Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Birçok ünlü benim sayemde sinemaya adım attı

Yeşilçam'ın kötü adamı Bilal İnci'nin abisi olan Kemal İnci: Fatma Girik, Hülya Koçyiğit ve Türkan Şoray'daki yıldızı keşfeden ve sinemaya adım atmalarını sağlayan benim

Giriş Tarihi: 21.9.2014
Sinema ve televizyonun tanınmış siması ve Yeşilçam emekçisi Kemal İnci, altmış yıllık Yeşilçam anılarını 'Yeşilçam Anıları' adlı kitapta topladı. İnci, İzmir sokaklarında kitabını almak isteyenlere imzalayarak satıyor. 81 yaşında olduğunu belirten Kemal İnci; kitabında başta kardeşi Bilal İnci olmak üzere o dönemlerde 15-16 yaşlarında olan Fatma Girik, Hülya Koçyiğit, Türkan Şoray ve Erol Taş'taki yıldız ışığını nasıl keşfettiğini ve sinemaya adımlarını atmalarında nasıl önayak olduğunu anlatıyor. Hatta Türkan Şoray ile o dönemlerde kısa süren bir flört yaşadığını da belirtiyor. Ayrıca Girik'i ilk filmi 'Üsküdar İskelesi', Hülya Koçyiğit'i 'Susuz Yaz', Türkan Şoray'ı da 'Otobüs Yolcuları' isimli, dönemin hasılat rekorları kıran filmlerin kadrolarına nasıl aldırdığını da anlatıyor.

BEN DE KAZANMALIYIM
Kemal İnci, kaleme aldığı kitabıyla ilgili şöyle konuştu: "Ortaokul'dan sonra içimdeki sinema tutkusunu yenemeyip alaylı olarak Yeşilçam Sokağı'na adımımı attım. Çadır ve gezici tiyatrolarda başlayan serüvenim; set işçiliğinden oyunculuğa, senaristlikten yapımcılığa kadar gitti. O dönemin ünlü senaristleri, yönetmenleri, oyuncuları, yapımcılarıyla mutlu-mutsuz günlerimiz oldu." Türk sineması için çok sıkıntılar çektiklerini söyleyen İnci, o dönemde bugünkü gibi teknolojinin olmamasından yakınıyor. Büyük yayınevlerinin kitabını yayınlamak için teklifte bulunduğunu anlatan İnci, "Komik paralar teklif ettiler, kabul etmedim. Hayatımın yaklaşık 60 yılını Yeşilçam'a verdim, sırtımdan para kazandıramam. Kazanacaklarsa benim de kazanmam lazım. Kitabımı tüm sinemaseverlere tavsiye ediyorum; kitapta o dönemin yıldızlarının daha önce görülmemiş fotoğraflar da var" dedi.

'YALNIZLAR RIHTIMI'
Kemal İnci, bir döneme damgasını vuran 'Yalnızlar Rıhtımı' adlı şarkının sözlerini de kendisinin yazdığını söyledi: "Şarkının isim hakkını 1968 yılında Beyoğlu Noteri'nde almıştım. Plağında söz yazarı olarak ismim geçmiyor diye şarkıyı Erkin Koray'ın bile söylemesini yasaklamıştım." Türkücü Hakan Alkar'ın, şarkının sözlerinin babasına ait olduğunu iddia ettiğini anlatan Kemal İnci, "Babası o dönemlerde 12-13 yaşındaydı sanırım. Böyle desteksiz yalanlarla kendilerini küçük düşürmesinler. Almanya'da olduğum dönemlerde kardeşim Bilal, sohbet sofrasında okumaları için vermiş. Buna Müjdat Gezen şahittir. Şimdi de sahiplenmeye çalışıyorlar utanmadan!" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Birçok ünlü benim sayemde sinemaya adım attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN