Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkler'in tatil maceraları

Birol Güven, yeni filmi 'Yengen ve Şengen'de yurt dışına tatile giden Türkler'in yaşadığı komik olayları anlatacak

Giriş Tarihi: 6.10.2014
Ünlü senarist ve yapımcı Birol Güven, yakında dört sinema filmiyle izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor. Gerçek yaşantıdan yola çıkarak 'Sebahat&Melahat', 'Merdiven Adam', 'Yengen ve Şengen' ile 'Mandıra Filozofu 2: İstanbul' filmlerini çektiğini belirten Güven, Aralık 2014-Nisan 2015 tarihleri arasında vizyonda gişe yarışına girecek. Birol Güven, yeni filmlerini ve başarısının sırrını anlattı...

GERÇEKLER İLGİNÇ

Dört yeni filminizi izleyiciyle buluşturmaya hazırlanıyorsunuz. Filmlerinizde izleyiciyi yine gerçek hayattan hikayeler mi bekliyor?
Benim sıradan küçük bir hayatım var; hikayelerim de buradan çıkıyor. Benim geniş bir hayal gücüm yok. Ayrıca gerçek olayların hayallerden daha ilginç olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden de gerçek hayatın peşinde koşuyorum. Dünyadaki hiçbir hikaye, gerçek hayattan daha eğlenceli ya da ilginç değil. Ayrıca yazdığım şeylerin bir senarist tarafından yazılmış gibi durmasını da istemiyorum. Benim projelerimde senarist yokmuş gibi hissediliyor. Bundan da çok mutlu oluyorum.
Her ay bir film mi izleyiciyle buluşacak?
Aralık'tan Nisan'a kadar her ay bir film vizyona sokacağız. 'Mandıra Filozofu 2: İstanbul' isimli film, adından da anlaşıldığı üzere İstanbul'da geçiyor. Bu film, modern dünyanın sorunlarıyla nasıl başa çıkacağımızı anlatıyor. 'Sebahat&Melahat' isimli filmde başrolü Karadeniz'in iki starına verdim. Bu arkadaşlar Karadeniz'de çok ünlüymüş; oradaki düğünlerde, festivallerde ve davetlerde sahneye çıkıyorlarmış. Biz de onlarla birlikte bu filmi yaptık. 'Merdiven Adam'da da izleyiciyi gülmeye davet edeceğiz ama ağlarlarsa da sürpriz olmasın. 'Yengen ve Şengen' adlı filmi ise 'Tatil Diyalogları' kitabımdan uyarladım.
Başrolde yeni yüzlere sıkça yer veriyorsunuz. Yıldızlar yerine tanınmamış isimlerle çalışmanız riskli değil mi?
Riskli tabii ama risk almadan başarılı olmak mümkün değil. Risk almayan filmleri herkes yapabilir. Büyük starlarla film yaparsınız; belli gişesi olur, bu sayede kendinizi kurtarırsınız. Ancak bu çok heyecan verici bir şey değil. Karadeniz'den iki starla yola çıkıp büyük bir iş yapmak ve başarılı olmayı, yani yeni yüzlerle başarılı olmayı daha heyecan verici buluyorum.

GİŞE KAYGIM VAR

Tanınmamış isimlerle iddialı sinema projeleri çekiyorsunuz. Gişe kaygınız yok mu?
Sinema çok pahalı bir şey ama ben hızla yeni yüzlere ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Yeni yüz özlemi var. Artık yeni birilerinin çıkması lazım, her projede aynı insanlara yer vermek doğru değil. Yeni yüzlerin yer aldığı filmler başarısız da olabilir; her film başarılı olacak diye bir kural yok. Ben aynı zamanda yapımcı olduğum için tabii ki gişe kaygım var. İnşallah çok gişe yapıp çok film yapmak istiyoruz. Yoksa dükkanı kapatırız.
'Mandıra Filozofu'nda gençleri yakalayamadığınızı söylemiştiniz. Şimdiki hedef nedir?
Seyirciyle aramızda bir sözleşme var. Sıfır küfür, sıfır cinsellik. Yaş sınırı almayacak filmler hedefledik. Tüm yaş gruplarının aynı anda birlikte izleyecekleri filmler yaptık. Hep belli bir hedef kitleyi heyecanlandıran filmler yapılıyor. Bizde öyle değil.

SEYİRCİ DEĞİŞTİ

İzleyici çok çabuk dizi elerken sizin uzun yıllar süren işleriniz var. Bu işin sırrı nedir?
TV seyircisi yeni şeyler istiyor. Televizyoncuların yeni şeyler bulması gerekiyor. Bu işi uzun süreli yapmamız için yeni şeyleri bulmamız gerekiyor. Sürdürülebilir başarı için yeni fikirler lazım. Seyirci çok değişti, seçici davranıyor. Biz de yeni şeyler bulmaya çalışıyoruz.
Oğlunuz ve kızınızı bir dizinizde oynattınız. Devamı gelecek mi?
İkisi de 'Çocuklar Duymasın'da oynamıştı. Daha sonra oynamak istemediler. Şimdi müzikle uğraşıyorlar. Oğlum bestecilik ve piyano eğitimi alıyor. Kızım da obua çalıyor. Hem konservatuvar, hem de ilköğretime gidiyorlar. Bir de set olunca zor oluyor. Ben bu işi yapmalarını isterim. Bizim mesleğimiz çok eğlenceli bir sektör.

ARKADAŞINA GÖNDER
Türkler'in tatil maceraları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN