Ahşap mobilyayı kuru bezle silmeyin

Giriş Tarihi: 22.10.2014
Ahşap mobilyayı kuru bezle silmeyin

Kuru bez, ahşap mobilyaların çizilmesine yol açabilir; onları nemli bezle silin. Mobilyadaki izlerden kurtulmak için saç kurutma makinesi kullanın. Makineyi lekenin üzerine tuttuğunuzda kaybolduğunu göreceksiniz

Kaplamasız ahşap mobilyalar, bakımı ve tamiratı zor olan eşyalardır. İster evinizde, ister işyerinizde mobilya olarak ahşap ürünleri tercih ediyorsanız; onları uzun süre kullanabilmek için düzenli ve bilinçli bir temizlik yapmalısınız. İşte dikkat etmeniz gerekenler:
Toz, ahşap mobilyaların en büyük düşmanlarından biridir. En az haftada iki kez nemli bir bezle (ıslak olmayan) toz almalısınız. Kuru bezle toz almak ahşap mobilyanıza uzun vadede zarar verecektir. Çünkü kuru bez ile ahşap arasında kalan toz zerrecikleri mobilyanızın çizilmesine ve renk kayıplarına neden olur.
Su ve sabun; temizliğin vazgeçilmezlerinden olsa da söz konusu ahşap olunca durum tamamen farklıdır. Su ve sabun, ahşap mobilyanızın cilasına ve hatta içine işleyerek yapısına da zarar verir. Üzerine dökülen herhangi bir sıvı da aynı etkiyi yapar. Aynı şekilde üzerine konulan sıcak tabak ya da bardak, boyasına zarar verir ve kabarmasına yol açabilir. Bu nedenle böyle şeyleri mobilyalarınızın üzerine koyarken mutlaka altlık kullanmak gerekir.

İZLER İÇİN SAÇ KURUTMA MAKİNESİ
Ahşap mobilyanın üzerine koyduğunuz bardak veya tabaktan dolayı rengi solan mobilyalarınız için saç kurutma makinenizi kullanabilirsiniz. Makinenizi lekenin üzerine doğru tuttuğunuzda, lekenin kaybolduğunu göreceksiniz.
Eğer mobilyalarınızdaki vernik ya da cila dökülmeye/soyulmaya başladıysa; düzgün yapılacak bir zımparalama işleminden sonra bir kat vernik atmak mobilyanın ömrünü uzatacaktır.
Mobilyalar en çok taşınmalar sırasında zarar görür. Bu nedenle ev taşırken onlara çok özenli davranmak gerekir.
Nemli ortamlarda mobilyaların iskeletlerinde zamanla kaymalar oluşabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka işini iyi bilen bir kişiden destek almalısınız çünkü bilinçsizce yapacağınız tadilatlar, mobilyalarınıza geri dönüşü olmayan zararlar verebilir. Eğer mutfak gibi nemli bir ortamda ahşap mobilya kullanmak durumundaysanız; nem konusunda çok daha fazla dikkatli olmak zorundasınız. Ocak yanında buhara maruz kalan ahşap mobilyaların ömrü çok kısa olacaktır. Mobilya üzerinde buhar birikmemesini sağlayın. Bu da sürekli kontrol ve temizlik demektir. Bu yüzden mutfak gibi nemli olabilecek ortamlarda ahşap mobilya kullanımı önerilmez. Ahşap yüzey üzerine yapıştırılan selobant, etiket gibi maddeler de mobilyalarınız için zehir niteliğindedirler. (nasılkolay.com)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahşap mobilyayı kuru bezle silmeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN