Sokaklarda 'İkizin nerede?' diye soruyorlar

ATV'de yayınlanan 'Diğer Yarım' adlı dizide 'Esma' ve 'Zeynep' adlı ikizleri canlandıran Gonca Sarıyıldız: Çok iyi yorumlar alıyorum. Kimse benim iki farklı karakteri oynadığımı düşünmüyor, hatta sokakta 'İkizin nerede?' diye soranlar oluyor

Giriş Tarihi: 23.8.2014
ATV'de yayınlanan 'Diğer Yarım' adlı dizide birbirlerinden çok farklı olan 'Esma' ve 'Zeynep' adlı ikiz kardeşleri canlandıran Gonca Sarıyıldız; hem dizinin yeni bölümleri hakkında bilgi verdi, hem de bu iki karakteri analiz etti. Genç oyuncu, kariyer planlarını ve hayallerini de anlattı...
Yeni bölümlerde seyirciyi neler bekliyor, biraz anlatır mısınız?
'Esma' ve 'Zeynep'in hem aileyle, hem de erkek arkadaşlarıyla ilişkilerinin nasıl olacağını, anne-babanın barışıp barışmayacağını, kızların erkek arkadaşlarını kabul edip etmeyeceğini herkes gibi ben de çok merak ediyorum.

AİLE ANLAMAYA ÇALIŞIYOR
'Esma' ve 'Zeynep'in birbirlerinin yerine geçtikten sonra aileleri tarafından hemen kabul görmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Sabah başı kapalı evden çıkan kız, akşam eve başı açık dönüyor, diğeri de tam tersi. Aileler tabii ki ilk etapta büyük şok yaşıyorlar ama bu uzun sürmüyor. Kızlar hayatlarıyla ilgili çok ciddi kararlar alsalar da, aileleri onları bağırlarına basıp anlamaya çalışıyor. "Neden kapandın?" ya da "Neden açıldın?" diye sormuyorlar, sadece bu değişimin sebebini anlamak istiyorlar.
'Esma' ile 'Zeynep'in en büyük farkı ne sizce?
'Esma' yeni şeyler arayan, okuyan, araştıran, şiire ve edebiyata meraklı, hislerini kolayca ifade edebilen, kültürlü bir kız. 'Zeynep' ise duygularını 'Esma' kadar iyi ifade edemiyor. Annesiz büyümesinden ve karşındaki insana güvenememesinden kaynaklanan bir durum yaşıyor. 'Esma' sanat müziğini severken, 'Zeynep' daha çok popüler müzikleri tercih ediyor.
Yaşam tarzları farklı bu iki karakter hangi konularda ayrılıyorlar?
Mesela 'Esma' daha sakin yerlerde sohbet etmekten hoşlanıyor. O yüzden 'Tarık', onu Kız Kulesi manzarasına karşı bir yere götürüyor. 'Esma' her okuduğu romanın kahramanı gibi; kitapların içinde yaşıyor sanki. Bu zaman zaman onu kendi gerçekliğinden uzaklaştırıyor. Şairleri sevip sayıyor. Cahit Zarifoğlu, Necip Fazıl, Nurullah Genç ve Sezai Karakoç okuyor. İyi yazılan her şeyi, büyük aşkla okuyor.
Peki ya 'Zeynep' nasıl biri?
'Yap' denileni yapmıyor, 'Yapma' denileni yapıyor. İnat mı inat. Atarlı, giderli bir kız. Hayatla dalga geçiyor. Kimseden fikir almıyor, kimseye akıl vermiyor. Biraz sert mizaçlı ama eğlenceli bir tip. Nerede kızıp nerede güleceği belli olmuyor. Sevdiğini belli edecek tiplerden değil.
Doğal olarak ikisinin aşka karşı yaklaşımları da farklı, öyle değil mi?
Evet, 'Zeynep'e göre; aşk çok gelip geçici bir duygu. 'Zeynep' mantıktan yana. Öyle kendini bir erkeğin peşine kaptırıp perişan etmeye hiç niyeti yok; hafiften feminist takılıyor. Mantık evliliği yapmayı düşünüyor. 'Esma' inançlı bir kız olduğu için daha stabil bir hayatı var. İzinsiz evden çıkmıyor, fazla gezip tozmuyor. Bugüne kadar hiç kimseyle çıkmamış. Teklif gelmemiş mi? Gelmiştir elbet ama hep kendini kollamış, hep bu tür şeylerden çekinmiştir. Aşka inanıyor.

İSTANBUL GİBİLER
'Esma' ve 'Zeynep' için İstanbul benzetmesini yapmak yanlış olmaz o zaman...
Evet çok güzel bir benzetme olur. Tıpkı İstanbul'un iki farklı kıtayı birleştiren bir şehir olması gibi. 'Esma' muhafazakar çizgileri olan küçük bir alana sahipken, 'Zeynep' pek çok konuda daha özgür. Ama bir araya geldiklerinde aynı güzelliğin birer parçası gibiler. 'Esma' Anadolu'ysa, 'Zeynep' Avrupa yakası gibi. Bu resimden birini çıkarırsak resim eksik kalır.

ARKADAŞINA GÖNDER
Sokaklarda 'İkizin nerede?' diye soruyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN