Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soyadım sırtımda büyük yük

Giriş Tarihi: 6.9.2014
Cengiz Kurtoğlu'nun oğlu Aydın Kurtoğlu'nu ATV'de yayınlanan 'Veliaht' adlı şarkı yarışmasında tanıdık... Yarışmadan sonra 'Köle' adlı bir maksi single çıkaran Aydın Kurtoğlu, babasının hiç istememesine rağmen müzik sektörüne nasıl girdiğini, albümünü ve hayallerini anlattı...

Müzik nasıl girdi hayatınıza?
Müzik kendimi bildim bileli var hayatımda. Aslında ben bir nevi müziğin içinde doğdum babamdan dolayı. Onun şarkılarıyla büyüdük. Hep içimizde vardı bu mesleği yapmak ama hayat bizi hep farklı işlere sürükledi. Bu işi yapmamı biraz da babam istemedi. Ben bu konuda çok savaş verdim, çok mücadele ettim. Babamı çok zor ikna ettim. Aslında ona da hak vermek lazım, sonuçta bu mesleğin en zor yanlarını görmüş, en zor dönemlerini yaşamış biri. Benim de aynı şeyleri yaşamamdan korktu. Çok kavgalar ettik, resmen birbirimizi yedik.

Peki babanızı nasıl ikna ettiniz?
5-6 sene önce babamı da bu piyasaya çıkaran Şahin Özer'le görüştüm. Karar verdik, 'Yaparız' dedik ama babamla ters düştük, yapamadık. Ben de sürekli stüdyolara girip babamın şarkılarını, demolarını okudum. Madem bu işi yapamıyorum, en azından biraz işin mutfağında bulunayım istedim. Sonra turizm işine girdim. Bir gün babam "ATV'deki 'Veliaht' adında bir yarışmadan teklif geldi. Orada herkes kendi veliahtını seçiyor, gel katılalım" dedi. İnanılmaz büyük bir heyecanla kabul ettim. Dördüncü hafta bir şarkı seslendirdim, çok duygulandı; "Oğlum artık sen bu işi yapabilirsin, ben sana inanıyorum. Ama benden maddi-manevi bir şey isteme. Kendi kendine başarabileceğine inanıyorsan devam et" dedi.

Babanızın ismi size nasıl bir sorumluluk yüklüyor?
Babamın ismi benim sırtımda her zaman bir yük. Bu işe aslında bir adım geride başlıyorum. Herkes bana "Sen Cengiz Kurtoğlu'nun oğlusun, şanslısın" diyor ama gerçekten işler öyle değil. Ben zaten babamın ismiyle bir yere gelmek istemem, bundan rahatsız olurum. Birçok sanatçının çocuğu albüm yaptı. Ama hep 'Aman bizi onunla bir tutmayın' gibi durumlar yaşandı. Ben o soyadından kaçmıyorum, 'Babam arabesk söylüyor, ben pop söylüyorum' gibi bir tavır takınmıyorum. Cengiz Kurtoğlu babam, böyle bir marka var ve benim buna yakışır şekilde bir çalışma yapmam lazım. Hata yapma lüksüm yok. Yanlış yaptığım zaman en çok babama mahçup olurum.

İYİ Kİ BANA DESTEK OLMADI
Babanızın destek olmaması sizi üzdü mü?
Aslında ilk başta biraz üzüldüm. Üzülmekten ziyade neden böyle bir şey dedi, neden bana destek olmadı diye düşündüm. Bir yandan da aslında çok iyi oldu. Bana inanılmaz bir hırs, istek geldi. "Tamam, kendi başımın çaresine bakacağım" dedim. Gerçekten de öyle oldu. Bir gün kalkıp babama, "Baba benim şu işimi yapar mısın?" demedim. Karşısına "Baba bu nasıl olmuş, beğendin mi?" diye çıktım. Herkes benden babamın tarzında bir albüm bekledi ancak biz pop türünde bir albüm yaptık. Biraz ters köşe oldu.

Babanız, albümünüzü dinlediğinde ne dedi?
"Oğlum bu şarkı çok güzel. Harika bir şarkı yakalamışsın. Hemen başlayın, bitirin" dedi. Ben de"Başımızın çaresine baktık, bitirdik" dedim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soyadım sırtımda büyük yük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN