Doğru ve yanlışı hayat yolculuğunda öğreniyoruz

'Diğer Yarım' dizisinde 'Meryem' karakterini canlandıran İpek Tuzcuğlu, eksikleri ve hataları olduğunu söyleyip ekledi: Hayat bir yolculuk. Doğru ve yanlışları bu yolculukta öğreniyoruz...

Giriş Tarihi: 12.9.2014
ATV'de yayınlanan 'Asmalı Konak' dizisinde canlandırdığı 'Dicle' karakteriyle çıkış yapan İpek Tuzcuoğlu şu sıralar yine ATV ekranlarında boy gösteriyor. 'Diğer Yarım' isimli dizide ikiz kızların annesi 'Meryem'i canlandıran ünlü oyuncu, emekçi bir oyuncu olduğunu söylüyor. İpek Tuzcuoğlu, canlandırdığı 'Meryem' karakterini ve hakkında merak edilenleri anlattı:
'Diğer Yarım' adlı dizide canlandırdığım 'Meryem'; çok hünerli, ayakları üstünde durmayı başarabilen, kalbi kırık, hüzünlü ve mutsuz bir kadın. Çünkü bir kızı yok, yani diğer yarısı yok. 22 sene boyunca hep diğer yarısını aramış; gönül yarası var.
'Meryem' de, eski eşi 'Ecevit' de inatçılar. Birinde Laz, diğerinde Arnavut inadı var. İki ailenin yapısal farklılıklarından kaynaklanan sorunlar da ayrılmalarına neden olmuş. Mesela 'Ecevit'in annesi 'Meryem'i hiç istememiş. 'Meryem'in babası da 'Ecevit'le evlenmesine izin vermemiş. İkisi kaçıp büyük aşkla evlenmişler. Ancak ikisinin de inadı yüzünden yolları ayrılmış.

BEN BİR EMEKÇİYİM
Ben hiç inatçı biri olmadım. Özellikle yaş aldıkça daha hoşgörülü ve daha pozitif olmaya başladım. Herkesi olduğu gibi kabul etmeye başladım. Mutluluğun formüllerinden biri, huzurdur. Huzur çok önemli. İstediğim ve sevdiğim işi yapmanın keyfini yaşıyorum. Bu, bana göre lüks.
Meslekte 22'nci senemi geride bıraktım. İlk işimi 16 yaşında TRT'ye yaptım. Eksiklerim ve yanlış kararlarım var. Hayat bir yolculuk. Doğru ve yanlışları bu yolculukta öğreniyoruz. Bir anda 'oldum' havalarına girebiliyoruz, gözlerimiz boyanabiliyor. Böyle şeyleri ben de yaşadım. Bu olgunluğa bir anda erişmedim. Bu sene tatil yapabilmek için iki sezon devam eden bir işi kabul etmedim. Doğruyu bulabilmek için yaptığım yanlışlar üzerinden notlar alırım hep.
Emekçi starlar var, bir de medyanın starları var. Bir dönem ben de daha çok magazine hizmet eden şeyler yaptım ama ben bir emekçiyim. Ben, Yeşilçam etiğiyle yetişmiş son nesildenim. Çalıştığım tüm yönetmenler vefat etti. Bizim dizide de yeni nesilden işine sahip çıkan saygılı oyuncular var. Mesela Gonca (Sarıyıldız) çok saygılı.

HERKESE EVLİYA GİBİ DAVRANIRIM
ATV'nin benim için ayrı bir yeri var. Hatta ATV Genel Yayın Yönetmeni Adem Gürses'in kariyerimde önemli bir yeri vardır. Adem Bey, Kanal 6'da genel yayın yönetmeni olduğu dönemde sunuculuk kariyerimi başlatan kişidir.
Normal hayatımda hiç rol yapamıyorum. Karşılaştığım herkese evliya muamelesi yaparım. Kimin ne olduğunu hayatta bilemezsin.
Sosyal medyayı 'Şu kadar takipçim var' diye hava atmak için kullananlardan değilim. Çok fazla genç takipçim var. Onlara faydam olsun, hizmet olsun diye kullanıyorum. Onlarla iki kelime sohbet etsem, mutlu oluyorlar.
İzleyici, canlandırdığım Anadolu kadını karakterlerini benimsedi. O yüzden halk beni çok sevip, kendilerinden görüp bağrına basıyor. O vamp kadın imajına devam etseydim, izleyici beni bu kadar kolay arasına almak istemeyebilirdi.
'Meryem' kadar güzel yemek yapamıyorum. O benden daha maharetli. Ben de o kadar hünerli olup güzel yemekler yapabilseydim mutlaka restoran açardım, catering şirketim olurdu.

ANNELİK İÇİMDE UKDE DEĞİL
Bir anneyi oynamak benim için zor. Çünkü anne değilim. Bazen inandırıcı olup olmadığımı düşünüp endişeleniyorum. Ben duygularımla oynayan bir oyuncuyum. Bu yüzden anneyi canlandırırken de karşımdaki çocuğummuş gibi davranıyorum.
Annelik içimde ukde değil. Hayata hep böyle bakarım; 'Olmuyorsa bir hayır vardır' diye düşünürüm. İlla anne olmalıyım diye bir mecburiyet hissetmiyorum. Bu hissi dizilerde gideriyorum. Gönlümü katarak oynadığım için gerçekçi oluyor.

'ASMALI KONAK'IN EKMEĞİNİ YEMEDİM
'Asmalı Konak'taki 'Dicle' rolü kariyerimdeki dönüm noktalarından biridir. Kapalı ve köylü bir kadın olmasına rağmen cazibesi, sürmeli gözleri çok beğenildi. O rolden sonra bana daha çok seksi ve dişi roller teklif edildi. Bu yüzden seksi kadın imajı üzerime yapıştı. Ama 'Ben karakter oyuncusu olmak istiyorum, her rolü oynarım' diye idealist davrandığım için 'Asmalı Konak'ın ekmeğini yiyemedim. O dönem bana gelen birçok projeyi bu yüzden kabul etmedim. Çoğu negatif, kötü seksi kadın rolüydü. Daha sonra anne rollerine döndüm. Komedi rollerinde oynamaya başlamam 'Düriye'nin Güğümleri' dizisiyle başladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğru ve yanlışı hayat yolculuğunda öğreniyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN