Fas'ın kalbi Kazablanka

Tarih kokan Kazablanka'daki gezinize; Fransız mimarisini keşfetmekle başlayın. Ardından hurdacı dükkanlarının tezgahlarından alışveriş yapıp tazı yarışlarını izleyebilirsiniz

Giriş Tarihi: 11.10.2014
Kazablanka denilince, 7'den 70'e herkesin aklına; beyaz smokin ceketi içinde, elinde için için yanan sigarasıyla Humphrey Bogart, barda çalkalanan martiniler ve piyanonun tuşlarını hüzünlü hüzünlü tıngırdatan 'Sam' gelir. 'Casablanca', tüm zamanların en ünlü Hollywood filmlerinden biridir ama Fas'ın bu o meşhur kentini sadece bu sinema klasiğine indirgemek haksızlık olur.

İYİ PAZARLIK YAPIN
Food&Travel dergisinin sayfalarına taşıdığı Kazablanka için 'Fas'ın curcunalı, abartılı kalbi' demek yanlış olmaz. Başkent Fes ile kültür havuzu Marakeş'in yanında sanki biraz daha özgür. Turistik olmasına rağmen halen keşfedilmeyi bekleyen bir sürü harika şeyle dolu... Kentteki gezinize Fransız mimarisini keşfetmekle başlayın. Yürüyerek V. Muhammed Bulvarı'nı da içine alan eski kentin arka sokaklarında gezinin. Büyük Marakeş Kapısı'ndan girip eski Medina'yı görün. Ardından yakındaki eski Fransız Katolik mezarlığını ziyaret edin. Tarihe doyduktan sonra Habous Mahallesi'nde alışveriş yapın. Mahallenin dar yollarında, çok iyi pazarlık yapma şansınız var. Günbatımında, palmiye ağaçlarının sıralandığı, denize sıfır Corniche'te yürüyüş yapın. Kazablanka'nın hurdalıklarından birine uğrayın. Özellikle Hay Hasseni'deki Soco de Moina çok güzel. Tezgahlarında büstlerden büyük piyanolara kadar çoğu antika olan bir sürü parça satılıyor. Kazablanka'da saatlerce kafelerde oturup bir yandan kahvenizi yudumlarken bir yandan da etrafı seyredin; hamama gidin ya da Stade Velodrome'da tazı yarışı izleyin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fas'ın kalbi Kazablanka
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN