Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu 'Hamlet' başka 'Hamlet'

Shakespeare'in başyapıtı 'Hamlet'ten yola çıkılarak sahneye konan 'Hamlet Makinesi' isimli oyun; ironik ve katmanlı yapısıyla dikkat çekiyor. Oyun, bireyi makineleştiren sistemi sorguluyor

Giriş Tarihi: 11.10.2014
Geçtiğimiz yaz uluslararası İKSV Tiyatro Festivali'nde ilk kez seyirciyle buluşan 'Hamlet Makinesi' isimli oyunun galası, önceki gün Üsküdar Tekel Sahnesi'nde yapıldı. 20'nci yüzyıl tiyatrosunun en önemli isimleri arasında yer alan Alman yazar Heiner Müller'in yazdığı, Ayşe Emel Mesci'nin yönettiği 'Hamlet Makinesi', İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun bu sezon seyirciyle buluşturacağı 11 oyundan biri.

'ZOR BİR METİNDİ'
'Yalan Dünya' dizisi ile tanınan Hakan Meriçliler'in başrolünü oynadığı oyunda; Sema Kuray, Neriman Uğur, Yıldırım Gücük, Elif Nutku, Ayhan Anıl ve Onur Semirer de rol alıyor. Meriçliler, yine o davudi sesiyle adeta gürlüyor. Oyuncu, daha ilk sahnede "Ben Hamlet'im" diyerek kendine yabancılaşmış bir 'Hamlet' profili çiziyor. Ayrıca 'Hayalet' ve 'Müller' karakterlerini de canlandıran ünlü oyuncu, oyun içinde zaman zaman 'Yalan Dünya'daki karakterini de hatırlatıyor. Bu, onun için handikap ama bu zor rolleri gayet başarıyla canlandırıyor. Hepimizin 'Olmak ya da olmamak' repliğiyle hatırladığı 'Hamlet' oyunu, bu kez farklı bir versiyonla seyirci karşısında. Yönetmen Mesci, "Hamlet Makinesi', sahneye taşıdığım en farklı ve içinden çıkılması en zor metindi" diye itirafta bulunuyor. Gerçekten de oyunun seyri kolay değil. Bu postmodern oyun, Shakespeare'in başyapıtı olan 'Hamlet'ten yola çıkarak geçmişle hesaplaşma çabası üzerine kurulmuş. Sürekli zaman kırılmaları yaşayan karakterlerin zaman zaman iç içe geçmesi, izleyiciye yabancılaşma hissi veriyor. Mesci'nin 'Tam bir yüzleşme ve hesaplaşma' diye tarif ettiği oyun; Avrupa'nın iki dünya savaşı arasında geçen kanlı tarihine odaklanıp bireyi makineleştiren sistemi sertçe eleştiriyor. İronik üslubu ve katmanlı yapısı nedeniyle zor bir anlatım tarzına sahip olan oyun; ne anlattığından çok, nasıl anlattığıyla ilgilenenlerin beğeneceği bir eser. Çünkü anlatı yapısı itibariyle biraz karışık ve konusu uzak gelse de; sahnelenme biçimi, ışıkları, oyuncuların çoklu hareketlerdeki performansları oldukça başarılı. Yakup Çartık'ın yaptığı ışık tasarımının yanı sıra Ayşegül Alev imzalı kostümler de alkışı hak ediyor. Tek perde ve 70 dakika süren oyun; bugün ve 14, 16, 18 Ekim tarihlerinde Üsküdar Tekel Sahnesi'nde izleyiciyle buluşacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu 'Hamlet' başka 'Hamlet'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN