Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lanetli prensle güzel prensesin aşkı

Disney'in ödüllü müzikali 'Güzel ve Çirkin', 8-19 Ekim arasında ilk kez İstanbul'a geliyor. Zorlu Center PSM'de sahnelenecek oyunun iki yıldızı Hilary Lynn Maiberger ve Darick Joseph Pead ile konuştuk

Giriş Tarihi: 6.10.2014
Klasik bir aşk hikayesini; unutulmaz karakterler, etkileyici set ve kostümlerle anlatan Tony ve Olivier ödüllü müzikal 'Güzel ve Çirkin' (Beauty and the Beast), İstanbullu izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor. 20'nci yıl özel turnesi kapsamında Türkiye'ye gelecek olan Disney yapımı müzikal, Zorlu Center PSM'de sahnelenecek. Müzikal, tuzağa düşürülerek büyü ile lanetlenen genç prens 'Beast' ile taşrada yaşayan güzeller güzeli 'Belle'nin hikayesini ihtişamlı bir prodüksiyonla sahneye taşıyor. Büyüden kurtulup yeniden prens olabilmesi için kalbini aşka açmayı öğrenmesi gereken 'Beast' ile 'Belle'nin aşkını anlatan oyunun yönetmenliğini Rob Roth, koreografisini ise Matt West yapıyor. Müzikalin senaryosu ise 'Aslan Kral', 'Alice Harikalar Diyarında' ve 'Malefiz' filmlerinin senaristi Linda Woolverton'ın imzasını taşıyor. Broadway'in en uzun soluklu müzikallerinden 'Güzel ve Çirkin'; 12 ülkeyi gezeceği turnesinin ilk ayağında İstanbullular'ın karşısına çıkacak.

HILARY LYNN MAIBERGER (BELE)

'AŞKI TÜM TUHAFLIKLARIYLA KABUL ETMEK GEREKİR'
Ne kadar süredir 'Güzel ve Çirkin' müzikalinin parçasısınız? Bu, müzikaldeki üçüncü yılım. Dünya çapında bir müzikalde bu performansı gerçekleştirdiğim için kendimi şanslı hissediyorum.
Bu rol için teklif aldığınızda ilk tepkiniz ne oldu? Disneyland'da 'Prenses Jasmine'i canlandırıyordum. 'Belle' karakterinin seçimlerinin olduğunu duydum. Seçmelere katıldım ama bana geri dönüş olmadı. Daha sonra yaklaşık bir ay sonra beni aradılar. 'Belle' rolünü aldığımı aileme söylediğimde onlarla birlikte sevinçten havalara uçtuk. Özellikle annem çok sevindi.
Bu üç yıl içinde unutmadığınız bir olay oldu mu? Yaşadığım en utanç verici olay final sahnesinde başıma geldi. Vals yaparken benim eteğim partnerimin ayakkabısına takıldı ve koreografinin devamını tamamlayamadık. Durumu kurtarmaya çalıştık ama başarısız olduk.
'Belle' karakteri sizi nasıl etkiledi? 'Belle' karakteri ayaklarımın üzerinde durmamı sağlıyor. Kariyerim açısından da bir şeyleri başarmış olduğumun kanıtı.
Karakteriniz size aşk hakkında ne düşündürüyor? 'Belle' sayesinde geçmişi olduğu gibi kabul etmenin ne kadar önemli olduğunu anladım. Bütün yaşanmışlıkları seviyorum, aşkı bütün kusur ve tuhaflıklarıyla birlikte kabul ediyorum.

DARICK JOSEPH PEAD (BEAST)


'ÇİRKİN'DEN AÇIK FİKİRLİ VE CESUR OLMAYI ÖĞRENDİM'
Sizin 'Güzel ve Çirkin'e dahil olma hikayeniz nasıl? Bu yıl Hilary gibi benim de üçüncü yılım. Hilary ile aynı sahnede olduğum için çok şanslıyım. Yıllar içinde onunla çok iyi arkadaş olduk. Çok eğlenceli dakikalar paylaşıyoruz. Dostluğumuz, sahnedeki başarımızı pekiştiriyor.
Peki rol size nasıl geldi? Oyuncu olmak için New York'a taşındım. Rockefeller Merkezi'nde bir mağazada çalışmaya başladım. Bu sırada 'Güzel ve Çirkin' için deneme çekimleri yapıldığını duydum, seçmelere katıldım. Tecrübesizdim ama seçmelerin yapıldığı odaya girip şarkıyı seslendirdim. Ertesi gün rolü bana verdiklerini öğrendim. Seçmelere sadece bir kez gitmiştim. Şansım yaver gitti.
Oyunda başınızdan ilginç bir olay geçti mi? Sahneye her çıktığımda aynı heyecanı yaşıyorum. Seyircinin duruşu ve alkışları bizim performansımızı etkiliyor. Bugüne kadar çok önemli bir aksaklık yaşamadım.
Bu karakteri oynamak size ne kazandırdı? Hepimiz bilinmeyenden korkarız. Karakterimden cesur ve açık fikirli olmayı öğrendim. Ancak o cesaretle kötünün içindeki iyiliğe ulaşabiliriz.
'Beast', aşkla ilgili ne öğretti peki size? Gerçek aşk; birini tüm yönleriyle sevmektir. Çirkin de, güzel de içimizde. Marifet; herkesi olduğu gibi kabul edip sevebilmekte...

13 YILDIR BROADWAY SAHNESİNDE
'Güzel ve Çirkin'; 1991'de Oscar Ödülleri'nde 'En İyi Animasyon Film' ödülünü kazandı. Gösteri; dokuz kez Tony Awards'a aday gösterildi ve 13 yıl boyunca Broadway'de sahnelendi. Halen en uzun süren ve en çok hasılat yapan Broadway gösterilerinden biri olan müzikal, bugüne kadar 22 ülkede sekiz farklı dile çevrildi ve 28 binden fazla kez sahnelenerek 35 milyonun üzerinde izleyiciye ulaştı. Gösterinin toplam geliri; 1.7 milyar doları aştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lanetli prensle güzel prensesin aşkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN