Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yeni filmime Martin Scorsese yardım etti'

Giriş Tarihi: 29.8.2014

Fatih Akın, son filmi 'The Cut'la Venedik Film Festivali'nde boy gösterecek. Akın, büyük ilgi çeken filmin senaryosunu yazan Mardik Martin ile, ünlü yönetmen Martin Scorsese'nin yardımıyla tanıştığını söyledi

Ünlü yönetmen Fatih Akın, 1915 olaylarını ve Ermeniler'i anlatan son filmi 'The Cut'ın dünya prömiyerini bu pazar Venedik Film Festivali'nde yapacak. Akın, filmi Hollywood Reporter dergisine anlattı:
'The Cut'; 'Aşk, Ölüm ve Şeytan' üçlemesinin bir parçası. Bu filmlerle, insanoğlunu anlamaya çalıştım ama korkarım ki bunun için üç film yeterli değil.
Filmle ilgili ilk fikir 2007 yılında doğdu. Evini ve kimliğini kaybettikten sonra benliğini Amerika'da bulan birisi hakkında bir film yapmayı hayal ettim. Daha sonra bunun ne kadar maliyetli olacağını düşünüp projeyi erteledim. Daha sonra Hrant Dink'le ilgili film projem iptal olunca, yeniden 'The Cut' fikrine döndüm. 'Soul Kitchen'ın Avrupa'da yakaladığı başarı sayesinde, bu filmi finanse edebildim.
Filmi İngilizce olarak çekmeye karar verince, bu dilde senaryo yazabilecek birine ihtiyaç duydum. Aklıma hemen Ermeni asıllı olan Mardik Martin geldi. Dünya Sinema Örgütü ile bağlantılarım ve Martin Scorsese'nin yardımıyla, Martin'le Los Angeles'ta buluştuk.
Martin'le 10 gün Los Angeles'ta kaldım. Ziyaretimde kendisine tüm hikayeyi anlattım. Kendisi düşündüğüm her şeyi alt üst etti, filmin bütçesini düşürdü ve böylece proje daha gerçekçi bir hal aldı.
'The Cut'ta en büyük esin kaynağım; Elia Kazan'ın 'America America' filmiydi. Anadolu'dan New York'a giden Yunan göçmenlerin hikayesi beni çok etkiledi. 'The Cut'ı çekmeden önce bu filmi defalarca izledim, her sahnesine çalıştım.

'ÇOCUK FİLMİ ÇEKECEĞİM'
Bu filmden sonra Almanya'da düşük bütçeli bir film çekmek istiyorum. 'The Cut'; karanlık bir yapım, hatta gerilim filmi olduğunu söyleyebiliriz. Bundan sonra bir çocuk filmi çekmeyi planlıyorum.
Tahar Rahim, 'The Cut'ta sessiz bir adamı oynuyor. Filmi izlerken konuşmaya odaklanmak zorunda kalmıyor ve sahnenin özünü yakalıyorsunuz. Bir yönetmen olarak da artık çok konuşmayı bıraktım. Bu filmden sonra, sürekli sessiz filmler çekebilirim!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yeni filmime Martin Scorsese yardım etti'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN