Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eğlencede Türkçe modası

Giriş Tarihi: 19.9.2014 11:25
Türkiye, yemek kültürü ve gastronomide dev adımlar atıp dünyaya açılırken eğlence dünyası ise daha bir özüne dönüyor.

Eskiden sadece kapanışlarda çalan Türkçe şarkılar artık konseptin ta kendisi. Playlist'ini sadece Türkçe yapan mekanlar 7 gün iş yaparken, tüm dünyada popüler olan 'house' müzik tarzı sadece özel davetlerde düşük volümde çalınıyor. Bunun birçok sebebi var. Ama en büyük faktör eğlenen kitlenin değişmesi dersek yanılmış olmayız.

EĞLENEN KİTLE DEĞİŞİYOR

90'ların sonu 2000'lerin başında yemek ve eğlence arasında gidilecek mekan bulmak çok zordu. Bu yüzden eğlenceler daha erken başlar, gece dışarı çıkanlar 3-4 kapı bile yaparlardı. Son yıllarda ise restoranların mimari ve müzik operasyonlarıyla müşterilerine yemek sonrası sosyalliği sunmasıyla bu ara mekan kavramı tamamen yok oldu. Her dönem var olan elit 'piyasacı' kitle ise bu yeni yemek masalarında sosyalleşip, evlere dağılma durumunu çok sevdi.

KIZ KIZA GECE ÇIKMAK ÇOK MODA

Dolayısıyla da gece hayatı, şarkılara eşlik etmeyi seven, özel hayatındaki durumlardan efkârlanarak eğlenen kitleye kaldı. Eskiden erkek sayısı çok olmasın diye kapılarda insan seçen bodyguardlar yakında içeride fazla kadın var diyecekler! Evet, artık İstanbul eğlence hayatının gidişini kadınlar belirliyor. Ve kız kıza eğlenceye çıkan kadınların büyük çoğunluğu ise yakın tarihte aşkta pek umduğunu bulamamış, bu tip durumlar için 'panzehir' niteliğindeki bol 'ah'lı Türkçe şarkılarla deşarj oluyor. En önemli dekorun insan olduğunu gözetirsek bu hanımlarımızın gittiği yerler daha popüler oluyor. Bu yeni kitle de eskisi gibi ağır eğlencenin olduğu Şamdan, 29 gibi yerleri sevmiyor, Sess ve Albüm gibi Türkçe kulüplere bayılıyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Eğlencede Türkçe modası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN