Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 adımda hayatınızda bahar temizliği yapın

Sigarayı bırakın, yatırım yapın, öfkenizi içinizde tutmayın, mutluluk terapistine gidin, sabah erken kalkın, iyi beslenin... Bu basit önerilerle kendinizi daha iyi hissedebilir, hayatınızı yenileyebilirsiniz

Giriş Tarihi: 6.9.2014
Hayatınızda bahar temizliği yapmak ister misiniz? Cosmopolitan dergisi son sayısında bu konuda bilinmesi gerekenleri profesyoneller ve konunun uzmanlarına sorarak 10 maddede topladı.

1-MUTLULUK
Her ne kadar mutluluk koşullara bağlı gibi görünse de hayattaki seçimleriniz ve duruşunuz tahmin ettiğinizden daha büyük bir role sahip. Kendinizi bir mutluluk terapisiyle ödüllendirin. Sizi hafta boyunca mutlu eden şeylerin listesini yapın. Listenizdeki şeyleri yapmaya daha çok zaman ayırmaya gayret edin. Hafta içerisinde hareket etmeye çalışın; spor yapmanın moral yükselttiği defalarca kanıtlandı. Sevdiklerinizle aranızı iyi tutmak hayatınıza bir amaç kazandırır ve sizi depresyondan korur; bu yüzden ailenizi ve yakın arkadaşlarınızı görmek önceliğiniz olsun.

2-SAĞLIKLI YAŞAM

Sigara içmeyi bırakın. Size tahmin edemeyeceğiniz ölçüde zarar veriyor. "Keşke zamanında daha çok sigara içseydim" diyen kimseyi bulamayacağınızı garanti edebiliriz. Öte yandan ne yazık ki sigara yüzünden kalp hastalığı, kanser ya da akciğer rahatsızlıklarına yakalanıp zamanında doktorların sözüne kulak asmış olmayı dileyen çok sayıda kişi var.

3-İYİ BESLENİN

Nasıl diyet yapmanız gerektiği yerine nasıl besleneceğinizi öğrenirseniz şok diyetlere ihtiyaç duymadan hayat boyu ideal kilonuzu korumayı başarabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız; internette araştırma yapmak ya da bir beslenme uzmanına danışmak size yardımcı olacaktır.

4-İŞLERİ KOLAYCA HALLEDİN

Bir okuyucumuza kulak verin: "İşlerimi halletmenin yolunun güne erken başlamak olduğunu öğrendim. Artık sabah 06.00'da kalkıp kimse uyanmadan işe koyuluyorum. Bunu yapmak kolay değil elbette ama beklemediğim bir işim çıktığında yapmam gereken şeylerin sayısını azaltmış oluyorum."

5-BAŞARILI OLUN

Kendi işinizi kurmak ya da kariyerinizi yerine oturtmak istiyorsanız kendinizi yapabileceklerinizle sınırlandırmayın. Sizi yönlendiren; yapmak istedikleriniz olsun. Başarılı olmak için sırça köşkünüzden, güvenli bölgenizden dışarı çıkmayı bilmelisiniz. Daima yükseği hedefleyin ama oraya ulaşamadığınız için kendinize kızmayın. Daima yanınızda bir defter bulundurmaya çalışın. Parlak fikirlerinizi, düşüncelerinizi ve yeni tanıştığınız insanların telefon numaralarını defterinize not edin. Bunlar sizin en değerli varlıklarınız olacak; yararlanacaksınız.Unutmayın; hayatınızı ve kariyerinizi değiştirecek sihirli bir değnek icat edilmedi. Çevrenizdekiler aynı kaldığı sürece -bunlar ister arkadaş, kitap ya da televizyon programları olsun- her şey aynı kalacaktır.

6-AŞKI BULUN

Gün geçtikçe bir ilişkiden beklentilerimizin sayısı artıyor. Partnerimizin aynı anda hem en iyi arkadaşımız, hem sevgilimiz, hem kariyer koçumuz, hem tamircimiz, hem de özel masörümüz olmasını istiyoruz. Bunları düşününce insanların sadakatsiz olması, bunalmış hissetmesi ya da bağlanmak istememesi hiç de şaşırtıcı gelmiyor, öyle değil mi? Pek çok insan başarılı ilişkiden şunu anlıyor; tek eşli, tam zamanlı ve zamanı gelince evliliğe giden bir ilişki. Peki, bunun böyle olması gerektiğini kim söylemiş? Kendinizden asla ödün vermeden amaçlarınızın peşinden koşmanız için hem sizin, hem de partnerinizin özel bir alanı olmalı. İlişkinizi kesinlikle başka insanların ideallerine göre yaşamayın. Aşkınızı ikinizin de beklentileri doğrultusunda, romantizme odaklanacak şekilde yaşayın.

HİSLERİNİZİ ASLA İÇİNİZE ATMAYIN
7-FİT BEDENE SAHİP OLUN
İşe sevdiğiniz sporu seçip bir takıma girerek başlayın. Takım sporları hem mükemmel bir egzersiz yapma, hem de kafa dengi yeni arkadaşlar edinme yoludur. Arkadaşınızla beraber spor yapmak size hem manevi destek sağlar; hem de sosyalleşme imkânı verir.

8-ZORLUKLARDAN DERS ÇIKARIN
Karşınıza çıkan güçlükleri, atlatamayacağımız bir kambur gibi görürüz nedense. Fakat ahlayıp vahlama kısmı sona erdiğinde bu deneyimden ne gibi dersler çıkaracağınızı düşünebilirsiniz.

9-DÜZENLİ YATIRIM YAPIN
Uzun vadede para kazanmak için zeki olmak gerekmiyor; sadece ne kadar harcadığınıza dikkat edip düzenli olarak yatırım yapmanız yeterli. Yatırım hesabınıza düzenli para yatırma emri verin; siz fark etmeden paranız çoğalacak. Nakit yerine hisse senetleri de alabilirsiniz.

10-ÖFKENİZİ YENİN

Toplum içinde öfkemizi dışarı vurmamak üzere programlandık; bu yüzden de bunlar içimizde birikerek depresyon, düşük enerji seviyeleri, öfke patlamaları ya da soyutlanma isteği gibi tehlikeli şekillerde kendini gösteriyor. Temel çözüm ise hislerinizi içe atmamak. Tarafsız bir arkadaşa içinizi dökmek gerçekten yardımcı olacak. Öfkeyi size neyin doğru, neyin yanlış olduğunu gösteren yararlı bir kılavuz olarak görmeye çalışın. Öfke sınırın aşıldığının ilk işareti olabilir; bu yüzden onu bir kavga sebebi olarak görmek yerine sizi yönlendiren bir güç olarak kabul edin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 adımda hayatınızda bahar temizliği yapın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN