Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Grupta ne ego var, ne öne çıkma isteği!

Sibel Alaş, Metin Özülkü gibi enstrüman çalabilen şarkıcılardan oluşan Ünlüler Orkestrası'nın müzisyenlerinden Ferda Anıl Yarkın: Bu grupta kimsenin ne egosu var, ne de sahneye önce çıkma isteği. Hatta ben hiç şarkı söylemesem bile olur

Giriş Tarihi: 26.9.2014
Metin Özülkü, Ferda Anıl Yarkın, Sibel Alaş, Reyhan Karaca, Ege gibi müzisyenlerin birarada olduğu Ünlüler Orkestrası'nın yeni albümü 'Extra Şarkılar' piyasaya çıktı. Grubun iki ünlü müzisyeni Sibel Alaş ve Ferda Anıl Yarkın; albümü anlattı...

İlk önce yeni albümünüz 'Extra Şarkılar'ın nasıl ortaya çıktığını anlatır mısınız?
SİBEL ALAŞ:
Ünlüler Orkestrası dağılmadan devam etmeyi başarmış iki senelik bir grup. Biz iki sene boyunca Türkiye'nin birçok yerinde konserler verdik, sahnelere çıktık ve artık bir albümümüz olsun istedik. Ali Akeli ve Zeki Aköz de buna vesile oldu.

SEVGİ VARSA SORUN OLMAZ

Bu grup fikri kimden çıktı? Bu kadar ünlü ismi bir araya getirmek zor olmadı mı?
FERDA ANIL YARKIN:
Hepimizi bir araya getirerek Ali bizi yaktı. (Gülüyor) Sekiz sene evvel bu konuyla ilgili toplantılar yaptık, çünkü hem enstrüman çalabilen, hem yorumcu olan insan bulmak imkansız gibi. Bulsanız bile, bu kez de birlikte sahne yapmaları imkansız. Birçok isimle görüşüldü fakat olmadı. İki sene önce daha uygun isimler bir araya gelerek bu planımızı hayata geçirdik. Sonra bir baktık; 50 konserimiz olmuş. Zaman zaman sorunlar oluyor fakat kendinizden eminseniz, arada saygı ve sevgi varsa her şey yoluna giriyor.

Konserlerde sahne sırasını nasıl ayarlıyorsunuz? İlk önce çıkmak isteyen olmuyor mu?
F.A.Y.:
Provalarda ayarlıyoruz şarkı sıralarını fakat sıra, sahneye çıktığımız zaman gelen tepkilere göre değişiyor. Bizde kimsenin öyle bir egosu yok, paylaşımcıyız. Hatta ben hiç okumayayım, sorun değil.
S.A.: Sen keman çal daha iyisin. (Gülüyor) Ferda'ya vokal yapmayı çok seviyorum ben. Provalarda sözler yazıyoruz, sahnelerde eğleniyoruz. Hatta Ferda bir düğünde 'Evlilik aşkı öldürür' dedi, herkes dondu kaldı.

İstanbul dışındaki konserleriniz nasıl geçti?
F.A.Y.:
Sorma bütün kızların ilgisi benim üzerimdeydi. (Gülüyor) İstanbul'da birçok yerde sahneye çıktık ama İstanbul'un dışında da müthiş ilgi görüyoruz.
S.A.: Ankara ve İzmir bizi çok seviyor.

ŞARKILAR OTOBÜSTE ÇIKTI

Albümdeki yeni şarkılar nasıl oluştu?
F.A.Y.:
Dünyada belki bir ilk oldu; bu kadar enstrümantal yeteneği olan sanatçı aynı albümde buluştu.
S.A.: Bu şarkılar turneler arasında, otobüslerde ortaya çıktı. Ferda, Metin (Özülkü), Reyhan (Karaca), Hazım Körmükçü ve o zaman Harun (Kolçak) da vardı. Ferda bir gün başladı 'Dondurma mı yalıyor?' diye mırıldanmaya, biz 'Ne diyorsun?' derken, bir baktık şarkı 'O da beni seviyor'a döndü. Şakalaşırken ve karın ağrıları ile çıkmış şarkılar bunlar. Daha sonra şarkıyı ben İngilizce, Harun'da Fransızca söyledi.

İYİ MÜZİSYENLERİN DJ'LİK YAPMASI BANA DOKUNUYOR, HİÇ OLMUYOR
Aranjörlerin son zamanlarda kendilerine albüm yapmalarını nasıl yorumluyorsunuz?
F.A.Y.:
Olabilir, aslında benim de şarkı söylemeye başlamam rahmetli Onno Tunç'un eseridir. Kendisi, keman çalarken bana "Artık yorumcu olman lazım" demişti. İyi yapabiliyorlarsa yapsınlar.
S.A.: Ben buna çok takmıyorum fakat iyi müzisyenlerin DJ'lik yapmaları bana dokunuyor, hiç olmuyor.

BİR TEK LADY GAGA VAR

En son yurtdışından gelen hangi ismin konserine gittiniz?
S.A.:
Ben Massive Attack'a gitmiştim, müthiş bir gruptu.
F.A.Y. : Ben Sting ilk kez geldiğinde gitmiştim. Micheal Jackson ve Madonna'ya da gittim. Onlar tam sanatçı; hem enstrüman çalıyor, hem yazıyor, hem söylüyorlar. Yeni nesilde ise onlar gibi gördüğüm, bildiğim bir tek Lady Gaga var; kendisinin hem enstrümantal, hem de yorumcu yeteneği var. Şimdi müsadenle onun yanına gidiyorum. (Gülüyor) '

ADAM 'I BİR ERKEK SÖYLEDİ
Müzik dünyasında eski şarkıları cover'lama modası patladı. Sizin eski hitlerinize talep oldu mu?
F.A.Y.:
Evet, çok fazla yaptılar. Hatta 'Sonuna Kadar' şarkısı, 'Beni artık okumayın' diyor. (Gülüyor)
S.A.: Biz yapmadık ama benim şarkılarımı çok seslendiren oldu. Hatta 'Adam' şarkısını bir erkek bile okudu ama fena da okumadı; hakkını yemeyeyim.

CANLI PERFORMANSA DAYALI ROCK ALBÜMÜ GELİYOR
Bu projenin dışında bireysel anlamda projeleriniz var mı?
S.A.:
Dünyada ilk olacak bir rock olayına giriyoruz. '1024' adında bir albüm yapıyoruz. Bilgisayar yok, klavye yok, sadece canlı performanslar üzerine olacak. Bu yılın sonunda umarım çıkaracağız.
F.A.Y.:
Müslüm Gürses, Kibariye, Nilüfer, Cengiz Kurtoğlu, İbrahim Tatlıses gibi isimlerin söylediği, yıllar önce yaptığım şarkılarımı bu kez kendim yorumlayacağım. Albümü 2015'in başında çıkarmayı düşünüyorum. Bunların hepsi hit şarkılar, bu yüzden yeni neslin de duyması lazım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Grupta ne ego var, ne öne çıkma isteği!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN