'Bu bir değişim ve dönüşüm hikayesi'

ATV'de yayınlanan 'Kertenkele' dizisinin yapımcısı Yalçın Şen: Aslında projemiz bir dönüşüm hikayesi. Dizide bir hırsız olan 'Kertenkele'; gerçekte bir imam olmadığı gibi dini inancı da olmayan biri. Ama sonunda doğruyu bulup arınacak

Giriş Tarihi: 30.10.2014
'Bu bir değişim ve dönüşüm hikayesi'
Geçtiğimiz cumartesi günü, ATV'de ilk bölümü yayınlanan 'Kertenkele' dizisi, ekranlara hızlı bir giriş yaptı. Sosyal medyada günlerce konuşulan dizi, ilk bölümüyle reytinglerde başarılı bir sonuç aldı. İmam kıyafeti giyerek halkın arasına karışmaya çalışan 'Kertenkele'nin öyküsünü anlatan diziyi, yapımcısı Yalçın Şen anlattı...

İlk bölümünü kaçıranlar için 'Kertenkele'den bahseder misiniz?
Aslında projemiz bir dönüşüm hikayesi. Odağında ise biraz Arsen Lüpen ve biraz da Robin Hood'vari bir hırsız olan sempatik ve iyi kalpli, ancak çocukluğundan itibaren büyük travmalar yaşamış, yetim ve öksüz bir karakterimiz var. Yıllardır İstanbul emniyetinin yakalayamadığı 'Kertenkele' yine bir takipten kaçarken, yolunun üzerindeki bir evde yangında mahsur kalmış bir çocuğa ve ailesinin feryatlarına şahit olur. Ya kaçarak polislerden kurtulacak, ya da çocuğu kurtaracaktır. O, çocuğu kurtarmayı tercih eder ve kurtarır da, ama aşağıda onu bekleyen polislere yakalanır.

'Kertenkele'nin imamlığa geçiş hikayesi nedir?
Sonrasında sorgu ve cezaevi günleri başlar, ki ayrıca üzerine aslında işlemediği bir cinayet de kalmıştır. Müebbet hapisle karşı karşıyadır ve intihar teşebbüsünde bulunur. Hastanede tedaviye başlanır ve bu süreçte onunla aynı odada tedavi görmekte olan bir imamın kıyafetlerini alarak imam kılığında hastaneden kaçar. Tabii ki tüm emniyet yine peşine düşmüştür ancak bu sefer peşinde gardiyan da vardır. 'Kertenkele'nin ise tüm bu tehditlerden kaçmak ve tanınmamak için sahte imam rolünü oynamaya başlar ve camisinde imamı olmayan bir mahalleye yolu düşer. İşte asıl serüven de burada başlar. 'Kertenkele' artık o caminin sahte imamı 'İmam Ziya'dır. 'Kertenkele' sahte imamlığı sürecinde gerek kendisinin, gerekse etrafındakilerin yaşamında derin izler bırakır. Ayrıca zengin kızı 'Zehra'ya aşık olacaktır.

TEKRARI BİLE ÇOK İZLENDİ

Reytingler nasıl?
Öncelikle izleyen herkes, birinci bölümün hakkını teslim ediyor. Gerçekten güzel bir bölüm oldu. Karşısında çok izlenen diziler olmasına rağmen birinci bölüm reytingler de birinci oldu. Bizi en çok sevindiren ise tekrar yayınlarında da reytinglerinin yüksek gelmesi. Demek ki iyi iş yapmışız.

Peki 'Kertenkele' doğruyu bulacak mı?
Aslında 'Kertenkele' projesi bir dönüşüm projesidir. Dini öğretilere aykırı bir karakterin hapishaneden kaçıp imam kıyafetlerini giyerek çıktığı yolculukta; gerek kıyafetlerin manevi ağırlığını, gerekse imam rolünü oynamak zorunda kalmasıyla mecburen dini öğrenmek zorunda kalmasının, öğrendikçe de kötü alışkanlıklardan kurtulan, arınan bir karaktere dönüşmesinin hikayesidir.

'Kertenkele'ye haksızlık yapıldığını mı düşünüyorsunuz?
Kimse bu projeye haksızlık yapmasın. Bu proje kıyafetlere gerçek hakkını teslim edecek bir projedir. Kimsenin şüphesi olmasın.

İZLEMEDEN YORUM YAPMAK OLMAZ
Özellikle bazı gazetelerde ve sosyal medyada eski Yeşilçam filmlerinde olduğu gibi imam karakteri ile dalga geçildiği iddia ediliyor. Yapımcı olarak bu eleştiriler hakkında ne düşünüyorsunuz?
Dizinin birinci bölümünü izlemeden yapılan açıklamalar bizleri çok şaşırttı. 'Kertenkele' bir imam olmadığı gibi dini inancı olmayan bir karakter. Bu bilgiyi doğrulayan gayet net sahneler var. Dolayısıyla yaşadıkları ve öyküsü sadece 'Kertenkele'yi bağlar. Yani 'Kertenkele' üzerinden alınganlık yapmak hilaf-ı akıldır.

DİZİDE SÜRPRİZLER OLACAK, HAZIR OLUN!

Sizin anlattıklarınızdan şunu anlıyorum; önümüzdeki bölümle birlikte dizi hakkında bütün eleştiriler ortadan kalkacağı gibi bu tür hassasiyetleri olan insanların da hoşuna gidecek mesajlarla karşılaşacağız bu dizide...
Tekrar söylüyorum; 'Kertenkele' bir imam değil ki. Ancak hayatta İmamlara saygısı olmayan insanlar da var. Ve biz yer yer dizimizde bu insanları da görebiliriz. Unutmayalım bu bir dizi film ve haftaya devamı var.

ÇEVRESİNDEKİLERİ ETKİLEYECEK
Haftaya neler olacak?
Bir projenin bütününde kimi, nereye taşıdığı çok önemlidir. İşte biz asıl burada odaktayız. Kimbilir ilerleyen süreçte 'Kertenkele' dönüşürken işte o karakterlere de etki eder belki ve ortak bir noktada buluşurlar. Eh artık burada keseyim, yoksa tüm sürprizleri mahvedeceğiz.

'KERTENKELE' FIRTINASI HİÇ DİNMEYECEK
İlerleyen bölümlerde ana karakter biraz durulacak mı?
Aksine kendisi hep fırtına gibi olacak. Bu onun yaradılışında var. Belki yaradılışında olan diğer şeyleri de keşfedecek. Ama fırtınası hiç dinmeyecek.

Dizide bir mesaj kaygınız var mı?
Doğrudan hiçbir mesaj vermiyoruz. Bir karakterimiz ve onun uzun bir yolculuğu var. Ve umuyoruz ki bu yolculuk bizlerin damağında bir tat bırakır ve yıllar sonra bile tekrarlarını izletir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bu bir değişim ve dönüşüm hikayesi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN