Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yurt dışındaki oyuncular bizden yetenekli değil!

Giriş Tarihi: 31.10.2014
Yurt dışındaki oyuncular bizden yetenekli değil!

ATV'de yayınlanan 'Diğer Yarım' dizisinin 'Sabri'si Murat Garipağaoğlu: Yurt dışındaki oyuncular bizden yetenekli değil. Oradaki senaristler de, beş günde 90 sayfa senaryoyu yazamazlar

'Sahra', 'Dicle', 'Suskunlar' gibi dizilerle tanınan Murat Garipağaoğlu, şimdilerde ATV'de yayınlanan 'Diğer Yarım' adlı dizide 'Sabri' karakterini canlandırıyor. Türkiye'deki dizi sürelerinin uzunluğundan yakınan Garipağaoğlu, "Amerika'daki sistem, Türkiye'de olsa çok daha güzel işler çıkar. 'Game Of Thrones' senaristi beş günde 90 sayfa senaryo yazsın da göreyim! Yurt dışındaki oyunculardan daha az yetenekli değiliz" diyor. Garipağaoğlu, dizi sektörüyle ilgili konuştu....

DİZİ SÜRESİ 45 DAKİKA OLMALI

Dizi çekimleri nasıl gidiyor?
İyi gidiyor. Dizi çekmek, kocaman bir kayayı taşımak gibi bir şey. 50 kişilik bir ekip, her hafta o kayayı bir yerden başka bir yere taşıyor. Ama bizim işimizden çok daha zor işler var. 'Bizim işimiz çok zor' demek, bana ilginç geliyor.

Dizi süreleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşırı uzun. Bunun nedeni de tüketiliş biçimi. Reklam süreleri de önemli.

Bu durum sizin performansınızı etkiliyor mu?
Senaristlerimizin gözlerinden öpüyorum; beş günde 90 sayfa senaryo yazıyorlar. Bir insan beş günde 90 sayfa yazamaz.

Sizce dizilerin kalitesi nasıl?
Ben bu sektörün bir çalışanı olarak bu tür sorulara ihtiyatla yaklaşıyorum; "Acaba ben kaliteli oynuyor muyum?" diyorum. Yurt dışındaki insanlardan daha az yetenekli, daha az bilgili insanlar değiliz. İzlenme rekorları kıran 'Game of Thrones'u yazan arkadaşlar, zeka küpü olabilir ama gelsin de beş günde 90 sayfa senaryo yazsınlar; yazamazlar. Dizi süreleri 45 dakika olmalı. En azından Amerika gibi olalım, yılda 20 bölüm 50 dakika ideal.

İZLEYİCİ, BİZİ TİYATRODA DA SEYRETSİN!

Komedi daha mı yakın size?
Allah, bana çok büyük dramlar ve çok komik karakterleri oynamamı nasip etti. Ama ben komediyi daha kolay köpürten biriyim, zevkle oynuyorum. Ama en sevdiğim tür, aslında kara komedi. Dram ve komediyi barındıran rolleri severim. İkisi birlikte olunca daha çok iyi oluyor.

Bu yıl tiyatro oyununuz var mı?
1993 yılından beri Şehir Tiyatroları'ndayım. Bu sene 'Zengin Mutfağı' isimli oyunu oynuyoruz. Zengin bir evde aşçılık yapan bir adamı canlandırıyorum. 10'dan fazla da ödül aldık. İzleyici tiyatroda da bizi seyrederse, mutlu oluruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yurt dışındaki oyuncular bizden yetenekli değil!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN