mücadelesine hayatı boyunca devam edeceğini söylüyor: Ben yukarıdan böyle bir emir aldım, onu gerçekleştiriyorum

Giriş Tarihi: 2.8.2014
Yonca Evcimik, kariyerinin 24'üncü yılında 15'inci albümü '15'i hayranlarıyla buluşturdu. 13 yıl aradan sonra albüm yapan ünlü şarkıcı, hayvan hakları için verdiği mücadeleyle de tanınıyor. Yonca Evcimik ile bir araya gelip yeni albümünü ve hayvanseverliğini konuştuk...

Albümünüz, Sezen Aksu gibi pek çok sanatçıdan olumlu yorumlar aldı. Bu konuda neler hissettiniz?
Bu işe yıllarını vermiş insanların albümüm hakkında olumlu eleştiriler yapması, beni mutlu etti. Özellikle Sezen Aksu gibi bir isimden güzel sözler duymak çok sevindirici. "Uzun zamandan beri bu kadar iyi albüm dinlemedik" dediler; demek ki doğru bir iş yapmışım. Bence '15', yenilikçi bir albüm.

PARA İÇİN ALBÜM YAPMAM
Yenilikçi olmak biraz riskli değil mi?
Bunu risk olsun diye yapmıyorum, içimden geleni yapıyorum. Piyasada var olan işleri ben de yapabilirim ama beni yansıtmaz. Beni yansıtmayan bir şeyi de sırf para kazanmak için yapmam. O yüzden risk almadığımı düşünüyorum.

Neden 13 yıl albüm yapmadınız?
Bu albümü aslında birkaç yıl önce çıkaracaktım. Şarkıların çoğu cebimdeydi ama hayvanlarla ilgili çalışmalara yöneldim. Bugüne kısmetmiş. O zaman olsaydı bu kadar iyi olmayacaktı belki de.

Hayvanlar için olan mücadeleniz devam ediyor. Bu alanda neler yapıyorsunuz?
Hayvanlarla ilgili mücadelem ben yaşadığım sürece devam edecek. Hayvan hakları konusunda bana misyon verildiğini düşünüyorum. Ben yukarıdan böyle bir emir aldım, onu gerçekleştiriyorum. Çocukluktan beri hayvanları severim, HAYTAP bir federasyon olunca hayvanlar için çalışmalarım daha da yoğunlaştı. Geçen sene 'Var Olmak Haktır' projesini yaptık ve büyük farkındalık sağladık.

VİCDANLI BİRİYİM
Hayvanlarla alakalı düşünceleriniz nedeniyle eleştiri alıyor musunuz?
Çok fazla eleştiri alıyorum. Maalesef "Bu kadın kafayı yemiş; evlenmemiş, çocuğu olmamış ondan böyle yapıyor" diyenler var. Bence bunu söylemek acizlik. Vicdanlı ve merhametli olmak; kafayı yemişlik ve delirmişlik olarak algılanıyor. Hiç umrumda değil, istediklerini söyleyebilirler.

'Hayvanlarla ilgileneceğine aç olan insanlara yardım etsin' diyenler var...
Bana bu kadar dil uzatanlar yapsın onu. Ben vicdan ve merhameti had safhada olan biriyim. Bu hassasiyetim sadece hayvanlarla sınırlı değil; şu anda dünyada olup bitenlere bakıp insanlığımdan utanıyorum. Bana laf atanlar, insanlar için bir şeyler yapsınlar.

ASLA YAPMAM DEDİĞİM ŞEYLERİ SEVE SEVE YAPTIM
Çıkış şarkınız 'Burası İstanbul'da söylediğiniz gibi İstanbul'dan kaçmak istiyor musunuz?
Zaman zaman kaçmak istiyorum ama ben İstanbul'dan kopamam. Zaten şarkıların bir bölümünü Bodrum'da yaptık. Oranın da bana pozitif etkisi oldu. Bodrum zaten benim ikinci memleketim. Yılın altıyedi ayını orada geçiriyorum. O yüzden o dengeyi iyi sağladığımı düşünüyorum. Yorulduğum ve sıkıldığım zaman Bodrum'a kaçıyorum ama sürekli orada da yaşayamam.

Şarkınızda 'Yalnızım diyen yalan söylüyor' diyorsunuz, öyle mi?
Evet, yalnızım demek duygu sömürüsü. Sosyal medya o kadar hakim ki; herkesin elinde cep telefonu ve tablet bulunuyor. Herkesle iletişim içindesin sanıyorsun ama onların hepsi sanal. Esas yalnızlık bu.

SERDAR'A ÇOK ÜZÜLDÜM
Serdar Ortaç'tan aldığınız 'Sana Ne' isimli şarkının hikayesi nedir?
Serdar'a albüm yapacağımı söyleyince "Dükkan senin" deyip sekiz-dokuz şarkı yolladı. İkisi çok hoşuma gitti. Serdar da "O zaman 'Sana Ne' senindir" dedi. O dönemde Serdar hasta değildi. Serdar'ın bu hastalığın da üstesinden geleceğine inanıyorum. Ona yapılan hakaretlere de çok üzüldüm. Hayatta her şey bizim için. Kimseyi yargılamamak gerek; yarın bizim de başımıza gelebilir. Ben "Asla yapmam" dediğim şeyleri seve seve yaptım. O yüzden büyük konuşmamak lazım.

ANNE OLMA HİSSİM YOK
'Ekmek Arası' isimli şarkınızda 'Aşklar ekmek arası' diyerek neyi kastediyorsunuz?
Artık aşklar çok çabuk tüketiliyor. Her şey gibi aşklar da ekmek arası, yani fast food. Hele benim gibi uzun süreli ilişkiler yaşayan biri için çok korkutucu bir şey.

Çocuk sahibi olamadığınız için bir pişmanlık yaşıyor musunuz?
Yok, hayır. Ben kendimi hâlâ çocuk gibi görüyorum ve çocuk sahibi olacak yaşa gelmediğimi hissediyorum. Benim anne olmak gibi bir hissim yok. Çocuklar beni çok seviyor. Belki de onların ilgisi beni çok doyurdu, bilemiyorum.
Doğru bir insanla karşılaşmadığınız için olabilir mi? Yok, benim hayatımda çok doğru insanlar oldu. Benim birlikteliklerim uzun sürelidir. Çocuk olsaydı, mutlaka olurdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayvanlarla ilgili yukarıdan emir aldığımı düşünüyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN