Öğrencilerin mutlaka görmesi gereken 10 yer

Giriş Tarihi: 11.9.2014

Yeni eğitim yılı, haftaya başlıyor ve çocukları yoğun bir dönem bekliyor. Özellikle tarih derslerinde çocukların eğlenerek öğrenmesinin önemine dikkat çeken sanat tarihçisi Haldun Hürel, Harper's Baazar dergisinin Baby&Kids ekine İstanbul'da görülmesi gereken yerleri anlattı

1. ARKEOLOJİ MÜZESİ
İstanbul Arkeoloji Müzesi'nin çocuk bölümü var. Gülhane Parkı'ndaki bu dünyaca meşhur müze, öğrencilerin ufkunu açmak açısından son derece zengin.

2. TOPKAPI SARAYI
Topkapı Sarayı, uzun uzun gezilmesi gereken mekanlardan. Geçmiş yılların önemli olayları, 'öykü' yönü ağır basmak kaydıyla ebeveynler tarafından aktarılmalı.

3. RUMELİHİSARI
Rumelihisarı, İstanbul'un Romalılar'dan Fatih Sultan Mehmet eliyle alınışının en iyi anlatılacağı tarihi mekanlardan biri.

4. DOLMABAHÇE
Dolmabahçe Sarayı ve yanı başındaki tarihi yapılar da, fazla yorucu olmayan bir gezi hoş olabilir. Hemen ardından kıyıdaki bir mekanda oturulup İstanbul'u, Boğaziçi'ni anlatan kitaplar okunabilir.

5. SIBYAN MEKTEPLERİ
Çocukların birkaç tarihi sıbyan mektebini görmesi çok önemli. Örneğin; Üsküdar-Mihrimah Sultan Sıbyan Mektebi günümüzde çocuk kütüphanesi olarak hizmet veriyor. Bu mekanda, eski zamanların ilk mekteplerinin nasıl olduğu, burada nasıl eğitim verildiği araştırılmalı. Doğancılar'da Rüstem Paşa, Horhor'da Süleyman Paşa, Süleymaniye külliyesinde çocuk kütüphanesi olan sıbyan mektebi, Saraçhane'de Amcazade Sıbyan Mektebi, Samatya'da Nazperver Mektebi, Arap Kuyusu Camisi Mektebi de diğer görülmesi gerekilen sıbyan mekteplerinden.

6. MİMAR SİNAN KÖPRÜSÜ
Mimar Sinan'ın doyurucu biçimde çocuklara anlatılması gerekir. Sinan, en güzel Büyükçekmece Köprüsü'nde anlatılır. Zira köprü başında çok güzel bir heykeli ve yemyeşil park içinde de pek çok eseri mevcut. Bu açıdan Süleymaniye, Şehzade Mehmet, Eminönü-Rüstem Paşa camileri gibi anıtsal eserleri mutlaka görmeleri gerekir.

7. SAKIP SABANCI MÜZESİ
Sakıp Sabancı Müzesi; hem konumu, hem de güzel bahçesinin olağanüstü çekici görselliği, zengin eserleriyle çocukları bekliyor. Ayrıca, Beşiktaş'taki Deniz Müzesi de gezilmeli. Beyazıt'taki Orhan Kemal İl Kütüphanesi'nin çocuk bölümü de görülmeli.

8. PIERRE LOTİ
Çocuklarınızı teleferik yoluyla Pierre Loti'ye çıkarıp oradan İstanbul'u seyrettirin, burada birlikte çay ve meşrubat içip sohbet edin.

9. GALATA KULESİ
Fenerbahçe, Kalamış Parkı, Emirgan ve Yıldız Korusu gibi yeşil koru ve parklar çocuklar için ideal keşif yerleri. Kız kulesi ve Galata Kulesi de şahane şehir manzaraları sunar. Çocuklarınız buralarda harika duygular yaşayacaktır.

10. BÜYÜK CADDELER
Tarihi binalarla yeni binalar arasındaki farkları göstereceğiniz mekanları bulun. İstiklal Caddesi, Bağdat Caddesi, Rumeli Caddesi, Teşvikiye Caddesi, Gümüşsuyu Caddesi en güzel örnekler. Sanayi ve teknoloji ile ilgili değişim ve gelişimleri mutlaka göz önünde bulundurun.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğrencilerin mutlaka görmesi gereken 10 yer
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN