Alışveriş tutkunu bir insan değilim

Giriş Tarihi: 12.9.2014

Tasarım dünyasının etkili isimlerinden Özlem Kaya, günlük hayatında birçok hemcinsi gibi alışveriş meraklısı olmadığını ve ihtiyaç duymadığı ürünleri satın almadığını söylüyor

Park Bravo için özel bir koleksiyon hazırlayan ünlü tasarımcı Özlem Kaya, her yıl moda haftasında koleksiyonu en çok beğenilen isimler arasında yer alıyor. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü'ne 1995 yılında giren ve 1998 yılında Hakan Yıldırım ile çalışmaya başlayan Kaya, 2004 yılında kendi show-room'unu açtı. Ünlü tasarımcıyla yeni sezon ve moda üzerine konuştuk:
Yeni sezon için hazırladığım koleksiyonda; siyah, haki, camel, bordo, lacivert, bej ve pudra renklerini kullandım.
Koleksiyonu tanımlamam gerekirse; şehirli, cesur ve dişi sıfatlarını kullanırım herhalde.
Koleksiyonda yün, ipek, viskon ve koton gibi doğal elyaflı kumaşlar kullandım.
Bir tasarımcı olarak belirli bir çizgisi olan bir marka için koleksiyon hazırladığınız zaman, tabii ki o markanın DNA'sını korumaya çalışıyorsunuz. Ama tabii bunu yaparken ben de kendi çizgimden uzaklaşmadan, kendi penceremden bakmaya özen gösteriyorum.
Tasarımcıların da zamanla olgunlaştığını düşünüyorum. Mesela kendimden örnek vermem gerekirse; kariyerimin en başında daha romantik ve yumuşak bir tarzım vardı. Zaman içinde tarzım daha netleşip keskinleşti.
Benim modaya ilk adım attığım zamanlar, şimdi gençlerin sahip oldukları gibi olanaklar yoktu. Tasarımın öneminin ülkemizde zamanla daha çok anlaşıldığını düşünüyorum.
Çizim yaparken bilgisayar kullanmıyorum. Bilgisayarla aram pek iyi değil ancak özellikle moda dünyasında sosyal medyanın gücü de yadsınamaz. Hızla değişen bu oluşuma ayak uydurmaya çalıştığımızı söyleyebilirim.
Ben alışveriş yapmaya tutkuyla bağlı olanlardan değilim. Bir şey satın almam için ona ihtiyaç duymam gerekir. Kapalıçarşı'yı her zaman çok ilham verici buluyorum.

BİR YILDA 11 KOLEKSİYON YAPTI
Son yıllarda mücevher sektöründe, tasarımcıların imzası dikkat çekiyor. Sektöre son giren markalardan biri ise Begüm Yalçın'ın yarattığı Charms Company. Nişantaşı'ndaki Fenix isimli butikte ürünlerini satmaya başlayan Yalçın, 1989 doğumlu. Ancak genç tasarımcının mücevherleri çoktan cemiyet hayatından birçok ismin dikkatini çekti. İtalyan Lisesi'nden mezun olduktan sonra Milano'da moda tasarımı eğitimi alan Yalçın, geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği marka bünyesinde tam 11 koleksiyon hazırladı. Genç tasarımcının 'Dreamy Feather' adını verdiği koleksiyon, ünlü isimler tarafından da çok beğeniliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alışveriş tutkunu bir insan değilim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN