Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özge'nin not defteri

Giriş Tarihi: 18.10.2014
Özge'nin not defteri
LONDRA'DAN NİŞANTAŞI'NA UZANAN BİR SERÜVEN

Makyör arkadaşım Rıfat Yüzüak'ın bana 'Bayılacaksın' diye tanıştırdığı Derya- Hülya Çopur kardeşler ve markaları Copur'sLondon, bence şu an Türk moda dünyasının en başarılı markalarından biri olmaya aday... İki kız kardeş Londra'ya okumak için gitmiş, orada 11 sene yaşayıp markalarını da orada yaratmışlar. Tasarımcı olan Derya Çopur, Istituto Marangoni London ve London College of Fashion'dan mezun olmuş. Ardından styling üzerine eğitim almış, hâlâ bir ayağı Londra'da. Hülya Çopur Öner ise işletme eğitiminin ardından Marangoni'de ve Hull Üniversitesi'nde moda pazarlama teknikleri üzerine öğretim görmüş. İlk koleksiyonlarını 2013 sonbahar-kış sezonunda Londra'da bir fuarda tanıtarak, dönemin katılımcıları arasında en iyi çıkış yapan 30 marka arasına girmişler. Kardeşler başta Londra, Paris ve Şangay olmak üzere Dubai, Riyad, Kuveyt gibi Ortadoğu ülkelerindeki satış noktalarından sonra şimdi de İstanbul'da ilk ofislerini açtılar. Nişantaşı'ndaki Abdi İpekçi Caddesi'ndeki mağazalarına ilk girdiğimde; renklere, üst kalite kumaşlara, kaftanlara ve deri ceketlere bayıldım. Bence Ortadoğu ve Avrupa'da başarılı olabilmelerinin sırrı; Türk olmalarının verdiği otantik zenginliği Londra'daki tasarım teknikleriyle harmanlamaları... Derya Çopur, Copur's kadınını özgüveni yüksek, eklektik parçaları modern parçalarla kullanmaktan korkmayan, modern zamanın güçlü kadını olarak tanımlıyor. Satış yapılan ülkeler gibi koleksiyondaki parçalar da çeşitlilik gösteriyor. Bu arada kardeşler, yarattıkları parçaları önce kendileri deniyor ve rahatsız bir tarafı varsa hemen değiştiriyorlar...

ANKARA NOTLARI

Ankara'da doğmuş ve 20 yaşına kadar orada yaşamış biri olarak; bende yeri başkadır bu şehrin. Son zamanlarda hep iş için gidip hemen döndüğüm için en son iki yıl önce gezebilmiştim. İki sene sonra gözüme neler çarpmış sizlere bir liste yaptım, olur da yolunuz düşerse diye...
Ankara'nın merkezi Kızılay'da en yeni trend; taze sıkma meyve suları. Neredeyse her köşede bu büfelerden var; tüm Kızılay narenciye kokuyor. Ankaralılar bu ara sağlıklı yaşama pek düşkün.
Hayat biraz AVM'lere taşınmış durumda. Son dönemde çok fazla AVM açılmış ama gördüğüm kadarıyla Ankaralılar bundan memnun. En cok tercih edilenleri; A City, Panora ve Nata Vega.
Benim gençliğimin vazgeçilmez alışveriş merkezi Karum, artık trendy değil. Çocukluğumdan beri gittiğim Atakule ise kuleyi muhafaza ediyor ama yeni bir AVM gelecek yerine. Atakule'nin inşaatının üzerindeki yazı aslında espriliydi; 'Kule size emanet. Yakında döneceğim.-AVM' Ama benim buralarda o kadar güzel anılarım var ki gözlerim doldu.
Ankara'ya geldiğimde uğramayı hiç ihmal etmediğim Arjantin Caddesi'ne ve Cafemiz'e de gittim. Arjantin Caddesi kalitesinden bir şey kaybetmemiş ama eskiye göre çok sakin. Biraz yukarıdaki Filistin Sokak ise yeni açılan kafelerle daha canlı bir hale gelmiş.
Şehir gitgide genişliyor. Özellikle yeni inşaatlarla İncek tarafları çok canlanmış. Buralardaki kahvaltıcılar da hafta sonları çok tercih edilen mekanlar arasında. Memleketimden notlar bu kadar. Sana 'Sıkıcı' diyenler oluyor buralarda ama ben seni seviyorum Ankara...

SAÇ RAPORU

Kakül, perçem ve balerin topuzları moda
'2014-2015 sonbahar-kış saç modası nasıl?' sorusunun cevabını öğrenmek için Türkiye'nin önde gelen kuaför salonlarından biri olan MM Bahçecik Kuaför'ün yolunu tuttum. Yıllardır tanıdığım ünlü kuaför Okan Seyhan bana yeni sezon saçlarını anlattı:
Ombre tekniği bu sezon yine moda. Ombre aslında bir nevi balyaj, yani sadece adı yenilenmiş. Yazın yoğun sarı tonlarıyla yapılan yöntemde, kışın daha pastel ve soğuk renkler kullanılıyor. Baz rengi olarak ise koyu olmayan kahve tonları uygulanıyor. Bu kış, koyu ve tek renk saçlarda ise hafif ışıltılar tavsiye ediliyor.
om uz hizası
Kakül ve perçem hem kısa, hem uzun saçl
arda sıkça görülecek. Uzun saçlarda saçın boy kesiminin düz olması moda yani daha net ve küt kesimler geri döndü. Kısa saçlarda ise 'orta uzunluk' dediğimiz kulak veya omuz hizası kesimler uygulanacak.
Gece saçlarında ise yazın kullanılan ensedeki romantik topuzların yerini tepede kullanılan daha düz modeller alıyor. Balerin topuzu ise bu kışın gece saçı modelleri arasında...

Özge ULUSOY
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özge'nin not defteri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN