Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Metro çocuklarımızın sağlığını koruyor

Çocukların okulda kullandığı araç-gereçlerin ve kıyafetlerin sağlığa zararsız olması şart. Metro Toptancı Market de bu nedenle, kansere yol açan maddelerin kullanıldığı ürünlere raflarında yer vermiyor

Giriş Tarihi: 11.9.2014
Çocuğu için okul alışverişine çıkan annebabaların ilk tercihlerinden biri olan Metro Toptancı Market; çocukların sağlığını da düşünerek çeşitli araştırmalara imza atıyor. Metro Toptancı Market raflarında yer almak isteyen tüm kırtasiye ve tekstil ürünlerini test ettirmektedir, 2008 yılında test ettirilen kırtasiye ürünlerinin yüzde 17'si kanserojen madde içerirken, üreticiye getirilen çeşitli yaptırımlar sayesinde 2014 yılında bu oran yüzde 1'e kadar düştü. Metro Toptancı Market, 2008 yılından bu yana raflarına koyduğu tüm kırtasiye ürünlerini bilimsel testlere tabi tutuyor ve sadece testler sonucunda sağlığa zararı olmadığı tespit edilen ürünleri müşterilerine sunuyor.

ÜRÜNLER TESTLERDEN GEÇİRİLDİ
Çocukların sağlığı ve geleceği için Metro, bu yıl da 33 farklı ürün grubunda bin 19 ürünü analiz etti. 18 farklı parametreye göre yapılan analizlerde; fitalat, azoboyar, formaldehit, ağır metal, alerjenik ve kanserojenik boyar maddeler incelendi. Metro Toptancı Market Gıdadışı Satınalma Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Selma Zaim konu ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: "Zararlı kimyasallara karşı Nisan 2011'de yayınlanan tebliğle sağlıklı ürünler konusunda çok önemli bir adım atıldı. Metro bu tebliğin çıkarılması sürecinde destek vermiştir. Bu konuda birçok şirketin hassasiyet göstermeye başladığını görüyoruz. Ancak yine de kanserojen madde içeren ürünleri piyasada görmek bizi üzüyor." Metro'nun öncülük ettiği çalışmalar neticesinde, plastiği yumuşatmak için kullanılan ve insan sağlığına büyük oranda zarar veren fitalat maddesinin, çıkarılan tebliğ ile çocuk bakım gereçleri, kalemler, defterler, silgi, yapıştırıcı, makas, kalemtıraş, yağmurluklar, spor ayakkabılar, plastik terlikler gibi ürünlerde kullanılması yasaklanmıştı.

SAĞLIĞA ZARARSIZ OLMASI ŞART

Ancak Metro, 2013 yılında yaklaşık 100 adet ayakkabı, spor ayakkabı ve terlik test etti ve test ettiği ürünlerin %24'ünde halen fitalat sorunu görüldü. Ancak bu süreçte yayınlanan koruyucu tebliğe rağmen; çocuklarda kanser, böbrek ve karaciğer bozuklukları, cinsel gelişim problemleri gibi ciddi sağlık sıkıntılarına neden olan kimyasal maddelerin tehdidi devam ediyor. Ayrıca Metro'da satılan yüz boyalarına da azo boyar madde, ağır metal ve fitalat testleri uygulandı. Metro sadece insan sağlığına zarar vermediği bilimsel testlerle kanıtlanan yüz boyalarını satışa sundu. Metro geçen sene başlatılan geri dönüşümlü ve biyolojik ürünler konseptini bu sene de devam ettiriyor. Bu ürün grupları arasında plastik şişeden üretilen tükenmez kalem, yüzde 70'i yenebilen fosforlu kalem gibi ürünler bulunuyor. Metro, bir ilk gerçekleştirerek geçen yıl satışına başladığı doğada kendiliğinden çözünen Biokalemleri de satmaya devam ediyor. Biokalemler; çevre ile dost, doğaya zarar vermeyen hammaddeler kullanı
larak üretiliyor.

DOĞAL VE SAĞLIKLI BESLENMENİN ADRESİ
Çocukların sağlıklı büyüme ve gelişmeleri için gün boyunca sağlıklı beslenmeye ihtiyaçları olduğu gerçeğinden hareketle, Metro Toptancı Market de raflarında sağlıklı atıştırmalıklara yer veriyor. Metro, çocukların beslenme çantalarına ya da yanlarına alabilecekleri, akşam yemeğini beklerken keyifle tüketebilecekleri sağlıklı atıştırmalarla okul sezonuna eşlik ediyor. Metro tarafından belirlenen yüksek kalite standartlarına uygun, kuru ve yaş meyve gibi sağlıklı atıştırmalıklar, çocukların kolayca tüketebilecekleri gramajda satışa sunuluyor. Bunlar arasında; 25 gramlık paketlerde natürel iç fındık, 45 adetlik kutularda tek tek paketlenmiş kuru incir, 18 gramlık paketlerde elma kurusu, tek tek yıkanarak tüketime hazır durumda 150-180 gram ağırlığındaki elmalar, 100-200 gram aralığındaki paketlerde çiğ badem, natürel kuru kayısı, kuru erik ve kuru üzüm bulunuyor. Metro mağazalarında anında sıkılan portakal ve nar suları da atıştırmalıklara destek oluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Metro çocuklarımızın sağlığını koruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN