Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paris Moda Haftası'ndan notlar

Modanın kalbi geçen hafta Paris'teki moda haftasında attı; tasarımcılar, 2015 ilkbahar/yaz koleksiyonlarını sergiledi. Ben tasarımcıların yaratıcılığından çok sokaktaki insanın neler yarattığıyla ilgilendim. Birbirinden renkli karakterler dolaştı Paris Moda Haftası'nda... Parisliler'in, Milan, Londra ya da New Yorklular'dan farkı; stillerinin daha oturmuş olması. Ayrıca sosyal yaşamlarında ne giyiyorlarsa, moda haftasına da aynı şekilde gelmişler. Çoğu özenip bezenmemiş ama zaten hep özenlilermiş gibi. Özenden kastım; çabasız bir tarzla, stil ikonu edasında olmaları. Aşırıya kaçmadan, belki daha salaş ama daha stil sahibiler.

ŞOV YAPMIŞ
Tasarımcılara gelecek olursak... Givenchy'nin sert tavrını çok sevdim. Geometrik kesimler, keskin çizgiler, vücuda oturan kalıplar... Aslında tasarımlar beni çok da şaşırtmadı. Derileri, kumaşları, tülleri birbirlerine karıştırırken farkını ortaya koymuş. Chanel'in kırçıllı kumaşları ve Monet'nin tablolarını anımsatan baskılarını sevdim. Beni asıl şaşırtan ise; Elie Saab oldu. Kendi çizgisinde her daim olay yaratırken, çizgisinin dışına çıktığında çok da başarılı olmadığı kesin! Vivienne Westwood ise tam bir şov yapmış. Bakalım önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan İstanbul Moda Haftası'nda nelere şahit olacağız?

SÖZÜM ONA...

Parker hayran bıraktı
Geçtiğimiz günlerde New York City Ballet 2014 Fall Gala'ya katılan Sarah Jessica Parker'ın, Mary Katrantzou imzalı elbisesine bayıldım. Sarah Jessica Parker ve Mary Katrantzou'ya ayrı ayrı hayranlık duyan biri olarak, bu iki ismin bir arada olması beni çok heyecanlandırdı. Parker'ın kıyafeti; biraz romantik, biraz da dramatik duruşuyla mevsim ve davet konsepti için çok uygun. 49 yaşındaki Parker'dan daha doğru bir seçim beklenemezdi. Kocaman bir alkış!

ASLA

Tırnaklarda neon tonlar artık yok!
Neonlarla, göz alıcı renlerle göze çarpan tırnakları artık geride bıraktık... Sonbaharın mistik, kışın içe dönük havasıyla paralel oje trendleri gündemde... Boğazlı kazaklarınızın uzun, salaş kollarının ya da dantelli bluzunuzun hemen altından görünen parmak uçlarınızı, romantik tonlarla renklendirme zamanı geldi. Bu sezon ten rengi, soft pembeler ve turuncuların yanı sıra siyahlar, bordolar, griler, bazen de metalik renkler göz alacak. Size önerim; yanık ten renginizi muhafaza etmek yerine, bu tondan hemen kurtulmaya bakın. Çünkü sonbahar ve kışın havasına uygun doğal ten renkleri çok daha revaçta... Ayrıca ojenizi kıyafetinizle aynı ya da benzer tonlarda kullanmak yerine, tezat renkleri tercih edebilirsiniz. Tırnak sanatını düşünecek olursanız; kıyafetlerinizi bir kenara bırakın, tırnaklarınızı bir sanat eseri gibi sergileyin. Dipten uca doğru renklenen, belli belirsiz şekilli tırnaklar da bu sezon çok moda.

TREND ALARMI

Ciddi bir devrim için: Kakül
Birçok kadının hayalindeki saç modeli; kaküllü saçlardır ama çoğu kadın bu modelin kendisine yakışıp yakışmayacağından ya da tekdüzelikten sıkılıp sıkılmayacağından emin olamaz. Ancak bu modası bir türlü geçmeyen saç stilini kullanmak; dış görünüşüne ciddi anlamda müdahale etmek isteyen kadınlar için tam bir devrim niteliğinde. Tekdüzelikten sıkılmaktan korkanlara ise birkaç kakül kullanma tüyosu verebiliriim:
Dümdüz kaküllerinize hareket katmak için saç uçlarınızı dalgalandırın.
Bir diğer gün ise yana ayırdığınız kakülleriniz ve dağınık topuzunuzla romantik bir hava yakalayabilirsiniz.
Yoğun dalgalı saçlarınızla kombinlenen dağınık kakülünüz size seksi bir hava katar.
Buradaki en önemli nokta, saç boyanız. İster ombreli, ister düz renkli saçlara sahip olun; yüzünüze en yakın duran kaküllerinizin renk tonunun, teninizle uyumu çok önemli.
Kakülün size yakışıp yakışmayacağından emin değilseniz ya da her ne şekilde olursa olsun sıkılabileceğinizi düşünüyorsanız; saç satan dükkanlardan çıt çıt kakül satın alabilirsiniz. Ne kadar kullanışlı ve doğal görünümlü olduklarına inanamayacaksınız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paris Moda Haftası'ndan notlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN