Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mardin, Paris'ten daha romantik bir şehir

Giriş Tarihi: 4.10.2014

'Jan' isimli dizinin çekimleri için memleketi Mardin'de bulunan Berdan Mardini: Bana 'Paris mi, romantik Mardin mi?' diye sorsanız, cevabım 'Mardin' olur

Berdan Mardini; Müslüman ve Süryani olan iki gencin öyküsünü anlatan 'Jan' isimli dizinin çekimleri için memleketi Mardin'de kamera karşısına geçti. Berdan Mardini ile dizi çekimlerinin yapıldığı Mardin'de bir araya gelip yeni projesi hakkında konuştuk:

İLK KÜRTÇ E DİZİ
Dizinin öyküsü bana ait. Biri Süryani, diğeri Müslüman olan iki gencin aşk hikayesini anlatıyor. Öyküde bir de Ezidi bir aile var. Ayrıca 90'lı yıllarda derin devletin yöredeki insanlara yaptığı zulmü, yakılan köyleri ve insanların dilleri yüzünden işkenceye maruz kalmalarını ele alıyoruz. İlerleyen bölümlerde; Hizbullah'ı ve Gaffar Okan cinayetini de anlatacağız. Çözüm sürecinin etkisiyle bu yöredeki insanlar artık barış halinde ve kardeşçe yaşıyor. Amacımız gelecek nesillerin bunları yaşamaması. TRT Şeş açıldığından beri ilk defa amacına uygun bir dizisi olacak.
İlk kez Kürtçe bir dizi devlet kanalında yayınlanacak, üstelik Türkçe alt yazıyla. Hayal edemeyeceğimiz şeyleri yaşıyoruz, bu çok önemli. Bu konuda emeği geçen bütün yetkililere teşekkür ediyorum.
Dizide benim dışımda rol alan isimlerin hiçbiri oyuncu değil. Onları bir ay önce kampa sokarak, oyunculuğu uygulamalı olarak gösterdik.
Mardin'e gelip hemşerilerime faydalı olabilmek benim için büyük mutluluk; trilyon verseniz beni bu kadar mutlu edemezsiniz. Diyarbakır, Mardin, Urfa'dan gelip çalışanlar var; hepsi de çok yetenekli.
Mardin'i ziyaret eden bir arkadaşım "Silahlı adamlar göremedim" dedi. Biz, dizimizde güzel Mardin'in gerçeklerini göstereceğiz. Paris'e çok gittim ama bana 'Paris mi romantik, Mardin mi?' diye sorsanız, cevabım 'Mardin' olur. Bu sessizlikte, bu şehri izlemek çok daha romantik ama bu güzel memleket, siyasi mücadelelere kurban gidiyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, henüz başbakanken Mardin mitinginde bir araya gelmiştik. Dönemin en iyi liderlerinden biri olduğuna inanıyorum. Bu dizi projesini kendisiyle paylaştım, o da sonsuz desteğinin olduğunu söylemişti.
Bana 'Yalaka' dendi. Eğer bir şey bana doğru geliyorsa, sonuna kadar giderim. Bugünkü hükümet; huzurumu sağlayacak şeyler yapıyorsa ve mantığıma uygunsa, sonuna kadar desteklerim. Bunları Recep Tayyip Erdoğan değil, farklı bir siyasi parti lideri de yapsaydı; onu da desteklerdim. Bize yalaka diyenlere sesleniyorum: 'En büyük yalakalık, cahillik nedir biliyor musunuz? Sosyal medya üzerinden insanlara küfür edendir.' İnsanlar; fikirlerini dövüştürmeli, hakaretlerini ve küfürlerini değil. Objektif bakıp birbirimize küfür etmeden yürümemiz lazım.

BİR SİNEMA FİLMİ PROJEM VAR
Hırslı bir adamım. Allah'ım güç veriyor, yetişiyoruz. Yeni bir albüm çalışmasına da başladım. Dizi müziklerini ben yapıyorum. Bundan sonra da bir sinema filmi yapacağım. Mayıs-Haziran gibi çekmeyi planlıyorum. Filmi de Mardin'de çekeceğim.
Mahsun (Kırmızıgül) da, Özcan (Deniz) da takdir ettiğim sanatçılar. Bir insan film de çeker, şarkı da söyleyebilir. Allah yetenek verdiyse, insan her işi yapabilir. Ben henüz daha yolun başında olduğuma inanıyorum. Ben onların peşinden gideyim diye çıkmadım yola. Hayat beni bu yola itti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mardin, Paris'ten daha romantik bir şehir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN