Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Messi'yken kaleye geçtim ama hâlâ gol atıyorum!

'Zengin Kız Fakir Oğlan' adlı dizinin 'Nurhan'ı Ufuk Özkan: 'Geniş Aile'de hayatını kolay yoldan kazanmaya çalışan cin fikirli 'Cevahir'i oynuyordum, şimdi ise pısırık birini canlandırıyorum. Bu; seyirci seni Messi gibi görürken, bir anda kaleye geçmek gibi bir şey! Ama bazı kaleciler frikikten de gol atar. Ben de gol atmaya devam ediyorum

Giriş Tarihi: 11.10.2014
'Geniş Aile' dizisinde cin fikirli 'Cevahir' olarak ünlenen ve üç sezondur 'Zengin Kız Fakir Oğlan' dizisinde pısırık 'Nurhan' karakterini canlandıran Ufuk Özkan, kariyeriyle ilgili samimi açıklamalarda bulundu. Üzerinden üç yıl geçmesine rağmen hâlâ 'Cevahir' olarak anılmaktan rahatsız olmadığını söyleyen Özkan; sinema kariyerindeki şanssızlığını kırmayı ve Cem Yılmaz'la çalışmayı çok istediğini söylüyor...

'Zengin Kız Fakir Oğlan' dizisi üçüncü sezonuna girdi. Dizinin bu kadar uzun soluklu olacağını tahmin etmiş miydiniz?
Sektör tahammülsüz, şans faktörü çok önemli. Ne kadar yetenekli olursan ol önemli değil. Dizinin akıbeti reytingi belirleyen 3 bin kişinin eşref saatine bağlı. Birol Güven'in her işi çok uzun soluklu olduğu için bu dizi de yine uzun soluklu olur diye düşünmüş ve güvenmiştim; güvenim boşa çıkmadı. Kendisi Türk aile yapısını çözmüş bir insan.

'JENERATÖR UFUK'
Sette nasıl birisiniz?
Oyuncu milleti olarak normal değilizdir; sağımız solumuz belli olmaz. Dengesiz yaşam şeklini sete yansıtan, bu işi kafasında çok fazla büyüten oyuncu var ama ben öyle değilim. 10 senedir bu işi yapıyorum. İlk gün neysem, bugün de oyum. Bir tek kaşem değişti. Sete ilk önce jeneratör gelir ya; bana da sette 'Jeneratör Ufuk' derler. O konuda çok disiplinliyimdir.

Kaşenizin değişmesi hayatınızı ne yönde değiştirdi? Ego patlaması yaşadınız mı?
Hayır, sadece 'Ne güzel bir evim, bir arabam oldu' dedim. Zaten kendimi bildim bileli çok büyük hayallerim olmadı. Yeni evli olduğum dönemde sadece tiyatroyla geçinirken bile yüksek hedefler belirlemedim.

BENİ TİYATRO KURTARDI
Hikayeniz zor bir çocuklukla mı başlıyor?
Evet, zor bir çocukluk geçirdim. Almanya'da gurbetçi bir ailenin çocuğuydum. Türkiye'ye gelirken yanımızda getirdiğimiz çikolata ve oyuncaklarla çok zengin bir aile gibi görünüyorduk belki ama öyle değildik.

Türkiye'ye döndükten sonra zorluklar devam etti mi?
Tabii ki. Dil yetersizliğinden dolayı adaptasyon sorunu yaşadım. Sekiz sene futbol oynadım. Futbolcu olmak istiyordum ama sakatlandım. O süreçte tiyatroyla tanıştım; beni kurtaran o oldu.

İletişim kurmakta zorlanırken tiyatroya nasıl girdiniz?
İşte orada bir torpil var. İçime kapanık büyüyordum. Bu durum ailemi endişelendiriyordu. 'Tiyatroya yönlendirirsek belki açılır' diyerek beni tiyatroya gönderdiler. Rahmetli Ragıp Yavuz, Samsun Belediye Konservatuvarı'nın sanat yönetmeniydi. Anne tarafından uzaktan akrabamızdı. 13 yaşında sahneye çıktım, Ramazan şenliklerinde tekerlemeler söyledim.

Sonrası nasıl gelişti?
Bir gün 'Kuvay-ı Milliye' oyunuyla Müşfik Kenter geldi. Onu alkışlamaktan ellerim yanmıştı. Sahneden inince bana "Büyünce ne olmak istiyorsun?" diye sordu. Ben de "Sizin gibi alkışlanmak istiyorum" dedim. O gün bu mesleği yapacağımı biliyordum. Başka hiçbir şeyin beni o kadar mutlu edeceğini düşünmedim, bugün de öyle. Başka hiçbir meslek beni bu kadar mutlu edemez.

Şansınız nerede döndü sizce?
Şansım 'Geniş Aile'yle döndü. 'Emret Komutanım', 'Benim Annem Bir Melek', 'Bütün Çocuklarım' gibi dizilerde de rol aldım ama o proje çok başka oldu.

ÇITAYI YÜKSELTTİ M
'Geniş Aile'de yakaladığınız popülariteyi sürdürdüğünüzü düşünüyor musunuz?
'Cevahir' gibi kalın çizgileri olan bir karakterden sonra şimdi bambaşka bir karakteri oynuyorum. Orada çok hin, kısa yoldan hayatı kurtarmaya çalışan biriyken, 'Zengin Kız Fakir Oğlan'da pısırık, yalan söyleyemeyen, sakar bir tipi oynuyorum. İki karakter arasında dağlar kadar fark olduğu için insanlar kariyerimde düşüş yaşadığımı düşünebilir. Seyirci seni Messi gibi görürken sonraki sezon kaleye geçmek gibi bir şey bu. Ama bazı kaleciler vardır, frikikten gol atar. Biz de o gölü attık yani. Ben oyunculuk anlamında çıtayı yükselttim. Yapımcılardan da talep gördüğüme göre, düşüş yaşamıyorum.

Size hâlâ sokakta 'Cevahir' diyenler oluyor mu?
Evet, oluyor. 'Ufuk Özkan' diyorsun tanımıyor, 'Nurhan' diyorsun çıkaramıyor. 'Cevahir' deyince 'Hah tamam' diyor. Birol Güven, ben ve Mahir İpek beraber kısa bir tatil yaptık. Yan tekneden bir kadın şöyle seslendi: "Zengin Kız Fakir Oğlan'a bayılıyoruz Cevahir." İnanılmaz bir tespitti. 'Ufuk Cevahir Özkan' diye değiştirsem mi ismimi bilmiyorum

DEVLET MEMURU OLMAYI YEĞLERDİM

Dizi oyuncularının aldığı fahiş ücretler çok tartışılıyor. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?
Aslında devlet memuru olmayı yeğlerdim. Her ay paran yatıyor, sigortan karşılanıyor. Bayramlarda ikramiyen, hafta sonlarında iznin var. Bizim sektör ise başka. Bir dizi arasında üç-dört tane reklam kuşağı var. Bir kuşaktan 1.5 milyon dolar geldiğini hesap edersen; kanalın kazandığının yanında oyuncuya verilen para fazla gelmemeli. Hak eden çok oyuncu var ama yüksek ücret alan 10 kişiyi geçmez.

CEM YILMAZ'DAN TEKLİF BEKLİYORUM
Sinema kariyerinizde şanssız olduğunuzu düşünüyor musunuz?
Evet, dört filmim var ama maalesef sinema kariyerimde talihsizlik yaşadım. Mesela, Arzu Film'in ismine hürmeten 'Tamam' dediğim ve iyi bir iş çıkacağını düşündüğüm 'Pak Panter'de senaryo çok kötüydü, cast da zayıftı. Son filmim 'N'apcaz Şimdi'?nin senaryosu güzel olmasına rağmen maddi sıkıntılar yüzünden istediğim gibi bir film olmadı.

Yeni teklifler geliyor mu?
Evet, geliyor. Sinemada istediğim tatmini henüz alamadığım için biraz korkuyorum. 'Geniş Aile'nin sinema filmini neden yapmıyorlar bilmiyorum. O isimleri değiştirip kendim film çekmek istiyorum. 'Cevahir' karakteri ve 'Geniş Aile' dizisi sinema filmini hak ediyor; planlarım arasında o var. Bambaşka bir role bürünmek de istiyorum. Cem Yılmaz'a çok gülüyorum, onunla çalışmak isterim. Çok yerde söyledim ama hiç bana kendisinden rol teklifi gelmedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Messi'yken kaleye geçtim ama hâlâ gol atıyorum!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN